biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Zaawansowane techniki wyszukiwania w internecie

Specjalistę SEO najbardziej interesuje sama wyszukiwarka internetowa. Wyszukiwarki są w stanie interpretować bardzo wiele komend. Można je użyć w celu badań, analizy i diagnostyki.

Najbardziej podstawowe komendy:

– fraza_kluczowa – otrzymamy wyniki dla całej frazy, używając tego operatora można wymusić obecność danego słowa kluczowego czy zwęzić wyniki wyszukiwan, np. wpisując w pole wyszukiwania Rubik modelka, dostaniemy konkretne wyniki, a jakbyśmy wpisali tylko Rubik, to mogłoby chodzić również o znanego kompozytora.

– słowo_kluczowe – usuwa wyniki zawierające podane słowo kluczowe, np. domki-Łeba, otrzymamy wyniki o domkach wyłączając domki w Łebie.

 

Zaawansowane operatory wyszukiwania w Google

Poniżej znajdują się kilka ważnych operatorów dostępnych na poziomie wyszukiwarek:

site: ogranicza wyszukiwanie do strony www, które znajdują się w danej domenie internetowej np. site:www.google.com

intitle: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w tytule choć jedno z podanych słów np. intitle: darmowa domena

allintitle: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w tytule wszystkie wskazane słowa np. allintitle:”darmowe domeny”

inurl: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w URL choć jedno z podanych fraz, którą podaliśmy np. inurl: aktor roku

allinurl: Wynikami będą strony, które w swoim adresie url zawierają wszystkie wpisane frazy np. allinurl: firma ubezpieczeniowa

intext: wynikami będą strony www, które zawierają w treści wskazane słowa
np. intext: twojlekarz.pl

inanchor: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w treści linki zawierające wskazane słowo, które wpisaliśmy w Google np. inanchor: twojprawnik.pl

link: zwraca listę stron, które posiadają odnośniki do wpisanego URL np. link: mojafirma.pl

cache: wynikiem jest kopia strony, która została ostatnio zaindeksowana przez roboty Google np. cache: twojlekarz.pl

related: wynikami są strony powiązane tematycznie ze wskazanym URL
np. related: mojastrona.pl

filetype: wynikami wyszukiwania są strony z plikami w określonym przez użytkownika formacie. Np. rozszerzenie .doc, .pdf. , .xls. np. oferta książek filetype:pdf

info: zwraca zbiór informacji o określonym URL, zwykle dane uzyskane metodami opisanymi wyżej np. info: twojlekarz.pl

 

Wyszukiwanie pionowe

Są wyszukiwarki, które specjalizują się na szukaniu w ściśle zdefiniowanym, lub niszowym zbiorze danych. Odnosi się do już wcześniej wspomnianego podziału na obrazy, filmy czy newsy. Z perspektywy SEO, ten rodzaj wyszukiwania znacznie się różni od tradycyjnego sposobu. Wyszukiwarką pionową można nazwać każdy serwis tematyczny, koncentrujący się na pionowej niszy rynkowej. Specjaliści SEO mogą wykorzystać możliwość pionowego wyszukiwania. W tym rodzaju wyszukiwania, wysoka pozycja może być ważniejsza niż topowe wyniki w tradycyjnym sposobie szukania.

Wyszukiwarki pionowe mogą mieć postać specjalnych witryn internetowych. Przykłady ściśle wyspecjalizowanych wyszukiwarek:

 • Wyszukiwarki podróżnicze np. tripadvisor.com, TravelOne.pl
 • Porównywarki cen np. Ceneo.pl, sky-shop.pl
 • Wyszukiwarki pracy np. praca.pl, pracuj.pl
 • Wyszukiwarki nieruchomości np. morizon.pl, nieruchomości-online.pl
 • Wyszukiwarki biznesowe np. business.com. BiznesFinder.pl
 • Wyszukiwarki muzyki np. sklep iTunes

 

Google oferuje następujący podział w wyszukiwaniu pionowym:

 • Grafika
 • Mapy
 • Filmy
 • Wiadomości
 • Zakupy
 • Książki
 • Loty
 • Zakupy

Inne wyszukiwarki mają podobny podział.

Grafika

Grafika jest najbardziej popularnym typem wyszukiwania pionowego. Wszystkie większe wyszukiwarki, w tym Yahoo! i Bing oferują taką możliwość. Pliki mogą być znalezione w formacie GIF, TIF i JPG. Obrazy są plikami w formacie binarnym, przez co nie są łatwe do zinterpretowania przez szperacze. Duży procent szukanych obrazów w internecie jest znajdowana właśnie przez zawężenie wyszukiwań do grafiki Google. Wiele wyszukiwań odbywa się jednak w tradycyjny sposób, dlatego trudno określić rzeczywistą ilość wyszukań poprzez grafikę Google.

Dawniej wyszukiwarki interpretowały obrazy na podstawie treści zawartej wokół obrazu (atrybut alt z znaczniku img i w nazwie pliku). Teraz można już wyszukiwać przez obraz. Przeciąga się obraz w pole wyszukiwania, a wyszukiwarka przeanalizuje jego zawartość, spróbuje określić jego tematykę i odnaleźć pasujące wyniki.

Filmy

Filmy mogą być znalezione w formacie MPEG, AV1, MP4 itp. Dominującą wyszukiwarką filmów jest YouTube. Od lat cieszy się bardzo dobrą pozycją. W lutym 2017 roku YouTube ogłosił, że użytkownicy oglądają miliard godzin filmów dziennie. Każdego miesiąca serwis odwiedza 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników, a w czerwcu 2017 roku odnotowano 3,8 miliarda zapytań. Imponujące wyniki sprawiają, że YouTube jest trzecią, co do wielkości wyszukiwarką w sieci. Mimo to, wiele zapytań o filmy jest wykonywanych w tradycyjnej wyszukiwarce Google.

Podobnie jak w przypadku grafik, filmy video są w formacie binarnym, co sprawia przeglądarkom trudność w określeniu, co się w nich znajduje. Przez to optymalizacja witryny jest ograniczona do nagłówka pliku i zawierającej odtwarzacz strony.

Przyszłość technologii analizy obrazów i filmów jest obiecująca. Twórcy wyszukiwarek poświęcają dużo czasu i pieniędzy na coraz to nowsze badania. Trwają badania nad możliwością odczytywania tekstu na obrazie i bardziej zaawansowaną analizą tonów skóry.

Mapy

Wyszukiwanie map jest rodzajem wyszukiwania lokalnego. Wyszukiwanie lokalizacji jest w dużym stopniu zintegrowane z tradycyjnym wyszukiwaniem. Dzięki temu łatwo zwiększyć ruch na własnej stronie poprzez lokalizacje sieciową. Szukając lokalizacji, wyszukiwarki przeszukują bazy danych miejsc znajdujących się na danym obszarze. Robią to poprzez analizę nazw, adresów i numerów telefonów.

 

Newsy

Wyszukiwanie wiadomości to spore wyzwanie. Newsy z całego świata muszą być aktualne i pojawić się w możliwie krótkim czasie od zdarzenia. Jak już wcześniej było wspomniane, po jakimś nagłym wydarzeniu np. ataku terrorystycznym, zapytania do sieci napływają niemal natychmiast. Pierwsze informacje na temat zdarzeń pojawiają się po 15 minutach. Użytkownicy chcą być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie. Oczekują natychmiastowej odpowiedzi tu i teraz. Nikogo nie interesują wydarzenia z zeszłego tygodnia.

W tym typie wyszukiwania pionowego ruch sieciowy również jest spory. Udział w tym rynku można sobie zapewnić poprzez stanie się źródłem najnowszych informacji. Wymaga to regularnego publikowania nowych wiadomości na dany temat.

Wyszukiwanie uniwersalne i mieszane

Uniwersalne wyszukiwanie wprowadził Google w 2007 roku. Rozwiązanie polega na tym, że wpisując dane hasło otrzymujemy odpowiedź jednocześnie w postaci tradycyjnych wyników, obrazów i filmów. Wszystko na jednej stronie, nie trzeba korzystać z opcji wyszukiwania pionowego.

I tak na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło „kot”, otrzymujemy zarówno tradycyjne wyniki, zdjęcia kota, podstawowe informacje o zwierzęciu, a nawet film z bajka o kocie.

Przykład z Google’a wzięły również inne wyszukiwarki i wprowadziły podobne rozwiązania. Dla innych wyszukiwarek, taki rodzaj wyszukiwania został nazwany mieszanym. Tego rodzaju wyszukiwania, to kolejna szansa na zdobycie dodatkowego ruchu z wyszukiwarek.

Tomasz Węsierski
Latest posts by Tomasz Węsierski (see all)