Wyszukiwarki internetowe są w stanie interpretować bardzo wiele komend. Można je użyć w celu badań, analizy i diagnostyki oraz wyszukiwania dowolnej informacji.

Najbardziej podstawowe komendy znane chyba każdemu to: 

– fraza_kluczowa – otrzymamy wyniki dla całej frazy, używając tego operatora można wymusić obecność danego słowa kluczowego czy zwęzić wyniki wyszukiwań, np. wpisując w pole wyszukiwania Rubik modelka, dostaniemy konkretne wyniki, a jakbyśmy wpisali tylko Rubik, to mogłoby chodzić również o znanego kompozytora.
Oprócz tradycyjnego wpisywania słów kluczowych i całych wyrażeń można użyć bardziej zaawansowanych metod wyszukiwania. Najprostszy przykład:
– słowo_kluczowe – usuwa wyniki zawierające podane słowo kluczowe, np. domki-Łeba, otrzymamy wyniki o domkach wyłączając domki w Łebie.

Zaawansowane operatory wyszukiwania w Google

Poniżej znajdują się kilka ważnych operatorów dostępnych na poziomie wyszukiwarki Google:
site: ogranicza wyszukiwanie do strony www, które znajdują się w danej domenie internetowej np. site:www.google.com
intitle: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w tytule choć jedno z podanych słów np. intitle: darmowa domena
allintitle: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w tytule wszystkie wskazane słowa np. allintitle:”darmowe domeny”
inurl: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w URL choć jedno z podanych fraz, którą podaliśmy np. inurl: aktor roku
allinurl: Wynikami będą strony, które w swoim adresie url zawierają wszystkie wpisane frazy np. allinurl: firma ubezpieczeniowa
intext: wynikami będą strony www, które zawierają w treści wskazane słowa
np. intext: twojlekarz.pl
inanchor: ogranicza wyszukiwanie do stron www, które zawierają w treści linki zawierające wskazane słowo, które wpisaliśmy w Google np. inanchor: twojprawnik.pl
cache: wynikiem jest kopia strony, która została ostatnio zaindeksowana przez roboty Google np. cache: twojlekarz.pl
related: wynikami są strony powiązane tematycznie ze wskazanym URL
np. related: mojastrona.pl
filetype: wynikami wyszukiwania są strony z plikami w określonym przez użytkownika formacie. Np. rozszerzenie .doc, .pdf. , .xls. np. oferta książek filetype:pdf
info: zwraca zbiór informacji o określonym URL, zwykle dane uzyskane metodami opisanymi wyżej np. info: twojlekarz.pl
przykład – zapytanie „site:kursy.pl” wyświetla wszystkie podstrony serwisu, które są zindeksowane w Google:

Wyszukiwanie pionowe

Są wyszukiwarki, które specjalizują się na szukaniu w ściśle zdefiniowanym, lub niszowym zbiorze danych. Odnosi się do już wcześniej wspomnianego podziału na obrazy, filmy czy newsy. Z perspektywy SEO, ten rodzaj wyszukiwania znacznie się różni od tradycyjnego sposobu. Wyszukiwarką pionową można nazwać każdy serwis tematyczny, koncentrujący się na pionowej niszy rynkowej. Specjaliści SEO mogą wykorzystać możliwość pionowego wyszukiwania. W tym rodzaju wyszukiwania, wysoka pozycja może być ważniejsza niż topowe wyniki w tradycyjnym sposobie szukania.
Wyszukiwarki pionowe mogą mieć postać specjalnych witryn internetowych. Przykłady ściśle wyspecjalizowanych wyszukiwarek:
 • Wyszukiwarki podróżnicze np. tripadvisor.com, TravelOne.pl
 • Porównywarki cen np. Ceneo.pl,
 • Wyszukiwarki pracy np. praca.pl, pracuj.pl
 • Wyszukiwarki nieruchomości np. morizon.pl, nieruchomości-online.pl
 • Wyszukiwarki biznesowe np. business.com. BiznesFinder.pl
 • Wyszukiwarki muzyki, filmów: YouTube
Google oferuje następujący podział w wyszukiwaniu pionowym:
 • Grafika
 • Mapy
 • Filmy
 • Wiadomości
 • Zakupy
 • Książki
 • Loty
 • Zakupy

Google opcja szukania obrazem:

Inne wyszukiwarki mają podobny podział.
Grafika
Grafika jest najbardziej popularnym typem wyszukiwania pionowego. Wszystkie większe wyszukiwarki, w tym Yahoo! i Bing oferują taką możliwość. Pliki mogą być znalezione w formacie GIF, TIF i JPG. Obrazy są plikami w formacie binarnym, przez co nie są łatwe do zinterpretowania przez szperacze. Duży procent szukanych obrazów w internecie jest znajdowana właśnie przez zawężenie wyszukiwań do grafiki Google. Wiele wyszukiwań odbywa się jednak w tradycyjny sposób, dlatego trudno określić rzeczywistą ilość wyszukań poprzez grafikę Google.
Dawniej wyszukiwarki interpretowały obrazy na podstawie treści zawartej wokół obrazu (atrybut alt z znaczniku img i w nazwie pliku). Teraz można już wyszukiwać przez obraz. Przeciąga się obraz w pole wyszukiwania, a wyszukiwarka przeanalizuje jego zawartość, spróbuje określić jego tematykę i odnaleźć pasujące wyniki.
Filmy
Filmy mogą być znalezione w formacie MPEG, AV1, MP4 itp. Dominującą wyszukiwarką filmów jest YouTube. Od lat cieszy się bardzo dobrą pozycją. W lutym 2017 roku YouTube ogłosił, że użytkownicy oglądają miliard godzin filmów dziennie. Każdego miesiąca serwis odwiedza 1,5 miliarda zalogowanych użytkowników, a w czerwcu 2017 roku odnotowano 3,8 miliarda zapytań. Imponujące wyniki sprawiają, że YouTube jest trzecią, co do wielkości wyszukiwarką w sieci. Mimo to, wiele zapytań o filmy jest wykonywanych w tradycyjnej wyszukiwarce Google.
Podobnie jak w przypadku grafik, filmy video są w formacie binarnym, co sprawia przeglądarkom trudność w określeniu, co się w nich znajduje. Przez to optymalizacja witryny jest ograniczona do nagłówka pliku i zawierającej odtwarzacz strony.
Przyszłość technologii analizy obrazów i filmów jest obiecująca. Twórcy wyszukiwarek poświęcają dużo czasu i pieniędzy na coraz to nowsze badania. Trwają badania nad możliwością odczytywania tekstu na obrazie i bardziej zaawansowaną analizą tonów skóry.
Mapy
Wyszukiwanie map jest rodzajem wyszukiwania lokalnego. Wyszukiwanie lokalizacji jest w dużym stopniu zintegrowane z tradycyjnym wyszukiwaniem. Dzięki temu łatwo zwiększyć ruch na własnej stronie poprzez lokalizacje sieciową. Szukając lokalizacji, wyszukiwarki przeszukują bazy danych miejsc znajdujących się na danym obszarze. Robią to poprzez analizę nazw, adresów i numerów telefonów.
Newsy
Wyszukiwanie wiadomości to spore wyzwanie. Newsy z całego świata muszą być aktualne i pojawić się w możliwie krótkim czasie od zdarzenia. Jak już wcześniej było wspomniane, po jakimś nagłym wydarzeniu np. ataku terrorystycznym, zapytania do sieci napływają niemal natychmiast. Pierwsze informacje na temat zdarzeń pojawiają się po 15 minutach. Użytkownicy chcą być na bieżąco z tym, co się dzieje na świecie. Oczekują natychmiastowej odpowiedzi tu i teraz. Nikogo nie interesują wydarzenia z zeszłego tygodnia.
W tym typie wyszukiwania pionowego ruch sieciowy również jest spory. Udział w tym rynku można sobie zapewnić poprzez stanie się źródłem najnowszych informacji. Wymaga to regularnego publikowania nowych wiadomości na dany temat.
Wyszukiwanie uniwersalne i mieszane
Uniwersalne wyszukiwanie wprowadził Google w 2007 roku. Rozwiązanie polega na tym, że wpisując dane hasło otrzymujemy odpowiedź jednocześnie w postaci tradycyjnych wyników, obrazów i filmów. Wszystko na jednej stronie, nie trzeba korzystać z opcji wyszukiwania pionowego.
I tak na przykład wpisując w wyszukiwarkę hasło „kot”, otrzymujemy zarówno tradycyjne wyniki, zdjęcia kota, podstawowe informacje o zwierzęciu, a nawet film z bajka o kocie.
Przykład zapytania z wynikami tekstowymi oraz graficznymi:
Przykład z Google’a wzięły również inne wyszukiwarki i wprowadziły podobne rozwiązania. Dla innych wyszukiwarek, taki rodzaj wyszukiwania został nazwany mieszanym. Tego rodzaju wyszukiwania, to kolejna szansa na zdobycie dodatkowego ruchu z wyszukiwarek.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
Comments to: Zaawansowane techniki wyszukiwania w Internecie

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  KURS SEO od PODSTAW z RABATEM

  kurs seo

  E-commerce

  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]

  Worlwide

  KSIĄŻKA E-COMMERCE W PIGUŁCE 2020 ebook o ecommerce Wyselekcjonowanie I Najważniejsze | Praktyczne | Skuteczne | Ciekawie napisane WSZYSTKO CO ISTOTNE W JEDNEJ KSIĄŻCE O E-COMMERCE Hosting – Domena – Strona internetowa – CMS – WordPress – Joomla – Drupal – SSL – Let`s Encrypt – Platformy sklepowe – PrestaShop – Oscommerce – Shopware – […]
  Czym jest Google Ads? Google Ads (poprzednio Google Adwords) to system reklamowy, dzięki każdy posiadający wystarczające fundusze może  błyskawicznie wyświetlić swoją reklamę tekstową, graficzną lub wideo w wyszukiwarce Google, w poczcie Gmail, YouTube oraz u partnerów firmy Google. Zasada działania w większości oparta jest o prostą metodę: kto da więcej, ten wyświetla swoją reklamę częściej […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]
  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]
  Social media marketing to inaczej marketing w mediach społecznościowych, czyli wykorzystywanie mediów społecznościowych typu Facebook, YouTube, Twitter do reklamy i promocji, budowania świadomości marki i realizowania innych celów marketingowych.  Zazwyczaj marketing w mediach społecznościowych polega na budowaniu zaangażowania użytkowników sieci oraz szeroko pojęty branding np. w postaci wzrostu przywiązania do marki, czy też rozpoznawalności marki. […]

  Ostatnio chętnie czytane

  Czy warto odbyć szkolenie z SEO (search engine optimization)?  Nauka  pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to zajęcie dla osób o szerokiej wiedzy, potrafiącej łączyć wiele dziedzin (np. IT, content marketing, UX), cierpliwej i potrafiącej współpracować z klientami. Po kursie z zakresu SEO każdy powinien znać techniki zdobywania widoczności w Internecie, po przez działania optymalizacyjne na […]
  Czym jest audyt sklepów internetowych? Audyt sklepów internetowych to sprawdzenie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynników mających realny wpływ na Twój biznes w Internecie. Potrzebujesz profesjonalnego audytu swojego sklepu? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 W trakcie audytu weryfikuje się  wszystkie elementy mające powiązanie z e-commerce, w tym SEO, SEA, UX, UI, SEM, […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]

  Kategorie

  Login

  marketing treści
  Welcome to Typer

  Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
  Join Typer
  Registration is closed.