6 votes, average: 5,00 out of 56 votes, average: 5,00 out of 56 votes, average: 5,00 out of 56 votes, average: 5,00 out of 56 votes, average: 5,00 out of 5 (6: ocen, średnio: 5,00 z 5)
Musisz się zarejestrować, żeby głosować.

Loading...

Tworzenie sklepów internetowych

projektowanie i wdrażanie sklepów online

Sklep internetowy to typ serwisu internetowego, dostępny za pośrednictwem Internetu, który służy do prowadzenia sprzedaży, kupna, wymiany i licytacji produktów/ usług.

Sklepy internetowe charakteryzowane są przez pewne zestandaryzowane właściwości wyszukiwarki, przeglądania i filtrowania ofert, rejestracji i logowania, profilu użytkownika, płatności online, obsługi wysyłki. Nie warto wymyślać tak rozumianych sklepów na nowo, raczej udoskonalaj sprawdzone rozwiązania i skup się na potrzebach użytkowników odwiedzających twoją witrynę.

 

Projektowanie i budowa profesjonalnego sklepu online to zadanie wymagające łączenia ze sobą wielu aspektów:

 • 1 – użyteczność i grafika (UX i design)
 • 2 – SEO, czyli optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe
 • 3 – Marketing treści i media, czyli treści angażujące czytelnika/klienta
 • 4 – Technologia: wybór skryptu do stworzenia sklepu online
 • 5 – Budowa sklepu, testy przed wdrożeniem, uruchomienie
 • 6 – Testy po uruchomieniu + poprawki
 • 7 – Integracje z narzędziami zewnętrznymi: Google Analytics, Search Console itp.

Budujemy profesjonalne sklepy internetowe

Napisz po wycenę:

Podaj email, żebyśmy mogli odpisać
Podaj nr telefonu, jeśli mamy zadzwonić.

Poradnik - zakładanie sklepu internetowego

sklep internetowy krok po kroku

Decyzje, które musisz podjąć przed otworzeniem sklepu online

plan to podstawa sukcesu

Zanim rozpoczniesz pracę nad sklepem online przeprowadź dokładną analizę swoich potrzeb i oczekiwań: dziś, za trzy lata, za pięć lat i w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Dokładnie określ ilość towaru i usług, które chcesz sprzedawać za pośrednictwem własnego sklepu. Informacja o skali działalności i planach pozwoli dobrze dobrać zasoby na dziś (np. szybkość i pojemność serwerów) oraz zaplanować rozwój na przyszłość.

Sprawdź dostępne rozwiązania oraz aktualność oprogramowania, społeczność i wsparcie techniczne. Wybrane oprogramowanie musi działać równie sprawnie za parę lat. Aktualizacje i wsparcie techniczne to podstawa funkcjonowania każdego sklepu. W przeciwnym razie może się okazać za parę lat, że nie będziesz mógł np. integrować swojego sklepu z platformami do obsługi płatności online.

Wreszcie określ budżet, jaki chcesz przeznaczyć na budowę sklepu, i rozpisz koszty, biorąc pod uwagę:

 • serwer (hosting współdzielony, VPN, dedykowany);
 • projekt grafika i specjalisty od User eXperience (są to doświadczenia użytkowników po zetknięciu z projektowaną stroną www);
 • oprogramowanie wraz ze wszystkimi integracjami (np. z porównywarkami cenowymi, portalami aukcyjnymi, może systemami integrowania z księgowością, magazynem, zarządzania relacjami z klientami itp.).
 • treści i media, które potrzebujesz do wypełnienia oferty sklepu

Wybór platformy pod sklep internetowy

Rynek jest zapełniony ofertą gotowych rozwiązań do budowy własnego sklepu. Darmowe i płatne oprogramowanie dla sklepów internetowych czeka na osoby chętne do rozpoczęcia przygody z e-commerce.

Praktycznie każdy zadaje sobie pytanie, ile to kosztuje. Oczywiście przy darmowych rozwiązaniach nic, a znów projekty płatne nie mają limitów cenowych. Jak zwykle, wszystko zależy od potrzeb i skali działalności, dlatego przed podjęciem decyzji o budowie własnego sklepu postaraj się oszacować, ile chcesz zainwestować w projekt. Nawet przy darmowych rozwiązaniach musisz pilnować założeń budżetu.

Bezpłatne skrypty są świetne do wypróbowania i dają możność wdrożenia się w handel elektroniczny.

Zazwyczaj wersje bezpłatne ograniczają się jednak do niewielu funkcjonalności. Dodatkowo, będziesz musiał dopłacać za kolejne elementy, czasami niezbędne do działania sklepu (np. moduły płatności).

Sprawdź też, jak działa konkurencja. Praktycznie każda branża istnieje od lat w sieci. Warto więc w ramach analizy własnych potrzeb podejrzeć konkurencję, nie tylko na lokalnym rynku, ale globalną. Wiele firm ma za sobą porażki i zmiany, z których właśnie ty możesz wyciągnąć wnioski. Wpisz w wyszukiwarkę Google parę haseł związanych z branżą, którą chcesz sprawdzić. Przykładowo, jeśli są to kursy, zrób listę firm, których nazwy zostały wywołane w wyszukiwarce hasłem kursy internetowe i kursy zawodowe. Przeanalizuj wyniki, zarówno tzw. organiczne, czyli niezależne od opłacanego przez firmy pozycjonowania, jak i płatne (zobacz dział: Marketing Internetowy).

Na tej podstawie przekonaj się, jakie firmy mają budżet na kampanie płatne oraz które poprawnie realizują pozycjonowanie i optymalizację, bo ich strony wyświetlają się wysoko w wynikach bezpłatnych. Wejdź na każdą z nich. Oceń szybkość ładowania się witryny sklepowej, grafikę, ofertę.

Następnie sprawdź, na jakiej platformie działa sklep. W tym celu możesz użyć dostępnych narzędzi online (np. https://builtwith.com), ewentualnie zainstaluj do swojej przeglądarki wtyczkę (https://wappalyzer.com), dzięki której w górnej belce będzie ci się wyświetlać informacja o użytej technologii stron www, które odwiedzasz.

Rodzaje platform pod sklepy internetowe

Zakładam, że oszacowałeś wstępnie budżet, wziąłeś pod uwagę możliwe koszty dodatkowe (promocja, koszty pracy, materiały na stronę) i sprawdziłeś dokładnie, jak działa konkurencja. Teraz zapoznaj się dokładnie z formami platform dedykowanych branży e-commerce, które oferuje rynek. A są to:

 • platformy SaaS (ang. Software as a Service);
 • platformy Open-Source;
 • platformy na licencji;
 • platformy sklepowe pisane od podstaw, specjalnie dla twoich potrzeb

SaaS, czyli gotowe rozwiązanie w chmurze dostawcy

SaaS polega na udostępnieniu użytkownikowi w chmurze obliczeniowej  gotowego rozwiązania dedykowanego ze wszystkimi funkcjami i na serwerze dostawcy. Jeśli chcesz szybko otworzyć sklep internetowy, a nie chcesz inwestować w indywidualne rozwiązania dedykowane, to SaaS jest dla ciebie. W jego modelu dostępne są na rynku platformy Codarius, IAI-Shop, Shoper, Shopify, Sky-Shop.

Zaletami rozwiązania SaaS są szybkość wdrożenia, relatywnie niskie koszty (opłata abonamentowa od około 50 zł miesięcznie za dostęp), możliwość zwiększania zakresu abonamentu i skalowania biznesu w miarę rozwoju, a wreszcie dobre wsparcie techniczne (dzięki któremu możesz pozbyć się większości problemów technicznych).

Wadami natomiast  ― trudne modyfikacje owego gotowego modelu i trudne próby dopasowań do twoich potrzeb. Integracje z zewnętrznymi systemami, takimi jak PIM, CRM, ERP, mogą nie być możliwe, a koszty abonamentu rosną w miarę rozrastania się sklepu i jego potrzeb technicznych.

Platformy Open-Source, czyli otwarte oprogramowanie sklepu

W przypadku oprogramowania sklepów o nazwie Open-Source, w ramach licencji otrzymujesz prawo do modyfikacji jego kodu źródłowego. Tego rodzaju oprogramowanie zdobyło sobie popularność ze względu na dostępność swych modyfikacji właśnie oraz możliwość rozpowszechniania rozwiązań dedykowanych.

Wypada wskazać więc przykłady Magento, Prestashop, WooCommerce, VirtueMart, osCommerce. Dzięki dostępowi do ich kodu źródłowego możesz dowolnie zmieniać ów kod, tworzyć moduły i funkcjonalności niezbędne w twoim biznesie, dopasowywać szablony graficzne. Wszystko to pod jednym warunkiem: musisz dysponować wykwalifikowanymi programistami, którzy poradzą sobie z tym zadaniem, ewentualnie zlecić modyfikacje oprogramowania w ramach outsourcingu.

Zalety rozwiązania sklepowego Open-Source to niewątpliwie społeczność wspierająca się w procesach modyfikacji i rozwoju oprogramowania, brak kosztów zakupu najprostszej jego wersji i brak abonamentu, a popularność zdobyta u firm wdrożeniowych powoduje, że łatwo znaleźć agencję czy niezależnego programistę, który przejmie niezbędne prace.

Wśród wad można policzyć większe wymagania techniczne, bo do wdrożenia oprogramowania i hostingu oraz obsługi oprogramowania trzeba całego zespołu. Również ciężar modyfikacji i aktualizacji spoczywa całkowicie na twojej głowie.

Płatne platformy przygotowane do prowadzenia sklepów internetowych

Shopware, SAP Hybris, SOTE, oseGold, Magento w wersji Commerce  udostępniane są wyłącznie w ramach płatnych licencji. Koszty mogą być ponoszone w zależności od wersji, której potrzebujesz, lub skali obrotu (takie rozwiązanie proponuje np. Magento). Oprócz kosztów zakupu licencji (od dwóch tysięcy euro do setek tysięcy) wkalkuluj długi i żmudny proces wdrożenia oraz koszty serwera i codziennego utrzymania platformy. Oprogramowanie oparte na płatnych licencjach zazwyczaj bowiem jest bardzo wymagające technicznie.  Zarazem jednak oferuje wysoki poziom stabilności i wydajności. Opracowania tego typu wykorzystywane są przez największe sklepy internetowe na świecie.

Magento potrafi obsłużyć setki tysięcy, a nawet miliony produktów przy zapewnieniu dobrej jakości serwera, na którym jest instalowany. Istnieją gotowe rozwiązania do integracji z CRM, ERP, PIM praktycznie każdego dostawcy, a dodatki do optymalizacji (SEO) sklepu oraz prowadzenia sprzedaży pozwalają na osiągnięcie bardzo dużej wydajności i skuteczności. Licz się jednak z kosztem kilkuset tysięcy złotych przy wdrożeniu platformy.

Zaletami tego typu platform płatnych są faktycznie wyższa jakość rozwiązań oraz gotowych dodatków do oprogramowania, stabilność, bezpieczeństwo, możliwość dowolnej modyfikacji i rozwoju oprogramowania, przy czym skalowalność biznesu praktycznie niczym nie jest ograniczona. Ujemnymi aspektami natomiast wysokie koszty uruchomienia platformy, a później jej utrzymania, bo potrzebni są specjaliści do jej obsługi, wdrożenia i modyfikacji. Trzeba też powiedzieć, że czas wdrożenia i późniejszych modyfikacji potrafi być wydłużony.

Platformy tego typu przeznaczone są dla biznesów o średnim i dużym zasięgu. Pozwalają na pracę zespołową, integrację z dowolnym praktycznie oprogramowaniem i ekspansję międzynarodową dzięki temu, że stadium back-end zazwyczaj gotowe jest do obsługi wielu sklepów o tym samym asortymencie kierowanym na różne rynki.

Platformy pisane na zlecenie

Jeśli decydujesz się zbudować sklep internetowy od podstaw, musisz dobrze zaplanować cały proces i zacząć od wyboru dobrej agencji lub zespołu programistów. To wymagający  sporego nakładu pracy, a czasami najdroższy proces programistyczny, choć i w jego przypadku często korzysta się z gotowych rozwiązań (np. framework lub gotowe fragmenty kodu).

Sklep internetowy powinien być, po pierwsze, dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb i spełniać swoją rolę. Po drugie, powinien rosnąć wraz z rozwojem biznesu w sieci. Niedoinwestowanie na początku drogi lub przeinwestowanie może zablokować Twoje przyszłe działania. Niedoinwestowanie ― przez błędy poczynione na starcie, gdyż trudno je będzie naprawić. Przeinwestowanie zaś ― przez koszty, które przy dużych, a nierentownych jeszcze projektach rosną lawinowo. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie przygody z handlem w sieci od modelu SaaS, a w kolejnym kroku planowane przejście na rozwiązanie Open-Source lub licencyjne.

Pamiętaj też, że niektóre platformy, np. Magento, pozwalają zmieniać formę licencji wraz z twoim rozwojem biznesu i twoim wzrostem sprzedaży. Zaczynając od prostego rozwiązania, możesz z czasem zwiększać wykupywane pakiety i pozyskiwać dostęp do bardziej zaawansowanych wersji oprogramowania, oferującego szerokie możliwości, ale też droższego w utrzymaniu oraz wymagającego zwiększonego nakładu pracy.

Oprogramowanie sklepu składa się z dwóch bloków: stadium front-end, które w postaci nakładek graficznych wyświetlane jest internautom, oraz stadium back-end, czyli części administracyjnej zarządzania sklepem, produktami i użytkownikami.

tworzenie sklepów internetowych

Wybór oprogramowania i platformy sprzedażowej do obsługi sklepu może być kluczowy dla twojego biznesu. Źle dobrane rozwiązanie może zahamować twój rozwój lub narazić cię na niepotrzebne koszty. Unikaj sytuacji, w której będziesz musiał budować swój sklep od nowa po jakimś czasie.

Błędy, które możesz popełnić w trakcie otwierania sklepu online:

 • wybór rozwiązania niedopasowanego do skali twojego biznesu ― na przykład, gdy prowadzisz niewielki sklep internetowy, w którym masz kilkaset produktów, a programista namawia cię na świetny skądinąd i sprawdzony skrypt Magento, który jednak z czasem okazuje się kosztowny w utrzymaniu (wymagając tzw. rozwiązania dedykowanego w postaci serwera), a dodatkowo musisz ponosić dodatkowe opłaty za jego ciągłe modyfikacje;
 • wybór niepopularnego oprogramowania, przez które nie jest łatwo znaleźć osoby chętne do pracy przy projekcie ― na przykład Shopware jako skrypt sklepowy jest sprawdzony i popularny w Niemczech, ale w Polsce zaledwie kilka firm używa go do obsługi sprzedaży i zapewnienie wsparcia technicznego wśród polskich programistów nie jest w tym przypadku łatwe.
tworzenie stron internetowych

Napisz do nas po darmową wycenę: 

Podaj email, żebyśmy mogli odpisać
Podaj nr telefonu, jeśli mamy zadzwonić.