Robots.txt

Czym jest plik Robots.txt?

Plik Robots.txt to plik tekstowy znajdujący się na serwerze internetowym, który zawiera instrukcje dla robotów wyszukiwarek dotyczące indeksowania witryny. Robots.txt jest często używany przez właścicieli witryn internetowych, aby kontrolować sposób, w jaki roboty wyszukiwarek indeksują ich witrynę.

Plik Robots.txt zawiera listę stron lub katalogów, które nie powinny być indeksowane przez roboty wyszukiwarek. Może także zawierać informacje o częstotliwości, z jaką roboty powinny indeksować stronę, jakie pliki powinny zostać zignorowane lub które roboty powinny mieć dostęp do witryny.

Plik Robots.txt jest zazwyczaj umieszczany w głównym katalogu serwera internetowego, który jest nazywany „root directory”. Kiedy robot wyszukiwarki odwiedza stronę internetową, najpierw wyszukuje plik Robots.txt w głównym katalogu serwera, aby uzyskać instrukcje dotyczące indeksowania witryny.

Właściwe użycie pliku Robots.txt może pomóc właścicielom witryn internetowych w kontrolowaniu tego, jak ich witryna jest indeksowana przez roboty wyszukiwarek. Może również pomóc w zapobieganiu indeksowaniu duplikatów treści, ograniczaniu indeksowania stron prywatnych lub chronionych hasłem oraz optymalizacji procesu indeksowania witryny.