SEO

Optymalizacja Stron Internetowych

SEO to skrót od angielskiego terminu search engine optimization, oznacza po polsku optymalizację dla wyszukiwarek internetowych, a składa się z dwóch podstawowych aktywności, mianowicie optymalizacji serwisów www oraz ich pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Celem optymalizacji stron internetowych jest osiąganie jak największej widoczności w wyszukiwarkach internetowych, która bezpośrednio skutkuje odwiedzinami na poddanej zabiegom stronie internetowej.

Optymalizacja stron internetowych pod algorytmy wszyszukiwarek internetowych takich jak Google, to absolutna podstawa funkcjonowania każdej strony internetowej. Zarówno małe serwisy, blogi czy też duże, miedzynarodowe sklepy muszą mieć wdrożone zasady SEO (skrót od angielskiego Search Engine Optimization).

Dzięki SEO zyskujesz widoczność w wyszukiwarkach z wyników naturalnych, unikasz problemów technicznych, dbasz o klienta i treści na stronie, Twoja firma pojawi się w Mapach Google, masz zadabane aspekty techniczne i użyteczność a nawet zmniejszasz koszty kampanii płatnych.

Mamy ponad 20 lat doświadczenia w optymalizacji stron www.

Bezpłatna wycena prac SEO:

Podaj email, żebyśmy mogli odpisać
Podaj nr telefonu, jeśli mamy zadzwonić.
27 votes, average: 5,00 out of 527 votes, average: 5,00 out of 527 votes, average: 5,00 out of 527 votes, average: 5,00 out of 527 votes, average: 5,00 out of 5 (27: ocen, średnio: 5,00 z 5)
Musisz się zarejestrować, żeby głosować.
Loading...

 

Poznaj SEO – samouczek 

Co to jest SEO?

SEO (ang. search engine optimization), to inaczej optymalizacja serwisów www dla wyszukiwarek internetowychW wyniku dobrze przeprowadzonej optymalizacji strony internetowe osiągają wysoką widoczność na tematyczne słowa kluczowe w wyszukiwarkach internetowych.

Przykładowo strona fryzjera z Warszawy pojawi się w Google na hasła “fryzjer”, “fryzjer Warszawa”, “dobry fryzjer” a serwis pracy na hasła “praca”, “oferty pracy” itp.

Wyszukiwarki internetowe stosują zaawansowane algorytmy do oceny strony. Na ich podstawie sortują strony według haseł i tak posortowane wyświetlają w wynikach wyszukiwania. Przykładowo, jeśli szukasz za pośrednictwem Google kursu języka angielskiego, wpisujesz takie hasło do wyszukiwarki. W efekcie otrzymujesz listę haseł. Google, analizując czynniki zewnętrzne (np. linki do strony) oraz optymalizację strony (np. treści powiązane tematycznie z wpisywanym hasłem), robi ranking stron i w nim je wyświetla.

SEO obejmuje działania poza stroną internetową (pozycjonowanie) i na stronie internetowej (optymalizacja) a dokładniej:

 

Czym pozycjonowanie stron różni się od optymalizacji?

Pozycjonowanie to działanie zewnętrzne, na przykład zdobywanie linków zwrotnych, wzmianki o naszej stronie na zewnętrznych stronach internetowych, w mediach społecznościowych, na forach, blogach. Jeśli chcesz to sobie lepiej wyobrazić, pomyśl, że twoja strona www to naukowiec. Jeśli prace tego naukowca są wymieniane i cytowane przez innych naukowców, to nabierają wagi i zaczynają być cenione. Podobnie działają algorytmy oceniające rangę stron internetowych. Strony mało ważne nie będą cytowane, strony zaś opiniotwórcze, z ciekawymi treściami, oryginalne lub unikalne są wartością dodaną do sieci.

Optymalizacja to natomiast czynniki wewnętrzne, czyli takie, które budują stronę  internetową: technologia, wygląd, treść. W przypadku optymalizacji niektóre czynniki mają większe znaczenie od innych. Postaram się przedstawić uniwersalny ranking  praktyk  optymalizacyjnych ważnych już na etapie tworzenia strony, a potem wymagających ciągłego udoskonalania.

Pozycjonowania i optymalizacji nie można wykonać raz na zawsze. Czynniki rankingowe algorytmów zmieniają się praktycznie każdego dnia. Dodatkowo, do gry włącza się sztuczna inteligencja i nowoczesne technologie (np. wyszukiwanie głosowe). W efekcie raz wykonana praca może okazać się dobra na parę miesięcy. Jedynym właściwym podejściem jest stałe doskonalenie strony przy założeniu, że jest budowana według wszystkich dobrych reguł SEO, a działania pozycjonowania nie naruszają istotnie reguł wyszukiwarek (np. spamując linkami).

Przykład wyników naturalnych w pozycjonowaniu (Google):

 

pozycjonowanie w Google

Co to jest Pozycjonowanie Stron Internetowych? 

Pozycjonowanie to inaczej zbiór wszystkich czynności, które mają doprowadzić do wysokich pozycji słów kluczowych i fraz w wyszukiwarkach internetowych. Innym słowem wynikiem działań pozycjonowania jest wysoki stopień widoczności w sieci.  Jeśli np. prowadzisz blog o modzie to chcesz pojawić się na słowo moda, trendy w modzie, nowości w modzie wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Zapewni to wejścia na stronę osób, które wpiszą w takie hasło przeszukując Internet za pomocą Google. Wysokie pozycje (1-4) na popularne hasła gwarantują odwiedziny witryny www, co stało się siłą napędową i powodem sukcesu wyszukiwarek typu Google. Dostarczając klientów i odwiedzających z wyników naturalnych Google mógł zaoferować osobom i firmom, które takiej widoczności nie zdobyły własne reklamy (Google Ads).
W opinii wielu użytkowników wyniki naturalne, czyli takie które nie zostały opłacone w formie reklamy stanowią najbardziej wartościowy element w każdej aktywności internetowej. Dlaczego? Wyniki naturalne jak sama nazwa mówi, generują się w oparciu o algorytmy, które mają na celu wyświetlenie stron o największej wartości. Nie da się osiągnąć wysokich pozycji i widoczności w sieci z dnia na dzień.
Dodatkową zaletą wyszukiwań organicznych jest brak kosztów za kliknięcie. Co jest szczególnie ważne przy frazach bardzo konkurencyjnych, za które prowadzenie kampanii reklamowych może być bardzo kosztowne. Jeśli przykładowo uda się wypozycjonować na 1-3 miejsce w wyszukiwarce Google frazę “kursy online”, to żaden internauta w ten sposób pozyskany nie będzie nas nic kosztować. Jeśli jednak ta sama fraza zostanie użyta do prowadzenia kampanii płatnej Google Ads, to koszt za klikniecie może się wahać od 3 do nawet 10 zł w zależności od aktualnych kampanii konkurencji. Ads to system aukcyjny, czyli kto da więcej, tego reklama wyświetla się wyżej. Dlatego koszty reklamy nie są znane aż do rozpoczęcia kampanii.  Płatne rezultaty zazwyczaj rozliczane są za kliknięcie i przejście na stronę docelową.
Wyniki organiczne nie generują żadnych kosztów, oprócz oczywiście kosztów osiągnięcia wysokich pozycji.

Wyniki organiczne vs. wyniki płatne

Postaram się wyjaśnić krok po kroku jak wygląda proces pozycjonowania, ale zanim do tego przejdę warto żeby każdy potrafił bezbłędnie odróżniać wyniki organiczne w wyszukiwarkach od wyników sponsorowanych (np. Ads), wynikach z map i innych reklam, które przesłaniają na tzw SERP (search engine results page – czyli wyniki wyszukiwania organicznego).
Najlepiej rzucić okiem i nauczyć się rozróżniać te wyniki na żywym przykładzie. Wpiszmy w wyszukiwarkę Google frazę „fundacja”. Wyświetlą nam się wyniki które w dzielą się na kilka części. W górnej części widzimy reklamę sponsorowaną Google Ads. Między innymi w ten sposób Google zdobywa pieniądze na za swoje usługi.
SEO
Pozycjonowanie i optymalizacja to nie tylko sztuczki specjalistów SEO, ale ciężka praca nad treściami (marketing treści), wygląd, użyteczność strony.
O sukcesie strony nie decyduje tylko piękny design, skuteczny marketing (SEA, SEO), ale również oferta, z którą wychodzimy do klientów.
Czynniki takie jak UX (user experience) czy UI (user interference), które omówione są w osobnej części a które dotyczą szeroko pojmowanej użyteczności serwisów internetowych. Google twierdzi, że wyniki naturalne są odzwierciedleniem jakości stron. Nie do końca. Manipulowanie tymi wynikami, to nadal praca tysięcy SEO profesjonalistów i jak widać doskonale im to wychodzi.

Jak pozycjonować firmę w Mapach Google? 

Google stworzył mapy, które pokazują lokalne wyniki, które również są elementem SEO i pozycjonowania. Znajdziemy tu wyniki na mapach z zaznaczonymi firmami i miejscami, które akurat szukamy. Mapy sprawdzają się szczególnie w poszukiwaniach lokalnych i często są wykorzystywane jako wyznaczanie trasy dojazdu (integracja z GPS).
Jak zaistnieć w mapach Google, czyli pozycjonowanie lokalne krok po kroku
Jeśli masz firmę, to stwórz profil firmowy w Google Firma. Uzupełnij wszystkie dane, zdobądź pozytywne opinie (reviews). W jaki sposób? Poproś swoich dotychczasowych klientów. Google dokładnie weryfikuje te opinie, więc nie licz, że sam je stworzysz i opublikujesz.
Na wyniki map Google wpływają także linki (odnośniki) do naszej strony www z lokalnych stron. Podsumowując: jeśli chcemy zaistnieć w mapach wyszukiwarek internetowych to oprócz własnej strony www potrzebujemy profil Google firma, komentarze o naszej firmie oraz odnośniki z regionalnych stron www. Następnie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo algorytm potrzebuje czasu na ocenę naszych działań i przypisanie nam miejsca w oparciu o te czynniki.
Google Mapy

Jak osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google?

Osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach organicznych to marzenie każdego właściciela strony internetowej. Za sortowanie stron odpowiada algorytm, który bierze pod uwagę masę czynników, które w skrócie można podzielić na:
 • działania na stronie internetowej (z ang. on-site),
 • czynności poza stroną www (z ang. off-site),
Działania na stronie internetowej to między innymi:
 • część techniczna technologia, która sprzyja robotom internetowym, a co za tym idzie szybki i dostępny serwis (szybkość ładowania strony, wersja mobilna, brak błędów, stała dostępność serwisu),
 • zawartość strony – UX strony, czyli czytelność i użyteczność serwisu z punktu widzenia odwiedzającego, bardzo ważnym elementem na stronie są treści: unikalne, ciekawe, tak zredagowane, że zachęcają do pozostania i przeczytania całości.

Lista najważniejszych czynników, które mają wpływ na optymalizację strony www przydatna do audytu SEO

Tytuł – Atribute Title
 • Google indeksuje maksymalnie 12 słów w Title.
 • Tytuł musi być dopasowany do podstrony
Description jako czynnik SEO
 • Pojawia się w wynikach SERP i może zachęcać użytkowników do klikania.
 • Może być pobierany automatycznie ze strony zamiast z właściwego opisu, jeśli Google tak uzna.
 • Maksymalnie 160 znaków
 • Powinien być unikalny dla każdej podstrony z użyciem słów kluczowych.
 • Musi być zgodny z zawartością strony, której dotyczy.
 • Powinien być merytoryczny, unikaj ogólnych stwierdzeń.
Tagi nagłówkowe na stronach
 • H1 – H5 – tagi nagłówkowe
 • Nadają różną wagę tematom
 • H1 – wskazuje główny temat strony, ma największe znaczenie dla wyszukiwarek
 • H2 – podtytuły,
 • H3 – H5 – służą do oddzielania treści
 • Inne można stosować jako uwagi
 • Wielkość czcionki – nie wolno oszukiwać stylami
Anchor text to klikany tekst w linku
 • Najskuteczniejszy jest krótki ze słowem kluczowym
 • Unikamy słów: „więcej”, „dalej”, „zobacz”
 • Linki tekstowe lepsze niż obrazy – indeksowanie
 • 8-10 wyrazów maksymalnie jako anchor
 • Im wyżej link w treści strony tym lepiej
 • Nie nadużywamy jednego wyrazu
Atrybut alt – obrazy
 • Atrybut w formie treści przy obrazie ma za zadanie opisanie obrazu
 • Robot pobiera wartość atrybutu
 • Używajmy mocnego słowa kluczowego
Keywords – nie ma znaczenia dla SEO
Metatag „language” – używany do automatycznego tłumaczenia
Robots – wskazuje roboty, które skanują stronę
index, noindex – blokada indeksowania treści
follow, nofollow – blokada dostępu do linków oraz wiele innych możliwości blokowania: opisów, obrazów itp.
Jakość, szybkość, użyteczność, unikalność, to słowa, które należy sobie wbić do głowy, jeśli chcemy osiągnąć sukces w Internecie.

Pozycjonowanie przez zdobywanie linków zwrotnych

Głównym czynnikiem są tu linki zwrotne do naszej strony internetowej. Nie chodzi o ich ilość, ale o jakość. Co znaczy jakość linku? Miernikiem jakości jest strona, która opublikowała do nas link. Logiczne, że prosty i darmowy katalog stron www nie ma żadnej mocy w porównaniu do strony rządowej, uniwersytetu czy znanej i popularnej strony.
Idealny scenariusz zdobywania popularności to stworzenie na tyle dobrej i interesującej strony www, że sama w naturalny sposób zdobędzie popularność. Internauci będą sami przekazywać sobie informacje, publikować linki do strony. Taki scenariusz oczywiście sprawdził się wielokrotnie, ale w realnym świecie 95% stron wymaga działań wspomagających. Dlatego powstają jak grzyby agencje marketingu online, specjaliści SEO, a nawet automaty wspomagające pozycjonowanie, których w żadnym razie nie polecam. Jedynym skutecznym narzędziem w pozycjonowaniu jest ludzki mózg. Narzędzia mogą jedynie wspomagać przy tworzeniu treści, zdjęć czy też filmów.
W przypadku, gdy chcesz się zdecydować na współpracę z freelancerem lub agencją to radzę być bardzo ostrożnym w korzystaniu z takich usług i zawsze zaczerpnąć opinii z kilku miejsc. Google ma cały system kar dla osób, które starają się manipulować wynikami. W najgorszym razie grozi nam całkowite usunięcie z SERP a powrót nie jest łatwy. Zdarza się, że już nigdy nie nastąpi dla konkretnej domeny.
Cierpliwość i rozwaga w temacie pozycjonowania to najważniejsze cechy obok dokładnego zrozumienia tematu. Proponuję zapisać sie na szkolenie z pozycjonowania

Czynniki rankingowe, które mają największy wpływ na wyniki w wyszukiwarkach internetowych

Od lat właściciele wyszukiwarek ścigają się w wymyśleniu najróżniejszych metod sortowania wyników, tak żeby dostarczyć najwartościowsze rezultaty z punktu widzenia użytkowników. Każdego roku powstają listy czynników, ale pewne zasady się nie zmieniają i można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że pozostaną jeszcze długo z nami.

Główne czynniki mające wpływ na ranking pozycjonowania:

1. Backlinki, czyli linki prowadzące do danej strony www z zewnętrznych źródeł.
Z linkami zwrotnymi jest trochę jak z pracami naukowymi. Praca danego profesora jest tyle warta (oprócz zawartości merytorycznej) ile osób ją przeczyta i o niej wspomni w swoich pracach. Popularność w mediach zewnętrznych oraz jakość tych źródeł ma największe znaczenie. Jak to rozumieć w przypadku stron www?
Weźmy za przykład zupełnie świeżą stronę fundacji na rzecz szkolenia informatycznego dzieci. Strona może mieć najszlachetniejsze przesłanie i wizje, może zawierać świetne opisy oraz zdjęcia a nawet doskonałą ofertę, ale żeby Google ją ceniło powinna posiadać również zewnętrzne odnośniki, czyli tzw linki z innych serwisów. A czym zewnętrzny serwis jest „ważniejszy” w sieci tym to się przekłada na widoczność strony naszej fundacji.
W praktyce to działa tak, że jeśli o stronie internetowej fundacji wspomni np. UNESCO i prezydent naszego kraju, to strona zostanie oceniona jako potencjalnie wartościowa. A jeśli dodatkowo linki będą prowadzić ze słów kluczowych, czyli np. fundacja, szkolenia informatyczne itp. a nie tylko z nazwy strony www, to strona pojawi się wysoko w wynikach wyszukania na te słowa. Działa to również w druga stronę – jeśli linki do strony będą powstawać na słabej jakości stronach www, darmowych wpisach o niskiej reputacji, zaspamowanych blogach itp. To strona będzie obniżała swoją wartość i może zupełnie zniknąć z SERP.
 • Zdobywanie popularności w sieci, backlinków to jedno z największych wyzwań w branży SEO.
Techniki white hat oraz black hat (białe i czarne), które bardziej lub mniej zbliżają się do wymuszania na wyszukiwarkach wyświetlania wyników takich jakimi chcemy i oczekujemy doprowadzone są do poziomu mistrzowskiego szczególnie w branżach, w których kryją się duże zasoby finansowe.
Algorytm Google oblicza jakość linkowania, ilość linków (z różnych domen). Od dawna wiadomo, że lepiej mieć 3 linki z różnych, wartościowych serwisów, niż 2000 linków ale z jednego serwisu www (np. ze stopki). Pozycjonowanie stron internetowych to w dużej mierze zdobywanie linków.
W przypadku linków ważnym elementem jest tzw. słowo kluczowe z jakiego link prowadzi do naszej strony (tzw. anchor text). Zróżnicowanie słów kluczowych i zachowanie „zdrowych” proporcji pomoże nam uniknąć tzw. kary za linkowanie.
 • Jak najbezpieczniej zdobywać linki, które są dobre dla pozycjonowania i optymalizacji?
Jest jedna doskonała i skuteczna w 100% metoda. Stwórz świetną stronę, z tak genialna ofertą i treścią, że internauci sami będą rozpowszechniać jej zawartość, publikując linki zwrotne we wszystkich możliwych miejscach.
Zazwyczaj jednak nie jest to takie proste, więc większość firm, agencji i prywatnych właścicieli stron ucieka się do działań marketingowych.
 • Czego unikać w zdobywaniu linków?
Unikaj jak ognia automatów do linkowania bo czasy katalogowania, sztucznych komentarzy, systemów wymiany linków i tego typu technik dawno minęły. Chociaż oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto nadal potrafi tymi technikami coś osiągnąć. Pytanie jest tylko na jak długo? Unikałbym też nadużywania płatnych i sponsorowanych artykułów do linkowania, kupowania linków szczególnie z miejsc, które żyją z handlu backlinkami.
 • Jak zdobywać linki, żeby nie narazić się na kary i osiągnąć zamierzony efekt? Czyli pozycjonowanie white hat.
Wszystko zależy co dana strona oferuje. Zawsze można nawiązać współpracę z innymi stronami, partnerami, stworzyć badanie internetowe i poprosić o umieszczenie ankiety na stronie www z linkiem, przeprowadzić wywiad i rozpowszechnić go w sieci z podaniem źródła jako link, wykreować ciekawy produkt, ofertę i rozpowszechnić go w mediach społecznościowych licząc na dalsze powielenie.
2. Zawartość strony www i wpływ na pozycjonowanie stron www. Treści na strony www. 
Podobnie jak przy linkach jakość samej strony pisanie treści na strony to kluczowy wskaźnik, mający ogromny wpływ na wyniki wyszukiwania.
Jeśli chcesz zaistnieć w wynikach wyszukiwania to zadbaj o ciekawe, unikalne i przyciągające treści. Bardzo ważna jest oprawa graficzna oraz edycja tekstów. Zbite, nieczytelne literki z niewyraźnymi zdjęciami albo nawet czytelne treści ale chaotyczne powodują odrzucenie zawartości jako wartościowa.
 • Google używa zaawansowanych technik do oceny czy prezentowana zawartość na stronie www należy do cennych, czy też nie. Używanie synonimów, nadużywanie wyrazów, techniki sztucznego „upychania” linków i tytułów należą do przeszłości.
 • Google porównuje takie czynniki jak długość i unikalność treści, użycie słów kluczowych i podobieństwo do podobnych artykułów w innych miejscach (np. tłumaczenia).
Treść oczywiście zależy od podejmowanego tematu ale zazwyczaj puste lub powielone treści nie zyskują dużej popularności w sieci. Od tej reguły jest oczywiście wyjątek: serwisy, które z zasady powielają czyjeś treści (np. serwisy ogłoszeniowe, porównywarki), a które są uznane przez algorytmy jako bardzo mocne (np. na podstawie linków przychodzących). Taka sytuacja ma miejsce np. z Amazon, Ebay, Olx, Allegro. Wymienione serwisy nie muszą uważać na jakość treści i samą zawartość. Domeny główne i url poszczególnych kategorii są tak popularne a co się z tym wiąże „mocne” i mają nadaną taką wartość przez algorytmy, że mogą sobie pozwolić na wyświetlanie nawet pustych podstron a i tak zobaczymy je w wynikach wyszukiwania na mocne hasła.
 • Obok ciekawych i unikalnych tekstów bardzo ważna jest oprawa graficzna i zdjęcia zamieszczone na stronie. Z jednej strony mogą one popsuć cały obraz z punktu widzenia użytkownika i obciążyć mocno szybkość działania strony (jeśli są za „ciężkie”, czyli mają rozmiar bez dopasowania do wymagań www) ale dobrze dobrana i lekka w odbiorze grafika przyciąga uwagę i dodaje kolorytu stronom. Całość wyglądu tworzy tak zwaną użyteczność strony oraz to co czuje użytkownik odwiedzając naszą witrynę i wchodząc w interakcję z elementami na niej zawartymi. Dlatego user experience jest tak ważne z punktu widzenia właściciela serwisu.
Początkowo królował trend upychania na stronie każdej możliwej informacji, niewielu twórców stron pomyślało, że użytkownicy odwiedzają stronę w konkretnym celu. Strona powinna po pierwsze być nastawiona na użytkownika. Niech tu posłuży przykład wyszukiwarki Yahoo i Google, które konkurując ze sobą obrały zupełnie inny model biznesowy. Yahoo otoczyło swoją wyszukiwarkę multum informacji i ofertami. Google postawiło na styl minimalistyczny oraz prostotę. W efekcie osiągnęli zamierzony cel: popularność. Złota zasada z sieci głosi: daj użytkownikowi ile się da za darmo a opłaci zyski zbierzesz w przyszłości.
Warto przy okazji wspomnieć o samej ofercie na stronie.
Nawet najpiękniejsza strona, zgodna z trendami, zawierająca unikalne treści i piękne zdjęcia jeśli będzie oferować towar lub usługę gorszą od innych, to nie mamy co liczyć na sukces. Świadomość internautów jest na tyle duża, że doskonale wiedzą jak nie dać się oszukać.
Poszukiwania rzadko kończą się na jednej stronie, zazwyczaj każdy przegląda 3-4 oferty oraz zapoznaje się z opiniami na temat samej strony jak i produktów i usług. W Internecie łatwo manipulować takimi opiniami, ale z drugiej strony użytkownicy sieci również potrafią rozpoznawać co jest prawdziwe a co zgodne z prawdą. Lepiej trzymać się zdrowych zasad od początku do końca.
Pozostałe czynniki, które mogą wpływać korzystnie lub negatywnie na naszą widoczność w Internecie:
Wiek samej domeny i cała jej dotychczasowa historia. Z domenę jest jak z winem – czym starsze tym lepsze. Ciężko jest osiągnąć wysoką oglądalność w wynikach naturalnych ze świeżo kupioną domeną. Nawet jeśli się to uda to na bardzo krótko.
Historyczne zmiany związane z domeną i serwisem. Zmiany właściciela, treści, popularność serwisu www w przeszłości.
Krótkie podsumowanie najważniejszych elementów wpływających na sukces strony w sieci:
1. Responsywna strona www z naciskiem na użyteczność i UX
2. Unikalny i ciekawy kontent strony. Absolutne unikanie kopiowania treści.
3. Techniczne aspekty: szybkość ładowania strony (szczególnie wersji mobilnej), przyjazne adresy url, czytelna struktura strony (dla użytkowników i robotów), wewnętrzne linkowanie
4. Optymalizacja SEO strony: użycie H1-H3, description, odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi, unikanie kanibalizacji słów kluczowych (nadużywanie tych samych słów na różnych stronach)
Co to jest SEM (Seach Engine Marketing) = wszystkie działania marketingowe prowadzone za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Na SEM składają się SEO (wyniki naturalnych) jak i SEA (wyniki płatne, zazwyczaj rozliczna w metodzie za kliknięcie)

Czy istnieje samodzielne i darmowe pozycjonowanie stron www? Od czego zacząć?

1. Zbuduj wartościową stronę www – z unikalnymi treściami, które ktoś będzie chciał czytać (pisz dla ludzi, nie dla siebie), ciekawymi grafikami, zdjęciami (nie kradnij z Internetu). Doskonałą technicznie zarówno na komputery stacjonarne jak i urządzenia mobilne. Responsywność, szybkość wczytywania, przyjazny wygląd, czytelna struktura wewnętrzna i użyteczność to absolutne podstawy.
Największe grzechy stron www:
 • powielone treści, skopiowane lub podobne do już istniejących w Internecie.
 • Google jest bardzo wyczulone na kopiowanie treści (powielanie z innych miejsc). Jeśli nie jesteś pewien, czy twoje teksty są unikalne, to zwyczajnie wklej parę zdań do wyszukiwarki. Jeśli wyskoczą wyniki z innych stron, to lepiej zrezygnuj z publikacji.
 • kradzione zdjęcia, identyczne jak tysiące w sieci. Idealnie jeśli będziesz mieć własne zdjęcia. Dodaj do nich atrybut alt z frazą kluczową (w kodzie tak to powinno wyglądać: <img alt=”fraza” src=”zdjecie.jpg” />), nanieś na zdjęcie adres swojej strony i ciesz się z unikalności i oryginalności.
2. Buduj relacje z Internautami. Niech o Tobie piszą i dodają linki do strony www.
Stworzyłeś stronę internetową, jesteś z niej dumny. Sprawdziłeś na swoich znajomych i generalnie są pozytywne odczucia. Masz coś ciekawego do przedstawienia światu? Teksty, zdjęcia, usługi albo produkty? TO warto o tym wszystkim powiedzieć.
Pozycjonowanie stron polega na budowaniu popularności w sieci. Na zdobywaniu odnośników (linków) z miejsc, które Google oceni jako wartościowe. Idealnie jeśli internauci sami uznają Twoją stronę za wartą polecenia i będą powielać linki do ciebie.
Jeśli np. napiszesz ciekawy artykuł i dodasz o tym informację na Facebooku może ktoś stwierdzi, że temat jest na tyle ciekawy, że poinformuje o tym na swoim koncie na Wykop.pl, Twitterze albo nawet umieści odnośnik na swojej własnej stronie internetowej czy też blogu. Tak wygląda idealne budowanie relacji miedzy tobą i internautami. Google to wszystko widzi. Jego roboty (boty) odwiedzają wszystkie strony i indeksują zmiany. Strona, do której pojawiają się linki jest uznawana za wartościową.
3. Zdobywaj linki z wartościowych stron,
Nie używaj automatów do linkowania, niskiej wartości katalogów, blogów, miejsc zaspamowanych przez innych.
Jak ocenić wartość linku?
Po pierwsze włącz intuicję – czy miejsce w którym chcesz dodać link jest wartościowe? Czy można tam łatwo dodać linka i jest tam cały wysyp linków do stron niskiej wartości?

Złote Zasady SEO

SEO jest jak taniec: nigdy nie wiesz, czy zabłyśniesz, czy też się potkniesz i będą się śmiać. Doświadczony pozycjoner zdaje sobie sprawę, że cierpliwość i rzetelność to podstawa w dążeniu do celu. Wiedz jednak zawsze, że nawet duży wkład pracy i duże inwestycje nie gwarantują sukcesu w SEO tobie jako przedsiębiorcy. Po drugiej stronie barykady stoi  bowiem inteligentny partner, który ma na względzie maksymalizowanie własnego zysku. Mówię o Google.

SEO zaczynamy od nastawienia na jakość. Jeśli chcemy szybkich i wielkich efektów, to nie oczekujmy, że będą trwałe.

Twórz dobry serwis z nastawieniem na SEO

 • Przyjrzyj się domenie, której wybór i zakup został omówiony w pierwszym rozdziale. Po pierwsze rozszerzeniu — najlepiej dla SEO, jeśli masz domenę wyższego rzędu (.com, .pl). Nie jestem zwolennikiem regionalnych i egzotycznych domen (chociaż i one nie wykluczają dobrego efektu w SEO, bo rozszerzenie nie jest przeszkodą dla algorytmów), ale… W świadomości internautów domeny wyższego rzędu mają wyższą rangę, a oprócz tego, jeśli kupimy domenę na przykład .com.pl i zdobędziemy popularność internetową, to część ruchu w sieci przekierujemy na właścicieli domen łatwiejszych do zapamiętania, czyli z naszą nazwą, ale o rozszerzeniu .pl czy .com, na przykład. Ilustracją niech będzie casus Telewizji Polsat, która przez lata posługiwała się rozszerzeniem .com.pl i, naturalnie, generowała oglądalność stronie z rozszerzeniem .pl, która to należała do lokalnego serwisu satelitarnego. Obecnie ten stan się zmienił, ale nie jest to odosobniony przypadek.
 • Najlepsze nazwy, tzw. generyczne, zazwyczaj są zajęte, nie wyklucza to jednak znalezienia dobrej i czytelnej nazwy. Idealnie, jeśli będzie łatwa do zapamiętania i wpisania w wyszukiwarkę przez użytkownika. Wyobraź sobie, że wykupujesz baner na drodze i kierowcy mają tylko parę sekund, żeby zauważyć twoją reklamę z nawą serwisu www i zapamiętanie jego nazwy, by po pewnym czasie wpisać ją poprawnie w przeglądarkę, żeby odwiedzić twą stronę.
 • Dotychczasowa historia domeny to z punktu widzenia pozycjonowania ważny czynnik. Zła historia domeny może na nas negatywnie wpływać. Jeśli z jakichś powodów Google ukarał poprzedniego właściciela domeny, może chciał się on jej pozbyć? Na przykład stał na niej serwis, do którego sztucznie zdobyto tysiące odnośników o bardzo niskiej jakości. Nie będzie łatwo wyczyścić trwale taką historię, zaś złe wzmianki o domenie nie znikną nigdy (a przynajmniej będzie to mało prawdopodobne).

Historię domeny sprawdzisz na stronie https://web.archive.org, a narzędzia zliczające linki, na przykład Majestic lub Ahrefs, pomogą ci ocenić odnośniki do domeny przychodzące:

 • Wartościowy i ciekawy z punktu widzenia internauty serwis to absolutna podstawa, ale oprócz tego forma, w jakiej przedstawiamy informacje na stronie, ma niebagatelne znaczenie dla user eXperience. Nawigacja strony www powinna więc ułatwiać poruszanie się po stronie, a teksty i obrazki muszą być zaprezentowane w zrozumiałej formie.

Twoja strona www powinna zachęcać do pozostania na niej, być intuicyjna dla użytkowników i jasno komunikować swój przekaz. Wielu twórców stron www próbuje silić się na oryginalność i wymyślić coś swojego, innego. I dzięki temu mieliśmy już serwisy w formie komiksów, strony jednokolorowe i inne. Niestety ― ludzie oczekują rozwiązań sprawdzonych. Nie chcą marnować swojego cennego czasu.

Bywa i tak, że serwisy, które cieszą się dużą popularnością w danym kraju, wyznaczają trendy dla UX. Dlaczego? Ponieważ stosowane przez nie rozwiązania znają miliony użytkowników, którzy — skoro się do nich przyzwyczaili ― oczekują podobieństw w innych miejscach (na stronach www). Tak ma się sytuacja na przykład z filtrami i sortowaniem produktów w serwisach aukcyjnych. Ebay i Allegro przyzwyczaiły swoich klientów i jeśli tworzysz sklep, to dobrze jest przejąć od tych stron podpatrzone rozwiązania. Przynajmniej twoi klienci napotkają znane już sobie elementy.

 • Jeśli planujesz zaistnieć w wynikach naturalnych Google, powinieneś mocno skupić się na tekstach, które publikujesz. Nie chodzi tylko o to, żeby były unikalne i pisane specjalnie dla twojej strony www, ale również o to, że powinny być ciekawe, dobrze zredagowane i przystępnie przedstawione. Również materiały dodatkowe — na przykład wykazane tytuły, cytaty, listy, uzupełnione infografikami, zdjęciami oraz filmami. Zobacz, jak wyglądają strony z artykułami popularnych serwisów informacyjnych.
 • Google zaczyna preferować urządzenia mobilne, a indeksy dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych zostają rozdzielone. W niektórych krajach posługiwanie się na przykład smartfonem staje się popularniejsze niż używanie laptopa, wiec nie jest dziwne, że Google przywiązuje do responsywności taką wagę. Nie chcesz chyba, by ktoś nie mógł przeczytać twojej strony www tylko dlatego, że nie została dostosowana do nowoczesnych urządzeń?
 • Skrypt, na którym zbudujesz swój serwis, ma również duże znaczenie. Nie może zawierć błędów, powinien być zabezpieczony przed atakami hakerów, a ponad wszystko powinien zapewniać ciągłość pracy twojej strony www i tym samym efektywność działania. Przez zły wybór skryptu, na którym zbudowany jest sklep internetowy, wiele firm musiało ponieść duże koszty modernizacyjne. Ważnym aspektem przy wyborze skryptu są dodatki, np. wtyczki SEO (przyjazne URL, przekierowywanie linków itp.). Polecam zwrócenie się o radę do kogoś doświadczonego na rynku, a potem podejmować decyzję.

Bardzo ważne jest, żeby twoja strona sprawnie działała, szybko się wyświetlała i była dostępna 24/dobę. Bez dobrego serwera/hostingu nie jest to możliwe. Niewielkie strony firmowe nie potrzebują jednak drogich serwerów dedykowanych. Dostawców hostingu jest tak wielu, że najlepiej poprosić kogoś doświadczonego o polecenie (np. twórcę strony www).  Dam też radę ― jeśli korzystasz z usług nowego dostawcy hostingu, to koniecznie sporządź sobie kopię bezpieczeństwa swojej strony internetowej. Niektórzy dostawcy hostingów zamykają bowiem swoje firmy bez powiadomienia usługobiorców i wszystkie ich dane znikają. Znam wiele takich przypadków. Najczęściej takie sytuacje mają jednak miejsce, gdy opłacalność świadczenia usługi jest znikoma.

Jak mierzyć działania SEO?

SEO łatwo mierzyć. Wystarczy monitorować kilka czynników. Analityka internetowa to podstawa w pozycjonowaniu.

 • Oglądalność wyraża liczba użytkowników, którzy odwiedzają naszą stronę www za pośrednictwem wyszukiwarki (np. Google). Możesz skorzystać z połączenia twojej strony z darmowym narzędziem Google Analytics, które w przejrzysty sposób prezentuje dane statystyczne witryny. Istnieje całe multum narzędzi do sprawdzenia oglądalności, od logów na serwerze, po darmowe i płatne wersje programów Analytics, Yandex, Metrica i wielu innych.
 • Po wpisaniu w Google słowa kluczowego, które cię interesuje i nad pracą którego pochyliłeś się, powinieneś pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania. Niestety, tylko czołowe pozycje, cztery pierwsze, gwarantują wejścia na stronę z poziomu danego słowa. Pierwsze cztery wyniki angażują prawie całą widownię w Internecie, a na drugą stronę wyników (a jest ich na niej ponad dziesięć) praktycznie nikt nie patrzy. Istnieje wiele programów, które zapewniają monitorowanie pozycji słów kluczowych oraz całych wyrażeń. Na przykład Sistrix czy też świetny polski program Stat4seo. Zazwyczaj sprawdzanie wielu słów wiąże się z kosztami, z prostego powodu. Google nie pozwala na powtarzanie zapytań. Szybko blokuje taki adres IP, z którego są doń kierowane. Oprogramowanie do sprawdzania wielu słów kluczowych wymaga zatem zmiany IP poprzez tzw. proxy. Niestety, takie rozwiązanie nie jest darmowe. Koszt rzędu 5–10 dolarów miesięcznie dla kilkudziesięciu do stu słów kluczowych przy codziennym sprawdzaniu pozycji nie jest wszakże wygórowany. Takie narzędzia jak Sistrix czy Semrush to dla niektórych stały element początku dnia, umożliwiający ocenę tego, co właściwie dzieje się w Internecie.
 • Owi bardziej zaawansowani specjaliści SEO sprawdzają także inne wskaźniki jakości, takie jak linki przychodzące lub czynniki optymalizacyjne na stronie (podczas audytów Screaming Frog itp.).
Napisz do nas:
Podaj email, żebyśmy mogli odpisać
Podaj nr telefonu, jeśli mamy zadzwonić.