Przed rozpoczęciem pozycjonowania i optymalizacji sprawdź konkurencję.

Zanim wdrożysz strategię SEO należy szczegółowo przeanalizować rynek, a konkretnie tę jego część, na której zamierzamy działać. Dzięki temu dowiemy się, jaki jest poziom konkurencji. Nie należy się zniechęcać, jeśli konkurencja jest bardzo silna. Można to wręcz wykorzystać i swoje działania SEO skupić na mniej konkurencyjnych frazach, ale takich, które mogą przynieść korzyści i zapewnić dobre wyniki sprzedaży. Konkurencyjność frazy można zbadać korzystając na przykład z Google Ads.
Planowanie strategii SEO to również czas na przyjrzenie się strategiom konkurencji. Analiza strategii konkurencji pozwala zaobserwować wiele ciekawych aspektów. Możemy poznać mocne i słabe strony konkurencji z perspektywy SEO. Jednak trzeba mieć się na baczności. Albowiem to, co sprawdziło się dziś, jutro może okazać się bezwartościowe. Istnieją programy, dzięki którym można zdobyć informacje na temat skuteczności działań SEO wdrażanych przez konkurencję. Najbardziej popularnym jest SEMush.

Czy warto promować markę?

Dzisiaj w internecie rządzą blogerzy, media społecznościowe i różne portale. To dobry sposób, by wykorzystać ich do promowania swojej marki. Dzięki temu można dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. Ponadto znane blogi, profile na Facebook’u i Instagramie pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Gdy na blogu, czy często odwiedzanym profilu będzie obecna twoja marka, to stanie się ona bardziej rozpoznawalna i zyska renomę.
Kluczowe czynniki mające znaczenie podczas pracy nad strategią SEO w promowaniu marki:
 • Nakierowanie na słowa kluczowe – w tym wypadku słowa kluczowe nie są ważne, bardziej liczy się by przyciągnąć ludzi na stronę, gdzie będzie promowana twoja marka.
 • Tworzenie i optymalizacja stron i treści – sprawdzi się inteligentna struktura linków oraz wdrożenie najlepszych praktyk SEO

Mierzymy ruch sieciowy

Tworzenie odpowiedniej treści zawierającej słowa kluczowe i optymalizacja pod kątem wyszukiwarek sprawiają, że witryna nabiera większego znaczenia. Następuje zwiększenie ruchu sieciowego, powstaje więcej nowych linków i coraz więcej ludzi odwiedza witrynę. Ruch sieciowy z kolei przynosi większe zyski przy reklamowaniu.
Reklama internetowa to obecnie olbrzymi rynek. Są to banery reklamowe, programy partnerskie, reklama kontekstowa i działania marketingowe w mediach społecznościowych.
Podczas pracy nad strategią SEO dla ogólnego ruchu sieciowego, można brać pod uwagę kilka czynników:
 • Nakierowanie na słowa kluczowe – celem nie jest wybranie konkretnych słów kluczowych, ale stworzenie sporej ilości treści, która nakieruje internautów na właściwe zapytania. Warto popracować nad lepszą dostępnością całej witryny, niż tylko nad pojedynczymi słowami kluczowymi.
 • Tworzenie i optymalizacja stron i treści – łatwa do zindeksowania i niezbyt rozbudowana struktura linków. Trzymanie się dobrych praktyk architektury informacji. Zapewnienie możliwości udostępniania artykułów.
 • Wdrażanie SEO dla surowego ruchu sieciowego – w tym wypadku strategii SEO używać należy wtedy, kiedy można łatwo przełożyć ruch sieciowy w zysk, np. poprzez reklamę.

Marketing bezpośredni – jak działa.

Sporą częścią zapytań w sieci są takie, które nie mogą być zrealizowane w internecie. Są to na przykład zapytania o konsultacje lekarskie, porady prawne, zapytania o kredyty itp.
Praktyki SEO można w tym wypadku wykorzystać, jeśli oferujemy usługi lub produkty, których nie da się sprzedać w internecie. Można je też wykorzystać wtedy, kiedy chcemy zainteresować klientów naszymi usługami czy produktami, a w przyszłości nawiązać z nimi bezpośredni kontakt.
Dobierając słowa kluczowe postępujemy podobnie, jak w przypadku sprzedaży sieciowej. Słowa muszą przekładać się na zysk i zwiększać ruch na stronie.

Sprzedaż internetowa

Ukierunkowanie ruchu sieciowego na sklepy internetowe to najbardziej bezpośrednia strategia uzyskiwania zysków z SEO. Taki ruch jest bardzo cennym zasobem w sieci. Użytkownicy wpisując hasło do wyszukiwarki, wpisują je w konkretnym celu. Chcą znaleźć usługę czy produkt.
Jest wiele czynników, jakie bierze się pod uwagę opracowując strategię SEO dla sklepów internetowych:
 • Nakierowanie na słowa kluczowe – w tym wypadku reklamy, płatne za kliknięcia w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim można określić wartość wskaźnika RPI dla docelowych słów kluczowych. Mając tę wiedzę można ustalić hasła, które generują ruch, a co za tym idzie zyski. Im bardziej precyzyjne zapytanie, tym większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia klientów na Twoją stronę.
 • Tworzenie i optymalizacja wysokiej jakości treści – publikowanie na bieżąco ciekawej, unikalnej i wysokiej jakości treści przeznaczonej głównie dla ludzi, ale również dla tzw. Robotów Google’a (treści przeznaczone tylko dla wyszukiwarki nazywa się preclami, są niższej jakości niż treści przeznaczone dla ludzi, ale również są nasycone słowami kluczowymi; zachowują podstawowe zasady gramatyki, ortografii i stylistyki).
 • Odpowiednie skorzystanie z SEO w sprzedaży internetowej – wtedy, kiedy sprzedajesz produkty lub usługi bezpośrednio na swojej stronie internetowej.

Reputacja w Internecie ma znaczenie

Zarządzanie reputacją w sieci jest bardzo ważne. SEO ma w tym przypadku za zadanie zapobiegać użyciu nazwy Twojej firmy w negatywny sposób. Liczy się przede wszystkim dziesięć pierwszych miejsc. Nikt nie chciałby, po wpisaniu nazwy swojego przedsiębiorstwa do wyszukiwarki, zobaczyć na samej górze strony, które źle się o nas wyrażają.
Zarządzanie reputacją jest dość trudne z perspektywy SEO. Jednak zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie, ponieważ wzrasta też świadomość tego, jakie znaczenie ma reputacja w SEO. Jest to nie lada wyzwanie dla specjalistów SEO. Wymaga tworzenia treści i promowania strony za pomocą wartościowych linków. Tak samo trzeba dbać o odpowiednią treść na zewnętrznych platformach, jak wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych.
Stosować SEO w kwestii reputacji możemy wtedy, kiedy chcemy ochronić swoją firmę przed negatywnymi komentarzami lub w przypadku, gdy chcemy istniejącą już negatywną treść przenieść na mniej istotne pozycje w rankingu.

Ideologiczny wpływ SEO

SEO to potężne narzędzie dla ludzi, którzy pragną mieć władzę nad szeroką opinią publiczną. Mogą wpływać na ludzi, na ich sposób postrzegania świata, poprzez promowanie określonych opinii w wynikach wyszukiwania dla danego tematu. Z tego typu usług najczęściej korzystają wszelkie ugrupowania polityczne.
Z praktyk SEO korzysta się, jeśli celem działania firmy jest zmiana sposobu myślenia ludzi, lub jeśli chce się wpłynąć na podejmowane przez nich decyzje odnośnie podmiotu działań. W tego typu działaniach słowa kluczowe są najczęściej znane i wystarczy odnaleźć je za pomocą narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych, aby rozszerzyć listę. Najczęściej wykorzystuje się słowa kluczowe ważne i używane zarówno przez sympatyków, jak i przeciwników danego zjawiska. Warto również połączyć siły i znaleźć sobie sojuszników popierających nasze podejście do tematu. Jest na to wiele sposobów, na przykład można użyć wspólnych baz linków i treści, by pomóc sobie nawzajem siebie promować.
Nie ma uniwersalnego szablonu, którego można by było użyć podczas ustalania strategii SEO. Ale to i dobrze. Są jednak stałe czynniki, które należy brać pod uwagę podczas opracowywania własnej strategii SEO. A są to:
 • Co będzie promowane (produkt, usługa).
 • Rynek docelowy (można określić szeroką grupę odbiorców, jak np. kobiety lub znacznie węższą np. młode matki).
 • Witryna i jej struktura (architektura, nawigacja).
 • Aktualna treść witryny (teksty, obrazy, filmy itp.).
 • Stopień trudności modyfikowania treści i witryny.
 • Materiały redakcyjne oraz harmonogram tworzenia nowych treści (co, gdzie, kiedy).
Istnieją również różne kwestie biznesowe, które mogą mieć wpływ na SEO:
 • Cele marki – na przykład frazy wyszukiwania, słowa kluczowe, których wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania będzie ważna dla wizerunku marki.
 • Model biznesowy – przeznaczenie witryny : czy coś sprzedaje, czy może coś reklamuje, czy zbiera potencjalnych klientów, czy ma zgromadzić jak największą liczbę zarejestrowanych użytkowników.
 • Grupa docelowa – określenie grupy docelowej, ogólnie (płeć, wiek) lub szczegółowo (kobiet miedzy 15, a 20 rokiem życia, mieszkańcy Krakowa).
 • Poziom konkurencji – określenie, czy jest duża, a może wprowadzasz coś innowacyjnego i jesteś liderem na rynku.
 • Sposób myślenia użytkownika – w jaki sposób szukają internauci.
 • Tworzenie treści – tworzenie wysokiej jakości i unikalnej treści. Często kluczem do sukcesu jest regularne publikowanie wartościowej treści. Treść jest łatwo dostępna w wyszukiwarkach i można ją wzbogacić w odnośniki.

Ruch w sieci jest cenny

W euroamerykańskim świecie XXI wiek to ukłon w stronę konsumpcjonizmu. Wyrazem tego jest przeogromny przerost podaży nad popytem. W dzisiejszych czasach konkurencja jest ogromna, szczególnie w internecie. Wzrost produkcji i powszechny dostęp do wszelkich towarów sprawił, że konsumenci mają wręcz nieograniczony wybór, a co za tym idzie coraz większe oczekiwania. Dlatego wszyscy producenci, dostawcy, pośrednicy czy firmy oferujące usługi muszą walczyć o każdego konsumenta i jego pieniądze. Dawno minęły czasy, gdy wystarczyło założyć stronę internetową i tylko czekać, aż użytkownicy sami się na niej zjawią.
W tym miejscu wkracza właśnie SEO. Czasem trzeba się trochę namęczyć, aby część ruchu w internecie zgarnąć dla swojego przedsiębiorstwa. Firma generuje na swojej stronie ruch w sposób naturalny, poprzez tradycyjne kanały komunikacyjne, na przykład zachęcając potencjalnych klientów do odwiedzenia swojej strony. Zadaniem specjalisty SEO jest natomiast przyciągniecie osób na Twoja stronę, które w inny sposób by na nią nie dotarły. Mało tego. Może nawet nie miały pojęcia o istnieniu Twojej strony.
Użytkownicy szukają w sieci dosłownie wszystkiego – produktów, usług, najnowszych wiadomości. W tym celu tworzą całą masę najróżniejszych zapytań. Od pojedynczego słowa, po skomplikowane i rozbudowane frazy. Już na etapie planowania SEO trzeba dokładnie przeanalizować, jakich słów kluczowych używają internauci.
Dla przypomnienia użytkownik chcąc znaleźć potrzebne dla siebie informacje wykorzystuje jedno z trzech rodzajów podstawowych zapytań:
 • Zapytanie nawigacyjne – szuka informacji o danej witrynie internetowej.
 • Zapytanie transakcyjne – chce nabyć jakiś przedmiot.
 • Zapytanie informacyjne – szuka informacji na temat konkretnego faktu.
W planowaniu SEO ważne jest zrozumienie, jak różne typy wyszukiwania powinny wpływać na treść i architekturę Twojej witryny.

Branding i widoczność

Wielu użytkowników Internetu ma niesłuszne przekonanie, że wysoka pozycja w rankingu wyszukiwania jest jednoznaczna z niepodważalnym autorytetem przedsiębiorstwa. Wydaje się oczywiste, że firma nie znalazłaby się tak wysoko, gdyby nie była najlepsza z najlepszych. Większość przeciętnych konsumentów wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, przekłada na renomę i jakość. Bardziej zaawansowani użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że tak nie jest. Specjalista SEO powinien w takim wypadku przyjrzeć się słowom kluczowym, jakimi posługuje się dana marka. Znając te informacje, będzie mógł je wykorzystać, by poprawić pozycję swoich słów kluczowych.
Brać pod uwagę należy również inne frazy, nie zawierające w treści nazwy marki, a odnoszące się do naszej działalności. Gdy użytkownicy zobaczą wysoką pozycję twojej firmy dla fraz podobnych dla znanej marki, wywoła to u nich dobre, pozytywne skojarzenia. Skojarzą Ciebie ze znaną marką, co będzie dla nich jednoznacznie oznaczać, że jesteś równie dobry jak konkurencja.

Wskaźnik rentowności

Pomiar korzyści wynikający ze zdobycia ruchu na Twojej stronie, jest kolejnym ważnym krokiem do sukcesu w SEO. Wskaźnik rentowności ROI stosuje się w celu zmierzenia efektywności przedsiębiorstwa. Metoda ta, najczęściej jest wykorzystywana do oceny opłacalności projektów w branży IT, marketingu i w projektach szkoleniowych. Dotyczy także procesu SEO.
Każde przedsiębiorstwo ma inne cele. Jedne skupiają się na generowaniu sprzedaży, zdobywaniu nowych klientów czy zapewnieniu sobie jak największych wpływów z reklam. Inne skupiają się na promocji określonego przekazu, zdobywaniu subskrybentów, czy tworzeniu nowych rodzajów treści. Dlatego SEO nie ma na celu stworzenia samego ruchu, ale takiego ruchu, z którego można uzyskać maksymalne korzyści.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
Comments to: SEO i analiza konkurencji

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  KURS SEO od PODSTAW z RABATEM

  kurs seo

  E-commerce

  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]

  Worlwide

  KSIĄŻKA E-COMMERCE W PIGUŁCE 2020 ebook o ecommerce Wyselekcjonowanie I Najważniejsze | Praktyczne | Skuteczne | Ciekawie napisane WSZYSTKO CO ISTOTNE W JEDNEJ KSIĄŻCE O E-COMMERCE Hosting – Domena – Strona internetowa – CMS – WordPress – Joomla – Drupal – SSL – Let`s Encrypt – Platformy sklepowe – PrestaShop – Oscommerce – Shopware – […]
  Czym jest Google Ads? Google Ads (poprzednio Google Adwords) to system reklamowy, dzięki każdy posiadający wystarczające fundusze może  błyskawicznie wyświetlić swoją reklamę tekstową, graficzną lub wideo w wyszukiwarce Google, w poczcie Gmail, YouTube oraz u partnerów firmy Google. Zasada działania w większości oparta jest o prostą metodę: kto da więcej, ten wyświetla swoją reklamę częściej […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]
  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]
  Social media marketing to inaczej marketing w mediach społecznościowych, czyli wykorzystywanie mediów społecznościowych typu Facebook, YouTube, Twitter do reklamy i promocji, budowania świadomości marki i realizowania innych celów marketingowych.  Zazwyczaj marketing w mediach społecznościowych polega na budowaniu zaangażowania użytkowników sieci oraz szeroko pojęty branding np. w postaci wzrostu przywiązania do marki, czy też rozpoznawalności marki. […]

  Ostatnio chętnie czytane

  Czy warto odbyć szkolenie z SEO (search engine optimization)?  Nauka  pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to zajęcie dla osób o szerokiej wiedzy, potrafiącej łączyć wiele dziedzin (np. IT, content marketing, UX), cierpliwej i potrafiącej współpracować z klientami. Po kursie z zakresu SEO każdy powinien znać techniki zdobywania widoczności w Internecie, po przez działania optymalizacyjne na […]
  Czym jest audyt sklepów internetowych? Audyt sklepów internetowych to sprawdzenie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynników mających realny wpływ na Twój biznes w Internecie. W trakcie audytu weryfikuje się  wszystkie elementy mające powiązanie z e-commerce, w tym SEO, SEA, UX, UI, SEM, Media społecznościowe, IT, Analitykę oraz wszystkie elementy, które mogą się z tym wiązać: Czynniki […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]

  Kategorie

  Login

  marketing treści
  Welcome to Typer

  Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
  Join Typer
  Registration is closed.