Projekt grafiki na stronę internetową

Jak wybrać dobrą i użyteczną grafikę?

Którą drogę wybrać? Jakie rozwiązanie spełni jednocześnie wymagania biznesowe i użytkowników? Zastosuj wybrane techniki przeznaczone do projektowania, rozwijania oraz testowania produktu, a następnie powtórz cały synergiczny cykl jeszcze raz. Niech to będą tym razem:

 • warsztaty ― ponieważ pracując zespołowo można stworzyć najwięcej pomysłów i to dobra metoda na rozwinięcie projektu, a wspólnie z klientem zdecydujesz, które rozwiązania projektowe są najlepsze;
 • ścieżki użytkownika — albowiem celem takich ścieżek jest ustalenie, czy zadania są odpowiednio zaprojektowane i możliwe do wykonania, więc przydają się w czasie projektowania procesu korzystania z produktu;
 • architektura informacji produktu cyfrowego ― bo definiuje podstawowe struktury produktu (treść, nazwy, kategoria, nawigacja): materiały związane z architekturą informacji to plany treści witryny, mapy witryny i przebiegi procesów na stronie;
 • szkice, szkielety i prototypy — gdyż służą do generowania oraz do poprawy pomysłów projektowych przed przystąpieniem do budowy produktu (narzędzia umożliwiają dokonanie oceny, przetestowanie oraz dopracowanie projektu);
 • testy użyteczności ― nikt bowiem bardziej szczerze nie oceni produktu niż prawdziwi użytkownicy, a można je przeprowadzić w różnej formie, w zależności od posiadanych środków finansowych i czasu; przeprowadzając testy użyteczności spojrzysz na projekt z innej strony, dostrzeżesz problemy (albo znajdziesz inspiracje), na które nigdy sam nie zwróciłbyś uwagi.

Możesz skorzystać z darmowych templatek (szablonów, wzorów www), choćby do WordPress (https://pl.wordpress.org/themes/#). Użyj wyszukiwarki Google wpisując hasło „darmowe templatki do WordPress” i znajdziesz ich bez liku. Takie darmowe szablony mają swoje wady, o których trzeba wspomnieć, są zatem tzw. oficjalne templatki (np. do WordPress) dość ubogie i proste.

Dostępne są też płatne szablony graficzne strony. Istnieją ich tysiące, pogrupowanych tematycznie, do natychmiastowego pobrania, na przykład w serwisie TemplateMonster (na https://www.templatemonster.com/) lub serwisie ThemeForest (na https://themeforest.net/). Średni koszt takiego szablonu dla WordPress to 49$.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego dla siebie i gotowego rozwiązania, powinieneś zlecić zrobienie szablonu od zera. Potrzebujesz do tego celu grafika, który projektuje strony internetowe. Przy mniejszych projektach możesz połączyć budżet tworzenia szablonu z budżetem na User eXperience i użyteczność internetową, ale przy bardziej rozbudowanych radzę wynająć osobno osobę specjalizującą się w UX i osobno grafika.

Pamiętaj też, że stworzenie projektu graficznego to dopiero połowa pracy. Po zaakceptowaniu projektu trzeba go jeszcze pociąć, czyli zakodować do użytku internetowego i często będziesz musiał wykupić prawa do użytych w projekcie zdjęć.

Zlecając wykonanie layoutu strony www nie możesz myśleć wyłącznie o stronie głównej. Będziesz musiał zaplanować każdy element strony, którego nie da się powielić. Zazwyczaj zleca się wykonanie grafiki dla poniższych jej elementów:

 • strony głównej;
 • strony kategorii;
 • strony do prezentacji produktu (landing page);
 • strony z listą produktów;
 • koszyka zakupów;
 • strony z tekstami (artykułami);
 • strony rejestracja i logowania.

Przykład landing page produktu:

W przypadku rozbudowanych serwisów internetowych czy też sklepów dobrze jest zbudować zespół, który opisze funkcjonalności, projekt układu graficznego (layout), strukturę serwisu. Duże firmy zaczynają budowę dowolnej strony od tak zwanego sprintu UX (User eXperience). Powołuje się zespół specjalistów (zazwyczaj z dziedziny marketingu, SEO, IT, User eXperience i User Interface) i tworzy makiety najważniejszych funkcjonalności. Te makiety układa w całość (szablon) specjalista od użyteczności (UX) i dopiero wtedy trafiają one do grafika, który przedstawia pierwszy zarys koncepcji do akceptacji.

Planowanie dobrego projektu z obszaru User eXperience ułatwią ci odpowiedzi, jakich udzielisz na następujące pytania:

 • Jakie są wymagania biznesowe?
 • Jakie są wymagania użytkowników?
 • Jakie będzie najlepsze rozwiązanie projektowe, które spełni wymagania biznesowe i użytkowników?

Nawet jeśli nie dysponujesz jeszcze zespołem, to masz do dyspozycji kartkę papieru, ołówek i nożyczki. Wypisz wszystkie funkcje projektu, o jakich myślisz, możesz podpatrywać konkurencję. Potnij w paski to, co wypiszesz, i układaj na stole tak, jak chciałbyś to na swojej stronie przedstawić.

Related posts