Najprostsze prowadzenie harmonogramu prac może być wykonane za pomocą kartki i papieru lub programów kalkulacyjnych typu Excel. Oprócz prostych metod prowadzenia projektów istnieją rozwiązania w postaci programów, które są dostępne zarówno w wersjach darmowych jak i płatnych. Ilość i różność dostępnego oprogramowania powoduje, że nie ma jednego najlepszego programu. Każdy powinien wypróbować co mu najlepiej pasuje i jakie oprogramowanie sprawdzi się najlepiej w firmie do prowadzonych projektów.
Dobry program do zarządzania projektami powinien zawierać między innymi możliwość pracy nad wieloma projektami na raz, możliwość przypisywania zadań do poszczególnych osób, załączania materiałów dodatkowych w postaci notatek, zdjęć, pdf itd., ustalanie priorytetów.
Najpopularniejsze obecnie programy do zarządzania projektami.
Programy do mniej skomplikowanych projektów:
- Google Docs, czyli dokumenty Google, które integrują prowadzone prace w arkuszach kalkulacyjnych (np. harmonogram), opisy projektów i prezentacje oraz dają możliwość udostępniania współpracownikom jak i zespołowi uczestniczącemu w projekcie.
- Trello – popularne narzędzie do pracy zespołowej, pomagające w organizowaniu zadań, projektów w postaci list, kart i tablic z możliwością dodawania komentarzy oraz załączania plików. Dostępność do projektu online oraz intuicyjna i prosta obsługa powoduje, że program jest chętnie używany przy prostych projektach.
- Sketch – proste w obsłudze narzędzie szczególnie polecane przy prowadzeniu projektów związanych z grafiką.
- Asana – tworzenie zadań online, zarządzanie niewielkim zespołem, przypisywanie zdań, terminów – program spełnia swoje najważniejsze funkcje.
- Nozbe – podobnie jak wyżej wymienione programy, Nozbe wyróżnia się prostotą obsługi.
- GanttProject
- Kanban Flow
Oprogramowanie do projektów o średnim i wysokim poziomie skomplikowania:
- Jira – popularny program do zarządzania projektami, szczególnie często używany przy projektach IT. Program pozwala oprócz zarządzania harmonogramem projektów na śledzenie postępów prac, personalizowanie poszczególnych zadań i przypisywanie różnych uprawnień w zależności od odpowiedzialności i roli w projekcie. Wada programu może być to, że wymaga pewnego okresu wdrożenia wśród osób, które nie pracowały w Jira. Program nadaje się do prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych projektów w dużych organizacjach.
- Basecamp – zespoły pracują na planszach, co dla niektórych jest zaleta tego programu, intuicyjny interfejs oraz prosta integracja np. z kalendarzem, wbudowany czat powoduje, że program zyskał popularność.
- GanttProject
- PM Compass
- TeamWork Projects
- Fortask
- Flexiproject
- MS Project od Microsoftu to rozbudowana aplikacja do zarządzania zasobami, czasem oraz kosztami podczas prowadzenia projektów.
- IC Project, LiquidPlanner, Workzone, Cyfe, Celoxis