Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach.
Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają cierpliwości oraz wiedzy. Warto jednak czekać. Stabilne wyniki w wyszukiwarkach procentują latami i dostarczają całkowicie darmowy ruch do naszych stron www.
Przykład wyników wyszukiwania w Google:
pozycjonowanie w Google
Mówiąc o pozycjonowaniu warto wspomnieć o optymalizacji stron www, która nierozłącznie łączy się z pozycjonowaniem.

Czym jest optymalizacja stron internetowych?

Optymalizacja stron i sklepów internetowych polega na takim dopasowaniu wszystkich elementów na stronie (treści, IT itp) żeby osiągnąć maksymalny efekt widoczności i skuteczności w sieci. Wybór odpowiedniego skryptu, poprawa parametrów strony (np. szybkość), UX i UI czyli użyteczność strony i dopasowanie do wymagań użytkowników, to tylko początek pracy nad optymalizacją.

Pozycjonowanie i optymalizacja to SEO (ang. Search Engine Optimization)

SEO obejmuje działania poza stroną internetową (pozycjonowanie) i na stronie internetowej (optymalizacja).
Istotne jest, żeby wiedzieć jak działa wyszukiwarka internetowa. Wyszukiwarki to taka baza stron internetowych poukładanych wg odpowiednio dobranego schematu (algorytmu), który w swoim założeniu ma sortować strony od najlepiej dopasowanej do najgorzej. Wyszukiwarka pomaga przeszukanie sieci internetowej i na podstawie algorytmów gromadzi, porządkuje i prezentuje informacje.  Największe wyszukiwarki internetowe to między innymi Google, Bing, Yahoo, Yandex.
wyszukiwarka internetowa

Jak działa pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach?

Pozycjonowanie to inaczej zbiór wszystkich czynności, które mają doprowadzić do wysokich pozycji słów kluczowych i fraz w wyszukiwarkach internetowych. Innym słowem wynikiem działań pozycjonowania jest wysoki stopień widoczności w sieci.  Jeśli np. prowadzisz blog o modzie to chcesz pojawić się na słowo moda, trendy w modzie, nowości w modzie wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Zapewni to wejścia na stronę osób, które wpiszą w takie hasło przeszukując Internet za pomocą Google. Wysokie pozycje (1-4) na popularne hasła gwarantują odwiedziny witryny www, co stało się siłą napędową i powodem sukcesu wyszukiwarek typu Google. Dostarczając klientów i odwiedzających z wyników naturalnych Google mógł zaoferować osobom i firmom, które takiej widoczności nie zdobyły własne reklamy (Google Ads).
W opinii wielu użytkowników wyniki naturalne, czyli takie które nie zostały opłacone w formie reklamy stanowią najbardziej wartościowy element w każdej aktywności internetowej. Dlaczego? Wyniki naturalne jak sama nazwa mówi, generują się w oparciu o algorytmy, które mają na celu wyświetlenie stron o największej wartości. Nie da się osiągnąć wysokich pozycji i widoczności w sieci z dnia na dzień.
Dodatkową zaletą wyszukiwań organicznych jest brak kosztów za kliknięcie. Co jest szczególnie ważne przy frazach bardzo konkurencyjnych, za które prowadzenie kampanii reklamowych może być bardzo kosztowne. Jeśli przykładowo uda się wypozycjonować na 1-3 miejsce w wyszukiwarce Google frazę „kursy online”, to żaden internauta w ten sposób pozyskany nie będzie nas nic kosztować. Jeśli jednak ta sama fraza zostanie użyta do prowadzenia kampanii płatnej Google Ads, to koszt za klikniecie może się wahać od 3 do nawet 10 zł w zależności od aktualnych kampanii konkurencji. Ads to system aukcyjny, czyli kto da więcej, tego reklama wyświetla się wyżej. Dlatego koszty reklamy nie są znane aż do rozpoczęcia kampanii.  Płatne rezultaty zazwyczaj rozliczane są za kliknięcie i przejście na stronę docelową.
Wyniki organiczne nie generują żadnych kosztów, oprócz oczywiście kosztów osiągnięcia wysokich pozycji.

Wyniki organiczne vs. wyniki płatne.

Postaram się wyjaśnić krok po kroku jak wygląda proces pozycjonowania, ale zanim do tego przejdę warto żeby każdy potrafił bezbłędnie odróżniać wyniki organiczne w wyszukiwarkach od wyników sponsorowanych (np. Ads), wynikach z map i innych reklam, które przesłaniają na tzw SERP (search engine results page – czyli wyniki wyszukiwania organicznego).
Najlepiej rzucić okiem i nauczyć się rozróżniać te wyniki na żywym przykładzie. Wpiszmy w wyszukiwarkę Google frazę „fundacja”. Wyświetlą nam się wyniki które w dzielą się na kilka części. W górnej części widzimy reklamę sponsorowaną Google Ads. Między innymi w ten sposób Google zdobywa pieniądze na za swoje usługi.
wyniki wyszukiwania Google
Pozycjonowanie i optymalizacja to nie tylko sztuczki specjalistów SEO, ale ciężka praca nad treściami (marketing treści), wygląd, użyteczność strony.
O sukcesie strony nie decyduje tylko piękny design, skuteczny marketing (SEA, SEO), ale również oferta, z którą wychodzimy do klientów.
Czynniki takie jak UX (user experience) czy UI (user interference), które omówione są w osobnej części a które dotyczą szeroko pojmowanej użyteczności serwisów internetowych. Google twierdzi, że wyniki naturalne są odzwierciedleniem jakości stron. Nie do końca. Manipulowanie tymi wynikami, to nadal praca tysięcy SEO profesjonalistów i jak widać doskonale im to wychodzi.

Mapy Google to również pozycjonowanie.

Google stworzył mapy, które pokazują lokalne wyniki, które również są elementem SEO i pozycjonowania. Znajdziemy tu wyniki na mapach z zaznaczonymi firmami i miejscami, które akurat szukamy. Mapy sprawdzają się szczególnie w poszukiwaniach lokalnych i często są wykorzystywane jako wyznaczanie trasy dojazdu (integracja z GPS).
Jak zaistnieć w mapach Google, czyli pozycjonowanie w mapach.
Jeśli masz firmę, to stwórz profil firmowy w Google Firma. Uzupełnij wszystkie dane, zdobądź pozytywne opinie (reviews). W jaki sposób? Poproś swoich dotychczasowych klientów. Google dokładnie weryfikuje te opinie, więc nie licz, że sam je stworzysz i opublikujesz.
Na wyniki map Google wpływają także linki (odnośniki) do naszej strony www z lokalnych stron. Podsumowując: jeśli chcemy zaistnieć w mapach wyszukiwarek internetowych to oprócz własnej strony www potrzebujemy profil Google firma, komentarze o naszej firmie oraz odnośniki z regionalnych stron www. Następnie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo algorytm potrzebuje czasu na ocenę naszych działań i przypisanie nam miejsca w oparciu o te czynniki.
Google Mapy

Jak osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?

Osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach organicznych to marzenie każdego właściciela strony internetowej. Za sortowanie stron odpowiada algorytm, który bierze pod uwagę masę czynników, które w skrócie można podzielić na:
 • działania na stronie internetowej (z ang. on-site),
 • czynności poza stroną www (z ang. off-site),
Działania na stronie internetowej to między innymi:
– część techniczna – technologia, która sprzyja robotom internetowym, a co za tym idzie szybki i dostępny serwis (szybkość ładowania strony, wersja mobilna, brak błędów, stała dostępność serwisu),
– zawartość strony – UX strony, czyli czytelność i użyteczność serwisu z punktu widzenia odwiedzającego, bardzo ważnym elementem na stronie są treści: unikalne, ciekawe, tak zredagowane, że zachęcają do pozostania i przeczytania całości.

Lista najważniejszych czynników, które mają wpływ na optymalizację strony www:

Tytuł – Atribute Title
 • Google indeksuje maksymalnie 12 słów w Title.
 • Tytuł musi być dopasowany do podstrony
Description jako czynnik SEO
 • Pojawia się w wynikach SERP i może zachęcać użytkowników do klikania.
 • Może być pobierany automatycznie ze strony zamiast z właściwego opisu, jeśli Google tak uzna.
 • Maksymalnie 160 znaków
 • Powinien być unikalny dla każdej podstrony z użyciem słów kluczowych.
 • Musi być zgodny z zawartością strony, której dotyczy.
 • Powinien być merytoryczny, unikaj ogólnych stwierdzeń.
Tagi nagłówkowe na stronach
 • H1 – H5 – tagi nagłówkowe
 • Nadają różną wagę tematom
 • H1 – wskazuje główny temat strony, ma największe znaczenie dla wyszukiwarek
 • H2 – podtytuły,
 • H3 – H5 – służą do oddzielania treści
 • Inne można stosować jako uwagi
 • Wielkość czcionki – nie wolno oszukiwać stylami
Anchor text to klikany tekst w linku
 • Najskuteczniejszy jest krótki ze słowem kluczowym
 • Unikamy słów: „więcej”, „dalej”, „zobacz”
 • Linki tekstowe lepsze niż obrazy – indeksowanie
 • 8-10 wyrazów maksymalnie jako anchor
 • Im wyżej link w treści strony tym lepiej
 • Nie nadużywamy jednego wyrazu
Atrybut alt – obrazy
 • Atrybut w formie treści przy obrazie ma za zadanie opisanie obrazu
 • Robot pobiera wartość atrybutu
 • Używajmy mocnego słowa kluczowego
Keywords – nie ma znaczenia dla SEO
Metatag „language” – używany do automatycznego tłumaczenia
Robots – wskazuje roboty, które skanują stronę
index, noindex – blokada indeksowania treści
follow, nofollow – blokada dostępu do linków oraz wiele innych możliwości blokowania: opisów, obrazów itp.
Jakość, szybkość, użyteczność, unikalność, to słowa, które należy sobie wbić do głowy, jeśli chcemy osiągnąć sukces w Internecie.
Działania zewnętrzne, czyli pozycjonowanie.
Głównym czynnikiem są tu linki zwrotne do naszej strony internetowej. Nie chodzi o ich ilość, ale o jakość. Co znaczy jakość linku? Miernikiem jakości jest strona, która opublikowała do nas link. Logiczne, że prosty i darmowy katalog stron www nie ma żadnej mocy w porównaniu do strony rządowej, uniwersytetu czy znanej i popularnej strony.
Idealny scenariusz zdobywania popularności to stworzenie na tyle dobrej i interesującej strony www, że sama w naturalny sposób zdobędzie popularność. Internauci będą sami przekazywać sobie informacje, publikować linki do strony. Taki scenariusz oczywiście sprawdził się wielokrotnie, ale w realnym świecie 95% stron wymaga działań wspomagających. Dlatego powstają jak grzyby agencje marketingu online, specjaliści SEO, a nawet automaty wspomagające pozycjonowanie, których w żadnym razie nie polecam. Jedynym skutecznym narzędziem w pozycjonowaniu jest ludzki mózg. Narzędzia mogą jedynie wspomagać przy tworzeniu treści, zdjęć czy też filmów.
W przypadku, gdy chcesz się zdecydować na współpracę z freelancerem lub agencją to radzę być bardzo ostrożnym w korzystaniu z takich usług i zawsze zaczerpnąć opinii z kilku miejsc. Google ma cały system kar dla osób, które starają się manipulować wynikami. W najgorszym razie grozi nam całkowite usunięcie z SERP a powrót nie jest łatwy. Zdarza się, że już nigdy nie nastąpi dla konkretnej domeny.
Cierpliwość i rozwaga w temacie pozycjonowania to najważniejsze cechy obok dokładnego zrozumienia tematu. Proponuję zapisać sie na kurs SEO.

Czynniki rankingowe, które mają największy wpływ na wyniki w wyszukiwarkach internetowych.

Od lat właściciele wyszukiwarek ścigają się w wymyśleniu najróżniejszych metod sortowania wyników, tak żeby dostarczyć najwartościowsze rezultaty z punktu widzenia użytkowników. Każdego roku powstają listy czynników, ale pewne zasady się nie zmieniają i można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że pozostaną jeszcze długo z nami.

Główne czynniki mające wpływ na ranking pozycjonowania:

1. Backlinki, czyli linki prowadzące do danej strony www z zewnętrznych źródeł.
Z linkami zwrotnymi jest trochę jak z pracami naukowymi. Praca danego profesora jest tyle warta (oprócz zawartości merytorycznej) ile osób ją przeczyta i o niej wspomni w swoich pracach. Popularność w mediach zewnętrznych oraz jakość tych źródeł ma największe znaczenie. Jak to rozumieć w przypadku stron www?
Weźmy za przykład zupełnie świeżą stronę fundacji na rzecz szkolenia informatycznego dzieci. Strona może mieć najszlachetniejsze przesłanie i wizje, może zawierać świetne opisy oraz zdjęcia a nawet doskonałą ofertę, ale żeby Google ją ceniło powinna posiadać również zewnętrzne odnośniki, czyli tzw linki z innych serwisów. A czym zewnętrzny serwis jest „ważniejszy” w sieci tym to się przekłada na widoczność strony naszej fundacji.
W praktyce to działa tak, że jeśli o stronie internetowej fundacji wspomni np. UNESCO i prezydent naszego kraju, to strona zostanie oceniona jako potencjalnie wartościowa. A jeśli dodatkowo linki będą prowadzić ze słów kluczowych, czyli np. fundacja, szkolenia informatyczne itp. a nie tylko z nazwy strony www, to strona pojawi się wysoko w wynikach wyszukania na te słowa. Działa to również w druga stronę – jeśli linki do strony będą powstawać na słabej jakości stronach www, darmowych wpisach o niskiej reputacji, zaspamowanych blogach itp. To strona będzie obniżała swoją wartość i może zupełnie zniknąć z SERP.
Zdobywanie popularności w sieci, backlinków to jedno z największych wyzwań w branży SEO.
Techniki white hat oraz black hat (białe i czarne), które bardziej lub mniej zbliżają się do wymuszania na wyszukiwarkach wyświetlania wyników takich jakimi chcemy i oczekujemy doprowadzone są do poziomu mistrzowskiego szczególnie w branżach, w których kryją się duże zasoby finansowe.
Algorytm Google oblicza jakość linkowania, ilość linków (z różnych domen). Od dawna wiadomo, że lepiej mieć 3 linki z różnych, wartościowych serwisów, niż 2000 linków ale z jednego serwisu www (np. ze stopki). Pozycjonowanie stron internetowych to w dużej mierze zdobywanie linków.
W przypadku linków ważnym elementem jest tzw. słowo kluczowe z jakiego link prowadzi do naszej strony (tzw. anchor text). Zróżnicowanie słów kluczowych i zachowanie „zdrowych” proporcji pomoże nam uniknąć tzw. kary za linkowanie.
Jak najbezpieczniej zdobywać linki, które są dobre dla pozycjonowania i optymalizacji?
Jest jedna doskonała i skuteczna w 100% metoda. Stwórz świetną stronę, z tak genialna ofertą i treścią, że internauci sami będą rozpowszechniać jej zawartość, publikując linki zwrotne we wszystkich możliwych miejscach.
Zazwyczaj jednak nie jest to takie proste, więc większość firm, agencji i prywatnych właścicieli stron ucieka się do działań marketingowych.
Czego unikać w zdobywaniu linków?
Unikaj jak ognia automatów do linkowania bo czasy katalogowania, sztucznych komentarzy, systemów wymiany linków i tego typu technik dawno minęły. Chociaż oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto nadal potrafi tymi technikami coś osiągnąć. Pytanie jest tylko na jak długo? Unikałbym też nadużywania płatnych i sponsorowanych artykułów do linkowania, kupowania linków szczególnie z miejsc, które żyją z handlu backlinkami.
Jak zdobywać linki, żeby nie narazić się na kary i osiągnąć zamierzony efekt? Czyli pozycjonowanie white hat.
Wszystko zależy co dana strona oferuje. Zawsze można nawiązać współpracę z innymi stronami, partnerami, stworzyć badanie internetowe i poprosić o umieszczenie ankiety na stronie www z linkiem, przeprowadzić wywiad i rozpowszechnić go w sieci z podaniem źródła jako link, wykreować ciekawy produkt, ofertę i rozpowszechnić go w mediach społecznościowych licząc na dalsze powielenie.
Niektórzy prowadzą dyskusje na forach i tam wklejają linki,są tacy co tworzą setki dodatkowych stron, które wzajemnie do siebie linkują. Technik zdobywania linków jest tysiące a metody działań pozycjonerskich tak różne, jak różne są strony www i ich treści.
2. Zawartość strony www i wpływ na pozycjonowanie stron www.
Podobnie jak przy linkach jakość samej strony to kluczowy wskaźnik, mający ogromny wpływ na wyniki wyszukiwania.
Jeśli chcesz zaistnieć w wynikach wyszukiwania to zadbaj o ciekawe, unikalne i przyciągające treści. Bardzo ważna jest oprawa graficzna oraz edycja tekstów. Zbite, nieczytelne literki z niewyraźnymi zdjęciami albo nawet czytelne treści ale chaotyczne powodują odrzucenie zawartości jako wartościowa.
Google używa zaawansowanych technik do oceny czy prezentowana zawartość na stronie www należy do cennych, czy też nie. Używanie synonimów, nadużywanie wyrazów, techniki sztucznego „upychania” linków i tytułów należą do przeszłości.
Google porównuje takie czynniki jak długość i unikalność treści, użycie słów kluczowych i podobieństwo do podobnych artykułów w innych miejscach (np. tłumaczenia).
Treść oczywiście zależy od podejmowanego tematu ale zazwyczaj puste lub powielone treści nie zyskują dużej popularności w sieci. Od tej reguły jest oczywiście wyjątek: serwisy, które z zasady powielają czyjeś treści (np. serwisy ogłoszeniowe, porównywarki), a które są uznane przez algorytmy jako bardzo mocne (np. na podstawie linków przychodzących). Taka sytuacja ma miejsce np. z Amazon, Ebay, Olx, Allegro. Wymienione serwisy nie muszą uważać na jakość treści i samą zawartość. Domeny główne i url poszczególnych kategorii są tak popularne a co się z tym wiąże „mocne” i mają nadaną taką wartość przez algorytmy, że mogą sobie pozwolić na wyświetlanie nawet pustych podstron a i tak zobaczymy je w wynikach wyszukiwania na mocne hasła.
Obok ciekawych i unikalnych tekstów bardzo ważna jest oprawa graficzna i zdjęcia zamieszczone na stronie. Z jednej strony mogą one popsuć cały obraz z punktu widzenia użytkownika i obciążyć mocno szybkość działania strony (jeśli są za „ciężkie”, czyli mają rozmiar bez dopasowania do wymagań www) ale dobrze dobrana i lekka w odbiorze grafika przyciąga uwagę i dodaje kolorytu stronom. Całość wyglądu tworzy tak zwaną użyteczność strony oraz to co czuje użytkownik odwiedzając naszą witrynę i wchodząc w interakcję z elementami na niej zawartymi. Dlatego user experience jest tak ważne z punktu widzenia właściciela serwisu.
Początkowo królował trend upychania na stronie każdej możliwej informacji, niewielu twórców stron pomyślało, że użytkownicy odwiedzają stronę w konkretnym celu. Strona powinna po pierwsze być nastawiona na użytkownika. Niech tu posłuży przykład wyszukiwarki Yahoo i Google, które konkurując ze sobą obrały zupełnie inny model biznesowy. Yahoo otoczyło swoją wyszukiwarkę multum informacji i ofertami. Google postawiło na styl minimalistyczny oraz prostotę. W efekcie osiągnęli zamierzony cel: popularność. Złota zasada z sieci głosi: daj użytkownikowi ile się da za darmo a opłaci zyski zbierzesz w przyszłości.
Warto przy okazji wspomnieć o samej ofercie na stronie. Nawet najpiękniejsza strona, zgodna z trendami, zawierająca unikalne treści i piękne zdjęcia jeśli będzie oferować towar lub usługę gorszą od innych, to nie mamy co liczyć na sukces. Świadomość internautów jest na tyle duża, że doskonale wiedzą jak nie dać się oszukać.
Poszukiwania rzadko kończą się na jednej stronie, zazwyczaj każdy przegląda 3-4 oferty oraz zapoznaje się z opiniami na temat samej strony jak i produktów i usług. W Internecie łatwo manipulować takimi opiniami, ale z drugiej strony użytkownicy sieci również potrafią rozpoznawać co jest prawdziwe a co zgodne z prawdą. Lepiej trzymać się zdrowych zasad od początku do końca.
Pozostałe czynniki, które mogą wpływać korzystnie lub negatywnie na naszą widoczność w internecie:
Wiek samej domeny i cała jej dotychczasowa historia. Z domenę jest jak z winem – czym starsze tym lepsze. Ciężko jest osiągnąć wysoką oglądalność w wynikach naturalnych ze świeżo kupioną domeną. Nawet jeśli się to uda to na bardzo krótko.
Historyczne zmiany związane z domeną i serwisem. Zmiany właściciela, treści, popularność serwisu www w przeszłości.
Krótkie podsumowanie najważniejszych elementów wpływających na sukces strony w sieci:
1. Responsywna strona www z naciskiem na użyteczność i UX
2. Unikalny i ciekawy kontent strony. Absolutne unikanie kopiowania treści.
3. Techniczne aspekty: szybkość ładowania strony (szczególnie wersji mobilnej), przyjazne adresy url, czytelna struktura strony (dla użytkowników i robotów), wewnętrzne linkowanie
4. Optymalizacja SEO strony: użycie H1-H3, description, odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi, unikanie kanibalizacji słów kluczowych (nadużywanie tych samych słów na różnych stronach)
Co to jest SEM (Seach Engine Marketing) = wszystkie działania marketingowe prowadzone za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Na SEM składają się SEO (wyniki naturalnych) jak i SEA (wyniki płatne, zazwyczaj rozliczna w metodzie za kliknięcie)
Pytania i krótkie odpowiedzi:
Czy Google układa wyniki wyszukiwania?
Za wyniki wyszukiwania płatnego odpowiedzialny jest sam użytkownik – w zależności ile zapłaci, tak często i :wysoko” będzie wyświetlana reklama. Wyniki organiczne to już działanie algorytmu, który zawiera wiele czynników oceniających wartość słowa kluczowego w relacji do stron internetowych. Więcej wyjaśnień powyżej.
Czy możliwe jest szybkie osiągniecie wysokich pozycji na trudne słowa kluczowe?
Raczej nie. Są od tej reguły wyjątki, jeśli jakiś serwis przedstawia w krótkim czasie wyjątkowo wartościową treść dla użytkowników, bądź pozycjonerzy stosują niedozwolone techniki SEO, które zazwyczaj są bardzo krótkotrwałe.
Które pozycje w wynikach Google są najwartościowsze?
Nie da się ukryć, że 1 pozycja zgarnia większość użytkowników szukających danego hasła. Pozostałe miejsca to %. 2 – 35, 3 – 30, 4 – 22, 5 – 19, 6 – 16, 6 – 17%.
Czy da się jednorazowo wypozycjonować stronę?
Tylko przy niskiej konkrecji i przy słowach kluczowych, które nie są komercyjne. W innych przypadkach pozycjonowanie to proces stały i długotrwały.
Raz osiągnięte wyniki w pozycjonowaniu tak pozostaną.
Mit, w który wierzy wile osób. Prawda jest taka, że dość częste zmiany algorytmu powodują przetasowanie wyników wyszukiwania. W internecie nic nie ginie, ale też nic nie jest na stałe.
Czy da się zagwarantować osiągnięcie wysokich pozycji w SERP?
Nie istnieje taka strona www, taka firma i taki zestaw słów kluczowych, żeby ze 100% można powiedzieć, że pozycjonowanie się uda.

Samodzielne i darmowe pozycjonowanie stron www? Od czego zacząć?

1. Zbuduj wartościową stronę www – z unikalnymi treściami, które ktoś będzie chciał czytać (pisz dla ludzi, nie dla siebie), ciekawymi grafikami, zdjęciami (nie kradnij z Internetu). Doskonałą technicznie zarówno na komputery stacjonarne jak i urządzenia mobilne. Responsywność, szybkość wczytywania, przyjazny wygląd, czytelna struktura wewnętrzna i użyteczność to absolutne podstawy.
Największe grzechy stron www:
 • powielone treści, skopiowane lub podobne do już istniejących w Internecie.
 • Google jest bardzo wyczulone na kopiowanie treści (powielanie z innych miejsc). Jeśli nie jesteś pewien, czy twoje teksty są unikalne, to zwyczajnie wklej parę zdań do wyszukiwarki. Jeśli wyskoczą wyniki z innych stron, to lepiej zrezygnuj z publikacji.
 • kradzione zdjęcia, identyczne jak tysiące w sieci. Idealnie jeśli będziesz mieć własne zdjęcia. Dodaj do nich atrybut alt z frazą kluczową (w kodzie tak to powinno wyglądać: <img alt=”fraza” src=”zdjecie.jpg” />), nanieś na zdjęcie adres swojej strony i ciesz się z unikalności i oryginalności.
2. Buduj relacje z Internautami. Niech o Tobie piszą i dodają linki do strony www.
Stworzyłeś stronę internetową, jesteś z niej dumny. Sprawdziłeś na swoich znajomych i generalnie są pozytywne odczucia. Masz coś ciekawego do przedstawienia światu? Teksty, zdjęcia, usługi albo produkty? TO warto o tym wszystkim powiedzieć.
Pozycjonowanie stron polega na budowaniu popularności w sieci. Na zdobywaniu odnośników (linków) z miejsc, które Google oceni jako wartościowe. Idealnie jeśli internauci sami uznają Twoją stronę za wartą polecenia i będą powielać linki do ciebie.
Jeśli np. napiszesz ciekawy artykuł i dodasz o tym informację na Facebooku może ktoś stwierdzi, że temat jest na tyle ciekawy, że poinformuje o tym na swoim koncie na Wykop.pl, Twitterze albo nawet umieści odnośnik na swojej własnej stronie internetowej czy też blogu. Tak wygląda idealne budowanie relacji miedzy tobą i internautami. Google to wszystko widzi. Jego roboty (boty) odwiedzają wszystkie strony i indeksują zmiany. Strona, do której pojawiają się linki jest uznawana za wartościową.
3. Zdobywaj linki z wartościowych stron,
Nie używaj automatów do linkowania, niskiej wartości katalogów, blogów, miejsc zaspamowanych przez innych.
Jak ocenić wartość linku?
Po pierwsze włącz intuicję – czy miejsce w którym chcesz dodać link jest wartościowe? Czy można tam łatwo dodać linka i jest tam cały wysyp linków do stron niskiej wartości?
Powodzenia.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
People reacted to this story.
Show comments Hide comments
Comments to: Pozycjonowanie stron internetowych w praktyce
 • 23 czerwca 2020

  wszyscy mówili, że pozycjonowanie umiera a jak widać SEO ma się dobrze,
  przydały się identyczny poradnik ale dla deweloperów z elementami optymalizacyjnymi, taki typowo techniczny

  Reply
 • 2 lipca 2020

  pozycjonowanie umarło w starej postaci, teraz jest SEO, czyli optymalizacja i trzymanie poziomu strony; treści, zdjęcia, dbałość o szczegóły to nowe pozycjonowanie

  Reply
Write a response

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Login

marketing treści
Welcome to Typer

Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
Join Typer
Registration is closed.