Popularne CMS dla stron internetowych. Jaki wybrać?

 

Co to jest system zarządzania treścią? Jak dobrze wybrać CMS?

System zarządzania treścią (CMS – Content Management System) służy do zarządzania i tworzenia stron internetowych. Wybór jest duży. Nie decyduj się na rozwiązania w budowie lub mało popularne. Zazwyczaj wraz z ilością funkcjonalności rośnie grupa zainteresowanych ich rozwojem, co powoduje, że CMS jest często aktualizowany i poprawiany. Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych CMS na rynku, przeznaczonych głownie dla blogów, niewielkich stron firmowych, sklepów o niewielkim asortymencie. Zaletą większości popularnych CMS jest nie tylko to, że są stale aktualizowane i rozwijane, ale również fakt posiadania niezliczonej ilości dodatków typu: wtyczki SEO, płatności, zarządzania klientami itp. Dodatkowym atutem może być dostęp do rzeszy specjalistów, szczególnie oraz niedrogich szablonów graficznych, które są łatwe w instalacji i integracji.

Popularne CMS działają na prostych zasadach: ściągnij, zainstaluj, ustaw po swojemu. Oczywiście w rzeczywistości nie jest to aż tak proste jak się wydaje. Trzeba ustawić bazę danych, wgrać pliki przez ftp na hosting itd. Niektóre osoby już na sam dźwięk nazwy „baza danych” wolą zlecić pracę komuś innemu, ale miliony ludzi uczy się jak przejść przez ten proces i większości z powodzeniem się to udaje.

Najpopularniejsze CMS na rynku: 

cms

WordPress to napisany w języku PHP darmowy skrypt, bardzo popularny na świecie, do którego istnieje niezliczona ilość szablonów graficznych (darmowych i płatnych) i wtyczek (ang. plug-in, wtyczka), które poszerzają funkcjonalności. WordPress jest przeznaczony do mniejszych projektów, ale może służyć nie tylko jako wizytówka firmy, ale również jako sklep. Wtyczka WooCommerce zmienia ten CMS w sklep w pełni funkcjonalny. Do obsługi WordPress nie trzeba mieć żadnych wyspecjalizowanych umiejętności. Panel administracyjny jest prosty i intuicyjny w obsłudze, a wgrywanie i edycja plików oraz zmiana wyglądu aplikacji łatwa dla każdego, kto potrafi posługiwać się programami i komputerem w podstawowym zakresie.

Joomla! to niegdyś najpopularniejszy darmowy CMS, obecnie zdetronizowana przez WordPress. Moim zdaniem jest trudniejsza w obsłudze, ale nie na tyle, żeby nie brać jej pod uwagę w rozważaniach przed tworzeniem strony internetowej. Sprawny twórca potrafi przy pomocy tego CMS zbudować funkcjonalną, responsywną i szybką stronę internetową.

Drupal jest najbardziej elastycznym i dość ciekawym CMS. Pomimo nieco mniejszej obecnie popularności, nadal rozwijany i mający wielu swych zwolenników. Szacuje się, że z tego CMS korzysta ponad milion stron internetowych. Posiada rozbudowane funkcje tworzenia blogów, for internetowych, galerii itp. społeczność internetowa dba o rozwój i aktualizację tego sytemu.

Świat nie kończy się na WordPress czy Joomla. Rozwijane są również inne projekty CMS, na które możesz się zdecydować, jeśli jesteś przekonany, że za parę lat nadal będą miały wsparcie producenta i aktualizacje. Wśród aktualnie istniejących i rozwijających się można wymienić między innymi ModX, ExpressionEngine, TextPattern, Contao. Przy bardziej skomplikowanych projektach czasami musisz decydować się na tzw. rozwiązania dedykowane. W takim przypadku problemem nie jest wybór CMS, ale całej technologii, obejmującej język programowania i platformę programistyczną (ang. framework), na jakiej będzie oparty silnik aplikacji. Rozwiązania dedykowane wymagają już specjalistycznej wiedzy i dokładniejszego planowania.

Sklepy internetowe mają również  dedykowane im skrypty: Prestashop, Magento, Shoper, Shopware. Poświęcę im parę słów w wydzielonym rozdziale. Najważniejsze, żeby dopasować CMS do aktualnych i przyszłych wymagań i potrzeb. Technologie internetowe rozwijają się bardzo szybko, więc nie licz na to, że raz zrobiona strona starczy na długie lata.

10 Najpopularniejszych CMS (systemów zarządzania treścią):

1. WordPress
2. Joomla
3. Drupal
4. ModX
5. ExpressionEngine
6. TextPattern
7. Contao
8. DotNetNuke
9. Umbraco
10. Concrete

 

Related posts