biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Optymalizacja blogów pod kątem wyszukiwarek

SEO dla blogów

Blogi również stwarzają niesamowite możliwości w zakresie optymalizacji stron. Przyczyniają się do zwiększenia ruchu na witrynie oraz są dodatkową formą reklamy. Blogi to bardzo dobry kanał, za pomocą którego możesz przekazać więcej treści użytkownikom. Blogi mają jeszcze dodatkową zaletę, że można wchodzić w bezpośrednie interakcje z użytkownikami np. brać udział w dyskusji, w komentarzach pod postem.

Blogi są bardzo popularne w sieci i niekiedy bardziej cenione niż inne strony internetowe. Na stronach tematycznych artykuły są tworzenie przez autorów, których tożsamość nie zawsze znamy. Na blogach przeważnie wiemy, kto jest autorem treści. To sprawia, że bardziej ufamy postom na blogu utworzonym przez konkretne osoby niż bezimiennym artykułom na innych stronach.

Poza tym blog może prowadzić niemal każdy. Wystarczy dobrze znać dany temat, dziedzinę albo posiadać zmysł dziennikarski i pisać teksty po dokonaniu odpowiedniego researchu. Obsługa bloga nie wymaga również zaawansowanych umiejętności informatycznych, nie trzeba umieć wpisywać kodu HTML.

Jedną z najpopularniejszych platform blogowych jest WordPress.

Ponad połowa wszystkich stron w sieci oparta jest na WordPressie. Nic dziwnego, gdyż WordPress jest stosunkowo łatwy w obsłudze, posiada duży wybór szablonów, wtyczek i każdy znajdzie coś dla siebie, czy to korzystając z wersji darmowej, czy płatnej. Dodatkowo platforma jest niezwykle przyjazna wyszukiwarkom.

Blogi są ciekawą formą społeczności w sieci. Funkcjonują inaczej niż portale społecznościowe, ale pozwalają także tworzyć różne interakcje z użytkownikami. Ponadto na ogół są połączone z innymi portalami społecznościowymi. Jeśli umożliwisz użytkownikom komentowanie postów, to na pewno zwiększy się zainteresowanie Twoimi treściami. Posiadanie bloga zwiększa widoczność, możesz dotrzeć do większego grona użytkowników i w ten sposób wygenerować większy ruch sieciowy na Twojej stronie.

W jaki sposób optymalizować blogi?

  • Podobnie jak w innych przypadkach blogi również można przypisać do odpowiedniej kategorii. Zadbaj o to by była to właściwa kategoria. Nazwa kategorii powinna być widoczna w znaczniku strony z postem.
  • Adres URL powinien zawierać słowa kluczowe, ale oddzielone łącznikami, a nie podkreślnikami.
  • Data publikacji postu nie powinna być widoczna w adresie URL.
  • Zamiast domyślnych znaczników tytułowych użyj te generowane przez siebie. Zrobisz to za pomocą odpowiednich wtyczek np. WordPress SEO by Yoast.
  • Używaj przekierowań 301 z adresu http://mojnowyblog.com na http://www.mojnowyblog.com i na odwrót. W przypadku, gdy Twoja strona ma adres http://www.mojastrona.com, a blog http://www.mojastrona.com/mojnowyblog, to pewnie będzie konieczne użycie innego przekierowania tylko dla bloga. Nie tylko chodzi o stronę główną witryny, ale i o wszystkie inne podstrony.
  • Jeśli zmienisz platformę, na której masz bloga, to zmieni się też struktura adresów URL. Dlatego będzie konieczne przekierowanie ze starych adresów na nowe.

Optymalizacja anchor text – przydatne informacje:

  • Tytuł artykułu może się odnosić do strony zawierającej linki bezpośrednie. Najlepiej jest unikać tekstów w rodzaju „link”, „odnośnik”, „kliknij tu”, „wejdź” itp.
  • W nowych postach pojawiających się na blogu warto zamieszczać linki do starszych artykułów o podobnej tematyce. Podobnie jak w przypadku tytułu artykułu nie zaleca się stosowania tekstów w stylu: „poprzedni post”, „wcześniejszy artykuł”, „kliknij tu”, „zobacz również” itp.
  • Skorzystaj z dostępnych w sieci narzędzi, które pomogą Ci zidentyfikować miejsca w sieci, gdzie są tworzone linki do Twojej strony. Nie tylko dotrzesz do źródeł, ale również zobaczysz, jaki tekst został użyty jako kotwica. Skorzystaj z narzędzi takich, jak: Majestic SEO (http://www.majestic.com), Rank Signals (https://www.ranksignals.com/), Ahrefs (https://ahrefs.com/), OpenSiteExplorer (http://www.opensiteexplorer.org) itd. itp.

Czym są wpisy przyklejone?

Jeśli jesteś fanem jakiś blogów to pewnie zauważyłeś, że na niektórych z nich, kiedy wchodzisz na stronę główną, nie zawsze na pierwszej stronie znajduje się najnowszy post.

Nieraz na samej górze strony głównej znajduje się na przykład najbardziej popularny wpis. Są to tak zwane wpisy przyklejone, które są specjalną odmianą tradycyjnych postów. Pozostają one przez jakiś czas na stronie głównej bloga, są do niej przypięte. Czasami też stanowią wstęp, opis lub podsumowanie danej kategorii. Z powodzeniem można z nich korzystać, jeśli chce się wprowadzić użytkownika w daną tematykę.

Czym są profile autorów?

Profile autorów wprowadza się na bloga w przypadku, gdy treści są tworzone na blogu przez większą liczbę osób. Możesz mieć wiele korzyści z zaangażowania dodatkowych osób do tworzenia Twoich treści. Artykuły będą bardziej urozmaicone i w takim wypadku możesz zaproponować czytelnikom szerszy zakres tematyczny. Profile autorów są cenne. Ludzie lubią wiedzieć, kto stoi za czytaną przez nich treścią.

Zdobywanie nowych odnośników

W przypadku bloga również ważne jest zdobywanie nowych linków i zarządzanie nimi. Prowadząc bloga będziesz musiał zapewne skorzystać z dodatkowych wtyczek. Najlepiej zacząć od tworzenia wzajemnych odnośników pomiędzy swoimi postami. Powinny być one tematycznie ze sobą związane. W ten sposób zachęcasz czytelnika do zapoznania się z tematycznie pokrewnym artykułem. Kolejnym krokiem może być nawiązanie znajomości z innymi blogerami, szczególnie z tymi, którzy zajmują się podobną tematyką. Jak już zdobędziesz ich zaufanie to jest szansa, że tworząc post u siebie utworzą odnośnik do Twojego bloga.