Long tail, czyli długi ogon w SEO

Do tej pory skupialiśmy się na słowach kluczowych niemal zupełnie ignorując frazy. Jak się jednak okazuje, siedem na dziesięć zapytań jest zadawana w postaci wyrażeń dokładnych, rozbudowanych do trzech czy nawet czterech słów. Tylko pozostałe 3 zapytania składają się z pojedynczych słów lub prostszych fraz. Dlaczego tak się dzieje?
W dzisiejszych czasach, gdy przeciętny człowiek ma całkiem duże pojęcie o internecie i o jego zasobach, zdajemy sobie sprawę, że w internecie możemy znaleźć coś o wszystkim. Ale jak w tym gąszczu informacji znaleźć informacje bardziej szczegółowe? Zadając bardziej szczegółowe zapytania!
Okazuje się, że gdy nasze auto odmówi posłuszeństwa, szybciej znajdziemy pomoc wyszukując „tani mechanik samochodowy w Międzyrzeczu” niż po prostu „naprawa pojazdów” czy „mechanik”. Jako SEO musisz zatem pamiętać, by nie skupiać się tylko na słowach kluczowych, ale (przede wszystkim) na całych frazach.

Podejście takie ma wiele zalet:

 • specjalizacja fraz kluczowych – każda z naszych stron jest opatrzona kluczami, adekwatnymi do treści na niej zamieszczonej. Hasła nie są identyczne i tym samym, jedna strona nie odbiera ruchu sieciowego drugiej stronie. Nie dochodzi do wewnętrznej walki między nimi. Dla przykładu przyjmijmy, że firma oferująca noclegi nad morzem oraz w górach, dla każdego z pensjonatów prowadzi identyczne strony, z tymi samymi hasłami kluczowymi, np. „noclegi na wakacje”. Strony nie zawierają żadnych treści specyficznych dla regionów. Efekt takiej organizacji będzie taki, że na skutek kanibalizacji obniży swój ranking, a także spowoduje, że użytkownik trafi na niewłaściwą dla niego stronę. Zmiana frazy na „noclegi na wakacje w górach” i „noclegi na wakacje nad morzem” pozwoli wyszukiwarce rozróżnić te strony. Pojawi się też tutaj dodatkowa korzyść z długiego ogona – dłuższe frazy częściej są wyszukiwane, niż krótkie.
Jeżeli byłaby to firma o zasięgu światowym, obsługująca pensjonaty nad wieloma morzami i wieloma pasmami górskimi, problem rozróżnienia treści będzie bardziej palący.
Najprostszym rozwiązaniem będzie taka rozbudowa treści z użyciem haseł kluczowych, która zapewni ich rozróżnienie. Dodatkowe treści obejmą więcej niszowych zapytań, co dodatkowo poprawi przydatność witryn i ich pozycji rankingowych.
 • frazy są bliższe ludziom – frazy zapisane w bardziej przyswajalnej dla użytkownika formie (niemal pełnym zdaniem), można niezauważalnie wpleść w tekst na stronie, przez co stanowią one zarówno zawartość, jak i element niezbędny do zwiększania pozycji rankingowej;
dodajmy, że częstsze używanie rozbudowanych fraz jako kluczy, oddala nas od konkurencyjnych stron. Istnieje dużo mniejsza szansa wyświetlenia naszej strony przy użyciu hasła „pensjonat” (2 390 000 wyników wg Google) niż przy użyciu „pensjonat nad morzem” (219 000 wyników). „Pensjonat nad morzem Bałtyckim” zwraca już tylko 144 000 wyników.
30% wyszukiwań w sieci odbywa się za pomocą popularnych haseł, pozostałe 70% to słowa z długiego ogona. Długi ogon nie jest widoczny dla większości usług badających słowa kluczowe oraz w bazach danych wyszukiwarek. Są jednak odpowiednie sposoby, dzięki którym można zidentyfikować te słowa.

Popularne strony internetowe

Popularne strony internetowe są dość dobrym źródłem haseł z długiego ogona. Aby wydobyć z nich interesujące nas wyrażenia możemy to zrobić w następujących krokach:
 • Wybrać 10 najważniejszych, najczęściej wyszukiwanych fraz z przygotowanej wcześniej listy słów kluczowych.
 • Po kolei każdą z 10 fraz wyszukać w wyszukiwarce Google.
 • Dla każdego wyszukiwania wybrać od 10 do maksymalnie 30 wyników, a następnie pobrać fragment tekstu na stronie.
 • Wyciąć pospolite słowa.
 • Usunąć te słowa/frazy, które już mamy na liście słów kluczowych.
 • Z tekstu, który pozostał, wybrać najbardziej wartościowe frazy.
Cały proces można jeszcze bardziej ulepszyć używając wyspecjalizowanych wyszukiwarek mediów społecznościowych np. Twittera. Można też poszukać fraz na tematycznych forach internetowych używając komendy inurl:forum.
Znalezione w ten sposób słowa kluczowe nie nakierują za dużo ruchu sieciowego na stronę internetową, ale są trafne, bo wiążą się z daną branżą, produktem czy usługą. Dzięki temu można znaleźć bardzo popularne hasła, których wcześniej się nie zauważyło. Jest to dość skuteczna metoda. Warto zatrzymać się w tym miejscu i poświęcić więcej czasu na analizę treści. Im bardziej się zaangażujemy, tym bardziej się to opłaci.

Oznaczanie typowych zapytań

Głęboka analiza struktury zapytań użytkowników pozwoli nam określić pewne schematy, na podstawie których użytkownicy formułują swoje zapytania. Wśród ogromnej masy wyszukiwań dotyczących przedmiotu o nazwie ‚iPhone’ spróbujemy teraz doszukać się możliwych słów kluczowych, które padają przy wyszukiwaniach na ten temat. Zatem, czego w związku z tym telefonem oczekują się dowiedzieć użytkownicy? Użyjemy bazy KeywordDiscovery:
Wyszukiwana fraza Ilość wyszukiwań w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
 • iphone 534
 • iphone battery 115
 • iphone 7 110
 • iphone 6 63
 • iphone 4s 53
 • iphone parts 48
 • buy iphone battery 43
 • iphone charger 41
 • sua chua iphone 41
 • iphone-5s 39
 • iphone 6 battery replacement 39
 • iphone 6 parts 37
 • iphone 6s 36
 • iphone 6s plus 35
 • iphone 5s 34
 • iphone 7 vs note 7 32
Co mówi nam taka lista?
Otóż przede wszystkim dowiadujemy się, co w pierwszej kolejności interesuje naszych potencjalnych klientów. Wydają się być to przede wszystkim słowa związane z mocno już zużytą baterią i innymi częściami zamiennymi. W dalszej kolejności w ścisłym kręgu zainteresowania pojawiają się najnowsze modele telefonu. Podążający za nowinkami właściciele iPhonów często sprawdzają „co w trawie piszczy” i chętnie szukają informacji o następcach swojego cuda techniki. Także posiadacze telefonów innych marek porównują je z konkurencją i kto wie – może pewnego dnia dojdą do wniosku, że warto się przesiąść na innego konia. Dalsze hasła pojawiające się w zapytaniach dotyczą w większości różnego rodzaju akcesoriów w postaci uchwytów, pokrowców i kart pamięci.
Jak widać, nawet tak pobieżna analiza daje nam sposobność odkrycia haseł związanych z tematyką naszej strony, których użycie jako słów kluczowych pozwoli przyciągnąć potencjalnych klientów, lub najpierw zwiększyć samo zainteresowanie naszą ofertą, a stąd, jak wiemy – już tylko krok do zakupu.

Long tail a tworzenie nakierowanej treści

Poważnym problemem w przejmowaniu ruchu z długiego ogona jest stworzenie trafnej i nakierowanej treści. Wyszukiwarki analizują treść pod kątem leksykalnym, by określić tematykę strony. Dlatego ważne jest umieszczenie frazy z długiego ogona w treści na stronie. Wtedy znacznie wzrosną szanse, że strona pojawi się w wynikach wyszukiwania. Oczywiście trzeba mieć się na baczności i nie umieszczać fraz w treści za wszelka cenę. Wszystko musi wyglądać jak najbardziej naturalnie, żeby nie zniechęcić użytkownika. Z perspektywy długiego ogona, im dłuższa treść tym lepiej, ponieważ jest większa szansa na dopasowanie do danego słowa kluczowego. Nie można jednak przesadzać, liczy się przede wszystkim jakość treści. Nikt przecież nie będzie chciał czytać wielotysięcznych elaboratów, może poza kilkoma przypadkami.

Long tail a treści użytkowników

Treści stworzone przez użytkowników są bardzo przydatne w optymalizacji witryny w kierunku długiego ogona. Stały dopływ takich treści umożliwi np. forum internetowe, gdzie użytkownicy mogą wymieniać się opiniami, pisać komentarze, recenzje, czy ładować filmy i obrazy. Treści tworzone przez użytkowników pomagają osiągnąć korzyści z długiego ogona, ale też generują dodatkową pracę. Taką treść trzeba mieć nieustannie pod kontrolą. Trzeba mieć pewność, że publikacje nie są wulgarne, nikogo nie obrażają, nie dyskryminują i nie są chronione prawami autorskimi. W tym celu na ogół wymagane jest zatrudnienie dodatkowego pracownika, tzw. moderatora, Ma to jednak dodatkową zaletę. Umiejętnie prowadzona moderacja pozwoli wzbudzać zbiorowe zainteresowanie (np. dzięki rozpoczęciu i prowadzeniu ciekawej dyskusji umiejętnie dotykającej zagadnień z naszej witryny).
Ponadto trzeba ustalić odpowiednią strategię, by w ogóle podjąć się działania. Należy zebrać odpowiednią ilość użytkowników, aby stworzyć społeczność. Część z członków społeczności może pomóc w kontroli treści na forum, jednak za moderację będziesz odpowiedzialny Ty. Aby treści zaczęły pracować, trzeba spełnić przynajmniej jeden z warunków:
a) Autopromocja, która przejmie część ruchu sieciowego.
b) Mieć przygotowane dodatkowe treści pomocnicze.
c) Mieć odpowiednio wysoki ruch na witrynie. Jak duży ma być ten ruch, to zależy od branży i tematyki. Niszowe tematy do stworzenia społeczności potrzebują mniejszej grupy użytkowników.
Sporą trudnością może się okazać utrzymanie tej społeczności i jej regularne aktywizowanie. Jak wiadomo, bezczynność zabija wszelkie pozytywne zachowania, a brak zachowań, to brak społeczności. Łatwo sobie wyobrazić sytuację portalu z wiadomościami gospodarczymi, w którym brakuje komentarzy nawet do najważniejszych wiadomości czy doniesień. Brak wpisów, oznacza mało ludzi dokładnie czytających newsy, mało odpowiedzi do nielicznych komentarzy użytkowników a tym samym coraz niższy ruch sieciowy.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
Comments to: Long tail w SEO

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  KURS SEO od PODSTAW z RABATEM

  kurs seo

  E-commerce

  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]

  Worlwide

  KSIĄŻKA E-COMMERCE W PIGUŁCE 2020 ebook o ecommerce Wyselekcjonowanie I Najważniejsze | Praktyczne | Skuteczne | Ciekawie napisane WSZYSTKO CO ISTOTNE W JEDNEJ KSIĄŻCE O E-COMMERCE Hosting – Domena – Strona internetowa – CMS – WordPress – Joomla – Drupal – SSL – Let`s Encrypt – Platformy sklepowe – PrestaShop – Oscommerce – Shopware – […]
  Czym jest Google Ads? Google Ads (poprzednio Google Adwords) to system reklamowy, dzięki każdy posiadający wystarczające fundusze może  błyskawicznie wyświetlić swoją reklamę tekstową, graficzną lub wideo w wyszukiwarce Google, w poczcie Gmail, YouTube oraz u partnerów firmy Google. Zasada działania w większości oparta jest o prostą metodę: kto da więcej, ten wyświetla swoją reklamę częściej […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]
  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]
  Social media marketing to inaczej marketing w mediach społecznościowych, czyli wykorzystywanie mediów społecznościowych typu Facebook, YouTube, Twitter do reklamy i promocji, budowania świadomości marki i realizowania innych celów marketingowych.  Zazwyczaj marketing w mediach społecznościowych polega na budowaniu zaangażowania użytkowników sieci oraz szeroko pojęty branding np. w postaci wzrostu przywiązania do marki, czy też rozpoznawalności marki. […]

  Ostatnio chętnie czytane

  Czy warto odbyć szkolenie z SEO (search engine optimization)?  Nauka  pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to zajęcie dla osób o szerokiej wiedzy, potrafiącej łączyć wiele dziedzin (np. IT, content marketing, UX), cierpliwej i potrafiącej współpracować z klientami. Po kursie z zakresu SEO każdy powinien znać techniki zdobywania widoczności w Internecie, po przez działania optymalizacyjne na […]
  Czym jest audyt sklepów internetowych? Audyt sklepów internetowych to sprawdzenie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynników mających realny wpływ na Twój biznes w Internecie. W trakcie audytu weryfikuje się  wszystkie elementy mające powiązanie z e-commerce, w tym SEO, SEA, UX, UI, SEM, Media społecznościowe, IT, Analitykę oraz wszystkie elementy, które mogą się z tym wiązać: Czynniki […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]

  Kategorie

  Login

  marketing treści
  Welcome to Typer

  Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
  Join Typer
  Registration is closed.