biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Linki z Wikipedii, czy mają wartość?

Wikipedii w SEO

Wydawałoby się, że Wikipedia nie jest dobrym miejscem na tworzenie linków. Wszystkie linki zewnętrzne zawierają atrybut nofollow. Jeśli nie posiadamy marki znanej na światową skalę to lepiej nie tworzyć strony o firmie na Wikipedi, ponieważ szybko zostanie ona usunięta. Mimo tego linki utworzone na Wikipedii są bardzo cenione. Dużo osób traktuje Wikipedię jak wyrocznię. Jeśli Twój link znajdzie się na stronach Wikipedii to może również nakłonić użytkownika do stworzenia linku na Twoja stronę. Takie odnośniki czasami okazują się niezwykle cenne.

Dlatego warto mieć dobre relacje z całą społecznością Wikipedii. Jest kilka uniwersalnych wskazówek jak to można zrobić:

  • Wyrób sobie dobrą opinię na Wikipedii. Stwórz stronę profilu, która zostanie wyróżniona odznaczeniami. Wszyscy musza o tym wiedzieć. Nie możesz działać anonimowo. Twoje działania musza być widoczne w historii edycji treści (poprawki, dodawanie treści).
  • Przed dokonaniem poprawek skonsultuj się z „właścicielem artykułu”.
  • Korzystaj z funkcji „obserwuj” by być na bieżąco z interesującymi Cię artykułami.
  • Nawiązuj bliskie relacje z innymi. Nigdy nie wiadomo kiedy przyda Ci się pomoc innych ludzi, na przykład w sytuacji, kiedy ważny dla Ciebie artykuł zostanie przeznaczony do skasowania.
  • Nie dokonuj żadnych zmian anonimowo. Nie warto ryzykować, ponieważ są sposoby na wykrycie tego, kto dokonał zmian. Możesz sobie tym tylko zaszkodzić.

Oprócz Wikipedii istnieją jeszcze inne podobne strony. Większość z nich jest bardziej elastyczna, dają większą swobodę w edytowaniu treści, zdobywaniu linków i nawiązywaniu znajomości. Przykładami takich stron są na przykład:

  • ShopWiki (http://www.shopwiki.com/)
  • NewPR Wiki (http://thenewpr.com/wiki/pmwiki.php)
  • WordPressCodex (http://codex.wordpress.org/)

 

Dawniej marketing wykorzystywał głównie takie środki przekazu jak radio, prasa i telewizja. Podstawą tradycyjnego marketingu była ilość bodźców. Im więcej różnych wrażeń otrzymywał odbiorca tym lepiej. Dlatego reklamy w telewizji są takie głośne, kolorowe i obraz szybko się zmienia. Jest to reklama działająca w jedną stronę. Odbiorca ją odbiera, nie wchodzi w interakcję.

Zadaniem marketingu treści jest budowanie relacji z odbiorcą. Stąd taka popularność mediów społecznościowych. To właśnie w takich miejscach można budować relację z użytkownikami i wpływać na masy ludzi (liderzy opinii). W sieci jest wiele możliwości i wiele portali tworzących społeczności. Nie trzeba popadać w skrajność i aktywnie działać na każdym z nich. Warto jednak zobaczyć, gdzie akurat nasza branża najbardziej pasuje i tam zacumować na dłużej. Zobacz, gdzie działa konkurencja i liderzy w Twojej branży. Możesz znaleźć sobie miejsce obok nich albo wybić się i opanować inny portal społecznościowy.

Dobry marketing treści to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć sukces w internecie.

Przystępując do kampanii marketingowej musimy być solidnie przygotowani. Dobre przygotowanie to przede wszystkim treść wysokiej jakości. Taka treść w sposób naturalny zwiększy ilość powstających linków do naszej witryny. Nie od dziś wiadomo, że wiarygodne odnośniki pozytywnie wpływają na pozycje naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Marketing treści jest procesem. Nie wystarczy go raz wdrożyć i zapomnieć. Promocję marki trzeba prowadzić nieustannie. Nie należy przy tym się skupiać tylko na zdobywaniu nowych odnośników do strony. Bardzo łatwo się w tym zatracić i zapomnieć o innych ważnych aspektach. Działając w mediach społecznościowych skupmy się przede wszystkim na budowaniu długotrwałych i pozytywnych relacji.

Marketing treści nie różni się zbytnio od kampanii PR w Internecie. W obu przypadkach celem jest zwiększenie widoczności, poprawa reputacji i zdobycie jak największej ilości wartościowych linków. Marketing treści skupia się jednak bardziej na nowych rodzajach mediów. Przywiązuje większą wagę do jakości stron publikujących odnośniki, czy są one spokrewnione tematycznie z naszą stroną itp.

Ludzie chętnie tworzą linki do stron, które prezentują ciekawe treści. Obecnie konkurencja jest duża niemal na każdym polu. Żeby zachęcić innych do udostępniania Twoich treści twórz treści ciekawe, wysokiej jakości i możliwie jak najbardziej unikalne. Wykorzystaj aspekty psychologiczne i znajomość ludzkich emocji. Stwórz taką treść, która przekona innych do polecania dalej Twoich dzieł. Wtedy będziesz mógł mówić o sukcesie Twojej kampanii marketingowej.

Tomasz Węsierski

Latest posts by Tomasz Węsierski (see all)