biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Kaskadowe arkusze stylów a wyszukiwarki internetowe

Kaskadowe arkusze stylów (cascading style sheets CSS)

Dawniej wyszukiwarki internetowe nie czytały kodu CSS i nie przedstawiały informacji w takiej formie, jak przeglądarki. Od jakiegoś czasu, jest to już jednak możliwe. Odpowiednio zaplanowany i czytelny układ strony, stworzony na podstawie arkuszy stylów, na pewno będzie korzystnie oceniony przez wyszukiwarkę, co pozytywnie wpłynie na jej pozycję w rankingu.

Kaskadowe arkusze stylu są specjalnym językiem, służącym do opisu układu elementów na tronie internetowej. Umożliwiają bardziej elastyczne zarządzanie sposobem formatowania elementów, znajdujących się w dokumentach elektronicznych. CSS daje wiele możliwości zarządzania formą prezentacji całej strony internetowej. Każdy, chociaż trochę bardziej zaawansowany edytor tekstu, posiada style formatujące np. Microsoft Office czy Open Office.

CSS są rekomendowane w projektowaniu i optymalizacji witryn internetowych.

Stosowane w nich zasady w pewnym stopniu mogą przynieść korzyści również z perspektywy SEO. Kiedyś, dopuszczalne było umieszczanie stron zajmujących nie więcej niż 101 kilobajtów. Sądzono, że im mniejsza strona, to tym większa korzyść optymalizacyjna.

Teraz uważa się, że wielkość nie ma żadnego znaczenia (poza jakimiś olbrzymimi wyjątkami). Mały rozmiar pliku niesie za sobą jednak wiele korzyści. Przede wszystkim, jest to szybsze ładowanie stron. Ponadto, są większe szanse, że strona zaciekawi użytkownika i będzie w całości przeczytana, co doprowadzi do utworzenia większej ilości linków prowadzących do niej. Mały rozmiar pliku to również mniejszy współczynnik porzucenia. Wszystkie wymienione korzyści są szczególnie ważne dla urządzeń mobilnych.

Dobry kod CSS ułatwia pracę, dlatego warto wykorzystać możliwości tej technologii. Warto zrezygnować z tabel podczas projektowania układu stron. Pliki CSS i JavaScript lepiej przechowywać w plikach zewnętrznych, a warstwę treści warto oddzielić od warstwy prezentacji. CSS umożliwia podkreślenie wagi wybranych elementów treści, zaznaczenie cytatów, odniesień, zmniejszenie ilości tabel i ograniczenie innych technik formatowania. Wszystkie te zabiegi pozytywnie wpływają na SEO.