Laboratoryjne testy użyteczności – tego rodzaju testy odbywają się w specjalnie stworzonych do tego warunkach. Obserwatorzy śledzą na bieżąco przebieg testów przez lustro weneckie lub w przypadku, gdy pomieszczenie jest monitorowane, oglądają przebieg testów na ekranie monitora czy telewizora w innym pomieszczeniu.
Tego rodzaju testy możesz przeprowadzić w przypadku, gdy dysponujesz dużym budżetem, Twój klient chce mieć możliwość obserwacji przebiegu testów i badasz niewielką grupę użytkowników.
Zdalne testy użyteczności – tester i testujący znajdują się w innych miejscach. Tego rodzaju testy mogą być moderowane lub nie. W przypadku moderowanych testów, jest on prowadzony zdalnie, najczęściej za pomocą narzędzia do udostępniania ekranu. Testy niemoderowane nie są kontrolowane a ich analizowanie przeprowadza się dopiero po zakończeniu.
Ten rodzaj testów jest dobry w przypadku konieczności zbadania dużej liczby osób z różnych lokalizacji geograficznych.
Zalety zdalnych testów użyteczności:
Wady laboratoryjnych testów użyteczności:
„Partyzanckie” testy użyteczności – sprawdzają się w sytuacji, gdy nie ma wystarczająco dużych środków finansowych oraz czasu na przeprowadzenie testów. Lepiej zrobić jakikolwiek test, niż nie zrobić go w ogóle. Testy „partyzanckie” przeprowadza się w warunkach nieformalnych. Można powiedzieć, że łapie się przypadkowych przechodniów i prosi o udział w teście. Testerów można szukać w sklepie, kawiarni, dworcach, poczekalniach, lotniskach czy po prostu „na mieście”. Czasami potrzeba opinii użytkowników na już i nie ma czasu na przeprowadzenie innego rodzaju testów.
Zalety „partyzanckich” testów użyteczności:
Wady „partyzanckich” testów użyteczności: