7a8a4764 5814 432e 9c56 e22477fd806b

Jakie kursy warto zrobić, żeby znaleźć dobrą pracę?

Chcesz dobrze zarabiać? Poszukaj kursu

Dobry fach w ręku to podstawa w dzisiejszych czasach. Coraz częściej liczą się umiejętności i pracowitość a nie dyplom nawet renomowanej uczeni. Każdy zdaje sobie sprawę, że papierek nie zrobi dobrej roboty, tylko człowiek, który ma zawód w ręku.

Nie wystarczy jednak, tylko wyuczyć się zawodu, ważne jest też jaki to zawód. Prestiż zawodów i znaczenie na rynku pracy ciągle się zmienia. Kiedyś prawnik, bankowiec czy też sprzedawca znajdowali pracę od ręki a ukończenie uczelni prawniczych, czy też ekonomicznych gwarantowało dobrą pensję. Dziś prestiż został zastąpiony potrzebami rynkowymi. Zawody takie jak programista, księgowa czy też szeroko pojęty budowlaniec to osoby najbardziej poszukiwane do pracy.

Szczególnego znaczenia nabrały zawody związane z handlem online. Sytuację na rynku pracy wywróciła pandemia covid, która wykreowała nacisk na pracę zdalną oraz sprzedaż usług i produktów online.

Co się z tym wiąże zapotrzebowania na specjalistów od obsługi sprzedaży nabrało ogromnego znaczenia. Zaczynając od programistów, po obsługę klienta oraz osoby, które potrafią sprzedawać towar za pośrednictwem Internetu zapotrzebowanie na specjalistów e-commerce stale rośnie. Co więcej, prognozy na przyszłe lata mówią, że ten proces będzie jeszcze intensywniejszy. Portale sprzedażowe takie jak Amazon, Ebay, Etsy, Bol, Allegro i wiele innych rozwijają się coraz prężniej ułatwiając dotarcie do klientów. Google udoskonala swoje reklamy oferując Google Ads Max, Facebook, Instagram, Pinterest czy Tiktok również kładą nacisk na reklamę i promocję.

Powstają automatyczne systemy sklepowe, które bez dużego nakładu pracy pozwalają założyć własne sklepy. Zaplecze sprzedażowe jest w zasadzie gotowe, ale kto to wszystko obsłuży? Wystawienie i sprzedaż produktów to cała masa specjalistycznej wiedzy i pracy , którą trzeba wykonać.Trzeba znaleźć właściwe produkty do sprzedaży – co wykona analityk internetowy.Następnie po zakupieniu/wyprodukowaniu towaru zrobić zdjęcia, praca dla fotografa produktowego.Kolejnym krokiem jest napisanie treści i opisów, czy zajmuje się content manager.

Następnie wypromować i obsłużyć sprzedaż na kanałach sprzedaży, czym zajmują się: specjaliści SEO (pozycjonowanie i optymalizacja w wyszukiwarkach  np. Google), specjaliści Google Ads (sprzedaż za pośrednictwem Google), specjaliści e-commerce  (Amazon i inne kanały sprzedaży w tym sklep online).

W trakcie sprzedaży należy jeszcze zadbać o obsługę klienta (customer service) i tu osoby na call center i obsługujące zapytania klientów stają się niezbędne.

Przed wyborem właściwego kursu

Zanim jednak podejmiesz decyzję o nauce i zdobyciu specjalizacji w e-commerce zadaj sobie pytanie co chcesz robić, jakie masz predyspozycje i dotychczasowe umiejętności. Konkretne zawody wymagają różnych predyspozycji. Tak np. programista musi wykazywać się z jednej strony umysłem ścisłym, analitycznym myśleniem a z drugiej strony cierpliwością (godziny spędzone przed monitorem nad pisaniem kolejnych linijek kod). Podobnie copywriter (marketing treści) – cierpliwość, otwarty umysł, kreatywność to cechy, które w tym zawodzie są pożądane.

Najlepiej weź kartkę papieru i zrób listę swoich mocnych i słabych stron. Wypisz obok zawody, które pasują do mocnych stron. Z tej listy wybierz 2-3, które najbardziej ci pasują. Zanim zrobisz kolejny krok poczytaj trochę o pracy w tym zawodzie, obejrzyj parę poradników  a jak masz kogo, to poradź się. Ważne jest, żeby nie kierować się emocjami ale logicznym wyborem. W końcu nie chcesz zmieniać specjalizacji i zawodu co chwila.

Zawody na czasie

Oprócz pracy w e-commerce istnieje wiele innych profesji, które nadal są bardzo cenione. Przedstawiam listę zawodów, które mają bardzo dobre perspektywy na następne lata:

  • Specjaliści e-commerce: obsługa i sprzedaż w Internecie, copywriterzy, specjaliści SEO, performance marketing, obsługa klienta
  • Wykwalifikowani pracownicy fizyczni: mechanicy, elektrycy, spawacze, monterzy, operatorzy wózków widłowych, murarze, drukarze, stolarze, tokarze, hydraulicy, cieśle, kosmetyczka, krawiec
  • Pracownicy IT: programiści, administracja IT
  • Zawodowi kierowcy, szczególnie ciężarówek i autobusów,
  • Inżynierowie budowlani: konstruktorzy, architekci i elektrycy,
  • Kucharze i pomoc kuchenna, cukiernicy
  • Praca w służbie zdrowia: lekarze i pielęgniarki, fizjoterapia i rehabilitacja

Niektóre kursy pozwalają znaleźć pracę praktycznie od ręki, zaraz po zakończeniu szkolenia. Tak jest np. z pracownikami fizycznymi. Do niektórych zawodów musimy się dłużej przegotowywać i nabrać doświadczenia. Na przykład kierowcy ciężarówek, specjaliści e-commerce czy też kucharze potrzebują czasu i praktyki.

Jakie kursy rozwojowe?

Poza kursami zawodowymi istnieje cała masa kursów, na które warto się zapisać bez znaczenia od wykonywanego zawodu, wieku czy też wykształcenia. Do takich zaliczają się między innymi:

Kursy rozwoju personalnego (osobistego), np. bardzo popularnym kursem jest szkolenie z automotywacji, asertywności, przemówień publicznych (dla osób, które przeżywają stres z tym związany), kursy zarządzania kryzysami są popularne w dużych organizacjach.

Kursy językowe – znajomość języka to nie tylko przewaga a czasami wymóg zawodowy, ale również trening dla mózgu oraz wiele innych korzyści (podróżowanie, komunikacja w Internecie itp.). Zawsze warto uczyć się lub doskonalić znajomość języków.

Kursy związane z hobby – nie samą pracą człowiek żyje. Dlatego jeśli znajdziesz na to czas i zasoby, to zawsze warto zrobić coś dla siebie. Kursy tańca, gry na instrumentach, fitness, czy też specjalistyczne (nurkowanie, żeglowanie i wiele innych) to zawsze pozytywne endorfiny dla naszego ciała i duszy, co ma niebagatelny wpływ na całe nasze życie, również zawodowe.

 

Jak przydatny był ten tekst?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy