biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Jak zoptymalizować obrazy pod wyszukiwarki?

SEO optymalizacja obrazów

Obrazy bardzo często pojawiają się na stronie wynikowej w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Są najczęstszym rodzajem treści pojawiającej się w mieszanych wynikach wyszukiwania. Dlatego nie można lekceważyć optymalizacji obrazów. Odpowiednie podejście może przynieść wiele korzyści w wielu branżach. Dla niektórych stron może to być bez różnicy. Nie obserwują znacznej poprawy stopnia konwersji w ruchu wygenerowanym przez tego typu wyszukiwanie. Ponadto część osób korzysta z witryn tylko w celu kopiowania obrazów.

Wszystko zatem zależy od specyfiki firmy. Są branże, gdzie optymalizacja pod kątem wyszukiwania obrazów się opłaca, a są takie, gdzie nie. Wyszukiwanie obrazów może przyczynić się do zwiększenia ruchu sieciowego na Twojej stronie.

Najlepsze metody optymalizacji obrazów:

 • Użytkownicy internetu coraz bardziej cenią sobie otrzymywanie wyników wyszukiwania w postaci obrazów. Załóżmy, że szukają jakiegoś produktu, to wolą go otrzymać w formie obrazu zamiast dokonywać wielu kliknięć by się do niego dostać. Jeśli udostępnisz zawartość swojej strony w formie obrazów w wyszukiwarce to jest większa szansa, że potencjalni klienci trafią do Twojego sklepu.
 • Optymalizacja wyszukiwania pod kątem obrazów to większa szansa na pojawienie się ich w mieszanych wynikach wyszukiwania.
 • Jeśli udostępniasz obrazy w wynikach wyszukiwania, to zwiększasz zaufanie potencjalnych klientów. To pokazuje Twoją otwartość i szczerość. Wychodzisz naprzeciw oczekiwaniom klientów i nie masz nic do ukrycia.
 • Dodatkowa reklama Twoich produktów – inni mogą udostępniać Twoje obrazy, przez co masz dodatkową reklamę.

Indeksowanie obrazów nie jest tak proste jak indeksowanie samego tekstu.

Chociaż algorytmy stają się coraz bardziej zaawansowane, to i tak wyszukiwarki nie są w stanie rozpoznać zawartości grafiki i odczytać tekstu zawartego na niej. Można co prawda przeciągnąć obraz przedstawiający np. wieżę Eiffla w pole wyszukiwania i dowiemy się od wyszukiwarki co ten obraz przedstawia, ale w zasadzie na tym kończą się możliwości interpretacji obrazów. Wyszukiwarka nie jest w stanie rozpoznać czy obraz przedstawia ludzi czy może martwą naturę. Jedynie treści pornograficzne są rozpoznawalne po procencie odcienia skóry.

Wyszukiwarka interpretuje zawartość obrazu po analizie tytułu obrazu oraz znacznika alt. Nieustannie trwają pracę nad algorytmami, które poprawią umiejętność rozpoznawalności obrazów przez wyszukiwarki. Podobnie rozwija się technika optycznego rozpoznawania znaków (ang. OCR Optical Character Recognition), za pomocą której jest możliwe odczytanie tekstu znajdującego się wewnątrz obrazu. Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pozwala wyszukiwarce określić, czy w ogóle taka twarz się znajduje na obrazie.

Możliwości wyszukiwarek jednak w dalszym stopniu są bardzo ograniczone. Największa rolę w analizie obrazów nadal odgrywają takie elementy jak zawartość znacznika <title>, nagłówka <h1> strony, treść oraz linki. To właśnie te sygnały są najważniejsze podczas ustalania pozycji rankingowej obrazów.

Obrazy, które znajdują się na stronie internetowej, muszą być poparte inną treścią. Nie możesz dać na przykład obrazu przedstawiającego jakąś budowlę, a tekst będzie zupełnie z nią niezwiązany. Jeśli umieszczasz obraz Wieży Eiffla to tekst również powinien być o niej. Jeśli wszystkie inne elementy treści będą wskazywać, że rzeczywiście obraz przedstawia wieżę Eiffla, to zaufanie wyszukiwarek do takiej strony będzie duże. Liczy się spójność. Wszystkie elementy muszą się ze sobą tematycznie łączyć. Zaleca się, aby zwrócić szczególną uwagę na tekst znajdujący się w najbliższym otoczeniu obrazu, czyli tekst tuż przed, tuż po nim i sam podpis obrazu. Na te fragmenty tekstu zwracają uwagę nie tylko użytkownicy, ale i wyszukiwarki.

Jak najlepiej dostosować obraz?

 • Atrybut alt – na podstawie zawartości atrybutu alt wyszukiwarki są w stanie określić, co obraz przedstawia. Ponadto jest to spore ułatwienie dla osób niedowidzących. Wiele osób zamieszczając obrazy w sieci ignoruje ten atrybut, co utrudnia wyszukiwarkom znalezienie obrazu. Są też przypadki, że jest zastosowana zła składnia kodu HTML. Jeśli w tekście atrybutu alt są odstępy, to koniecznie trzeba zastosować cudzysłów. Jeśli brak cudzysłowu to będzie odczytany tylko pierwszy wyraz. Atrybut alt aby pełnił swoją funkcję musi być napisany prawidłowo, na przykład tak:

<img alt=”Tom Hanks” src=”http://znaniaktorzy.com/tom-hanks.jpg” >

 • Atrybut src – łańcuch adresu w tym atrybucie powinien zawierać słowa kluczowe. Jeśli na zdjęciu znajduje się Tom Hanks to stwórz adres URL np. http://znaniaktorzy.com/tom-hanks/zdjecie.jpg
 • Unikanie łańcuchów zapytań w atrybucie src – jeśli już musi być użyty łańcuch, to lepiej jest go ograniczyć do dwóch, maksymalnie trzech parametrów. Należy zawrzeć tylko absolutne minimum. Zbyt dużo parametrów może doprowadzić do zignorowania adresu przez wyszukiwarkę.
 • Nazwa pliku – podobnie jak w przypadku atrybutu src, nazwa pliku powinna zawierać słowa kluczowe, dla tego samego przykładu plik może się nazywać tom-hanks.jpg.
 • Wysoka jakość obrazu – obraz powinien być dobrze widoczny nawet w formie miniatury. Najważniejszy jest odpowiedni kontrast. Jeśli miniatura obrazu nie będzie dobrze widoczna, to na pewno nie zachęci użytkowników.
 • Unikaj zagnieżdżonej miniatury – zwiększa ona rozmiar pliku, dlatego wyłącz tą funkcję. Można to zrobić w programie Photoshop i innych tego typu programach. Wyszukiwarka może sama skopiować obraz, zmniejszyć jego rozmiar, zapisać w odpowiednim formacie i wyświetlić na stronie wynikowej. Zagnieżdżona miniatura może utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać, wykonanie tej procedury przez wyszukiwarkę.
 • Gdzie umieszczony jest obraz – grafika nie powinna znajdować się w pasku przeznaczonym na reklamy czy razem z elementami nawigacji strony. W tych miejscach wyszukiwarki go po prosty zignorują. Uznają, że nie jest on związany tematycznie ze stroną.
 • Licencja na publikację obrazu – pamiętaj, że nie możesz sobie tak po prostu ściągnąć obrazów z internetu i ich opublikować na swojej stronie. Na wszystko musisz mieć odpowiednia licencję. Często nie wystarczy zakupić obrazu na Stocku i go opublikować. Zakupując obrazy, kupujesz je na własny użytek. Jeśli chcesz je publikować, to na ogół powinieneś zamieścić odnośnik do strony właściciela obrazu.
 • Plik robots.txt – sprawdź zawartość pliku i upewnij się, że nie blokujesz dostępu robotom indeksującym do katalogów z plikami graficznymi.
 • Wyświetlanie obrazu na innej domenie – Twój serwer powinien zezwalać na wyświetlanie obrazów po wywołaniu go ze strony na innej domenie.
 • Zapewnij osobom trzecim możliwość publikacji Twoich grafik – jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu więcej osób zainteresuje się Twoją treścią i będzie mogło je udostępniać na innych stronach. Warunkiem jest jednak to, żeby każdy zamieścił link do twojej witryny.

Siła obrazu w internecie

Obrazy mają w sobie niezwykły potencjał. Dzięki ich eksponowaniu można zdobyć większy ruch sieciowy. Warto optymalizować obrazy wysyłane do takich serwisów jak Flickr (https://www.flickr.com/) czy Pinterest (https://pl.pinterest.com/).

W takich miejscach użytkownicy mogą pokazywać swoje grafiki innym. Dzięki temu można zwiększyć szanse na to, by obrazy dotarły do większej grupy użytkowników. Jak optymalizować grafiki na portalach skupiających się na obrazach?

 • Zamieszczając obraz w serwisie pamiętaj również o zamieszczeniu odpowiednich tagów związanych z prezentowaną grafiką. To właśnie po słowach kluczowych użytkownicy szukają interesujących ich zdjęć. Nie ograniczaj się tylko do kilku ważnych wyrazów. Tagami opisz obraz najbardziej wyczerpująco jak to tylko możliwe.
 • Publikuj zdjęcia nie tylko dla najbliższych znajomych. Publikuj go otwarcie tak, aby każdy mógł do niego dotrzeć.
 • Wymyśl ciekawy i wyczerpujący tytuł dla obrazu. Nie ograniczaj się tylko do pojedynczych słów.
 • Nie zapominaj o opisie. Jest równie ważny jak tytuł i tagi.
 • Jeśli zdjęcie przedstawia jakieś konkretne zdjęcie, to skorzystaj z geolokalizacji.
 • Jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z przypisów. Przypis to możliwość umieszczenia krótkiego tekstu na obrazie. Ciekawy lub śmieszy przypis zwiększy jeszcze bardziej zainteresowanie użytkowników.
 • Zdjęcia umieszczaj w odpowiednich tematycznych grupach. Przypisanie zdjęcia do konkretnej kategorii ułatwi jego znalezienie wyszukiwarkom i użytkownikom.
 • Sam się przyłącz do tematycznej grupy i zamieszczaj w niej swoje zdjęcia. To kolejna szansa na uzyskanie dodatkowych linków. Wybieraj najbardziej popularne grupy. Poznasz je po dużej liczbie użytkowników.
 • Podejrzyj „konkurencję”, która zamieszcza obrazy podobne do Twoich. Od takich osób możesz się wiele nauczyć. Zobacz jakich tagów używają, jaki mają opis i tytuł zdjęcia, w jakich grupach się udzielają.
 • Udostępniaj możliwie najwięcej zoptymalizowanych obrazów. Im w większej ilości miejsc je umieścisz, tym większa szansa na stworzenie do nich linków przez użytkowników. Czasami możesz zamieszczać setki obrazów, a jeden z nich stanie się bardziej popularny niż wszystkie obrazy razem wzięte.
 • Twórz jak najwięcej linków ze stron z obrazami do Twojej strony internetowej. W opisie obrazu możesz zawsze wstawić link, najlepiej w tekście kotwicy.
Tomasz Węsierski
Latest posts by Tomasz Węsierski (see all)