W związku ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych, przyjazność strony internetowej dla tych urządzeń stała się czynnikiem rankingowym.
Sposób poruszania się na stronach internetowych i czytania ich treści, wygląda inaczej na urządzeniach mobilnych i na stacjonarnych. Różnice te wynikają z kilku powodów. Przede wszystkim ekran smartfonu jest znacznie mniejszy w porównaniu do ekranu komputera. To wprowadza ograniczenia w ilości treści wyświetlanej na stronie. Ekrany urządzeń mobilnych oferują mniej miejsca do prezentacji strony internetowej.

Urządzenia mobilne obsługuje się poprzez dotyk, a nie mysz komputerową. Przez to między wszystkimi odnośnikami musi być odpowiednio więcej miejsca, by swobodnie móc kliknąć to, co się potrzebuje. Poza tym strony na urządzeniach mobilnych ładują się znacznie wolniej niż na urządzeniach stacjonarnych.
Google oferuje test, za pomocą którego można określić, czy strona internetowa jest przyjazna dla urządzeń mobilnych.
Test dostępny jest na stronie: https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=pl
Jeśli strona przejdzie pozytywnie test, to znaczy, że jest przyjazna urządzeniom mobilnym i nie dostanie „punktów karnych”.
Zanim powstanie Twoja strona www zaplanuj jej widok na wszystkich urządzeniach, również na tablecie i smartfonie. Bardzo często takie elementy jak banery, menu, grafiki zupełnie nie pasują do niektórych urządzeń i powinny być odpowiednio dopasowane.
Dobry grafik nie będzie miał z tym żadnego problemu. Dodatkowo istnieje wiele gotowych rozwiązań, które sa przyjazne urządzeniom mobilnym. Na przykład templatki do wordpress, które są responsywne i przyjazne urządzeniom mobilnym.
W niektórych krajach przeglądanie stron internetowych na urządzeniach przenośnych jest już popularniejsze niż laptop czy też desktop. Z tego właśnie powodu nawet Google traktuje indeks dla urządzeń mobilnych lepiej niż dla komputerów stacjonarnych. Dodatkowo użyteczność serwisów i skoncentrowanie się na użytkowniku często decyduje o sukcesie.

Wyszukiwarki na urządzeniach przenośnych

W ostatnich latach urządzenia mobilne zdobyły przewagę nad stacjonarnymi. Jeszcze w 2015 roku to komputery stacjonarne i laptopy cieszyły się większym powodzeniem. Obecnie większość użytkowników korzysta z sieci na urządzeniach przenośnych. Teraz to wyszukiwanie mobilne generuje największy ruch sieciowy, dlatego tak ważna jest optymalizacja pod kątem wyszukiwania na tych urządzeniach. Jeśli chce się osiągnąć sukces w swojej branży to trzeba stworzyć stronę internetową, która będzie mogła być wyświetlana na ekranach iphone’ów itp.
Komputery stacjonarne zostają w tyle.
Urządzenia przenośne zgarniają znaczne części nakładów na reklamę w sieci. Agencja eMarketer przeprowadziła badania, z których wynika, że w 2019 roku wydatki na reklamę na urządzeniach mobilnych wyniosą 72,2% wszystkich wydatków na reklamę w całych Stanach Zjednoczonych. Zwiększanie się udziałów urządzeń mobilnych w reklamie jest obserwowane od kilku lat. W 2013 roku urządzenia mobilne pozostawały jeszcze daleko w tyle w tej kwestii, w 2015 roku udziały były mniej więcej pół na pół, a od 2016 roku nastąpił skokowy wzrost i większość udziałów na reklamę zgarniają urządzenia mobilne.
Za taki gwałtowny wzrost odpowiedzialne są przede wszystkim smartfony, a w szczególności iPhone, który cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Firma Apple dominuje nad innymi ze względu na zastosowanie intuicyjnego interfejsu użytkownika w swoich urządzeniach mobilnych oraz większego ekranu w porównaniu z innymi markami. Drugim takim „gigantem” są urządzenia z systemem operacyjnym Android.
Dlaczego wyszukiwanie mobilne stało się tak popularne? Przyczyniły się do tego strony internetowe, które są przystosowane pod tego typu urządzenia. Co ciekawe nie wszyscy właściciele witryn korzystają z potencjału, jaki niosą urządzenia przenośne i nie przystosowują swoich witryn. Jeśli w danej Twojej branży konkurencja obsługuje urządzenia przenośne, a Ty nie, to można powiedzieć, że jesteś na szarym końcu, wręcz skreślony. Do popularności wyszukiwania mobilnego przyczyniły się także urządzenia o coraz większych ekranach. Na dużej powierzchni łatwiej jest przeglądać treść strony. Każda firma mająca stronę internetową powinna ją dostosować do urządzeń mobilnych. Użytkownicy bardzo cenią sobie takie witryny.
Poza tym obecnie większość ludzi zamieniła już komputer stacjonarny i laptop na iphone’a, smartfona czy tablet. Teraz na tych urządzeniach można już robić praktycznie wszystko to, co kiedyś można było tylko robić stacjonarnie. Obecnie każdy ma przy sobie przenośne urządzenie i oczekuje, że będzie mógł skorzystać z każdej strony internetowej na sprzęcie, który ma pod ręką. Nikt nie chce włączać specjalnie komputera żeby zobaczyć zawartość danej witryny. Jeśli nie będzie miał możliwości zobaczenia jej mobilnie, to po prostu przejdzie na stronę konkurencji, która daje taką możliwość. Nikt nie będzie tracił czasu i szukał sposobu, jak tu się dostać na stronę. Użytkownicy oczekują dostępu od ręki.
W 2015 roku Google wprowadził algorytm, który zaczął sprawdzać to, czy strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym. To kryterium stało się nowym czynnikiem rankingowym podczas ustalania pozycji strony w rankingach wyszukiwania. Jeśli strona internetowa ma być pozytywnie oceniona w tej kategorii to musi być dostosowana do potrzeb urządzeń mobilnych.
Taka strona musi posiadać następujące cechy:
 • Szybkość – im strona ładuje się szybciej, tym lepiej. Optymalnie, jeśli czas ten nie przekracza jednej sekundy.
 • Funkcjonalność – strona powinna przede wszystkim działać i wyświetlać się prawidłowo na urządzeniach przenośnych.
 • Bezproblemowa dotykowa obsługa – wszystkie przyciski, odnośniki itp. Powinny być takiej wielkości, aby bez większych problemów móc je kliknąć palcem.
 • Brak błędów i przekierowań – na urządzeniach mobilnych należy unikać przekierowań 301 i 302, eliminować ewentualne błędy. Dla żądań adresów URL w wersji mobilnej powinien być zwracany kod statusu 200.
 • Różne adresy URL – adresy dla strony różnią się między sobą od tych dla urządzeń mobilnych i tych dla stacjonarnych. Tworzy się osobne poddomeny, a treść jest optymalizowana dla każdego urządzenia z osobna.
 • Witryny responsywne – to witryny, które mają takie same adresy URL dla obu wersji – stacjonarnej i mobilnej. Serwer wysyła taki sam kod HTML, ale za sposób prezentacji treści odpowiedzialne są kaskadowe arkusze stylów (CSS).
 • Serwowanie dynamiczne – inaczej zwane projektem adaptacyjnym. To witryny, które mają takie same adresy URL dla wersji mobilnej i stacjonarnej, ale serwer wysyła różną treść HTML i CSS odpowiednią dla urządzenia, z którego nadeszło żądanie.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
Comments to: Jak projektować strony przyjazne urządzeniom mobilnym?

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  KURS SEO od PODSTAW z RABATEM

  kurs seo

  E-commerce

  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]

  Worlwide

  KSIĄŻKA E-COMMERCE W PIGUŁCE 2020 ebook o ecommerce Wyselekcjonowanie I Najważniejsze | Praktyczne | Skuteczne | Ciekawie napisane WSZYSTKO CO ISTOTNE W JEDNEJ KSIĄŻCE O E-COMMERCE Hosting – Domena – Strona internetowa – CMS – WordPress – Joomla – Drupal – SSL – Let`s Encrypt – Platformy sklepowe – PrestaShop – Oscommerce – Shopware – […]
  Czym jest Google Ads? Google Ads (poprzednio Google Adwords) to system reklamowy, dzięki każdy posiadający wystarczające fundusze może  błyskawicznie wyświetlić swoją reklamę tekstową, graficzną lub wideo w wyszukiwarce Google, w poczcie Gmail, YouTube oraz u partnerów firmy Google. Zasada działania w większości oparta jest o prostą metodę: kto da więcej, ten wyświetla swoją reklamę częściej […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]
  Strona internetowa przyjazna wyszukiwarkom pozwala na szybsze zaindeksowanie jej zawartości oraz na wysokie pozycje w wynikach naturalnych np. Google. Aby witryna była dostępna dla wyszukiwarek, musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim treść, która znajduje się na stronie internetowej musi być łatwo dostępna dla robotów indeksujących. To pierwszy, najważniejszy krok do zajęcia wysokiej pozycji w rankingu […]
  Na czym polega dobieranie słów kluczowych? Analiza słów kluczowych polega na znalezieniu takich słów/fraz, których najczęściej używają użytkownicy internetu do wyszukiwania określonych produktów czy usług. Badanie słów kluczowych jest ważnym pierwszym krokiem we wszelkich działaniach marketingowych. Właściwie wdrożona strategia SEO przyczyni się do lepszej sprzedaży produktów czy usług. Prawie każdy z nas codziennie szuka wielu […]
  Social media marketing to inaczej marketing w mediach społecznościowych, czyli wykorzystywanie mediów społecznościowych typu Facebook, YouTube, Twitter do reklamy i promocji, budowania świadomości marki i realizowania innych celów marketingowych.  Zazwyczaj marketing w mediach społecznościowych polega na budowaniu zaangażowania użytkowników sieci oraz szeroko pojęty branding np. w postaci wzrostu przywiązania do marki, czy też rozpoznawalności marki. […]

  Ostatnio chętnie czytane

  Czy warto odbyć szkolenie z SEO (search engine optimization)?  Nauka  pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to zajęcie dla osób o szerokiej wiedzy, potrafiącej łączyć wiele dziedzin (np. IT, content marketing, UX), cierpliwej i potrafiącej współpracować z klientami. Po kursie z zakresu SEO każdy powinien znać techniki zdobywania widoczności w Internecie, po przez działania optymalizacyjne na […]
  Czym jest audyt sklepów internetowych? Audyt sklepów internetowych to sprawdzenie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynników mających realny wpływ na Twój biznes w Internecie. W trakcie audytu weryfikuje się  wszystkie elementy mające powiązanie z e-commerce, w tym SEO, SEA, UX, UI, SEM, Media społecznościowe, IT, Analitykę oraz wszystkie elementy, które mogą się z tym wiązać: Czynniki […]
  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach. Efekty z pozycjonowania są widoczne po dużym czasie, wymagają […]
  Co to jest reklama internetowa i jak działa? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię ranking skuteczności różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę bezpłatną a na końcu stworzyłem ranking skuteczności wszystkich form reklamy internetowej, zarówno płatnych jak i bezpłatnych. Dowiesz się więc […]

  Kategorie

  Login

  marketing treści
  Welcome to Typer

  Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
  Join Typer
  Registration is closed.