Ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Każdy kto prowadzi firmę staje przed dylematem stworzenia strony internetowej i zastanawia się nad kosztami stworzenia takiej strony.

Tak naprawdę masz wybór i widełki cenowe w zależności od tego, jakiej strony internetowej potrzebujesz:

1 – darmowe strony internetowe

Jeśli nie chcesz wydawać ani złotówki  to masz wile możliwości stworzenia i utrzymania strony internatowej zupełnie za darmo. Nie musisz wydawać ani na domenę, ani na hosting a stworzenie takiej strony zajmuje parę chwil w odpowiednio przygotowanych kreatorach.

Masz do wyboru kreatory typu WIX, WebVave, Weebly i wiele innych

W czym tkwi kruczek i na czym zarabiają takie kreatory skoro dają ci domenę (subdomenę) i utrzymują stronę internetową?

Po pierwsze twoja strona będzie dość uboga i umieszczona w domenie kreatora (np. firma.wix.com) co wizerunkowo nie jest idealne.

Po drugie na twojej stronie będą wyświetlane reklamy, na których zarabia właściciel kreatora stron.

Po trzecie firmy zarządzające kreatorami stron liczą, że wykupisz dodatkowe usługi, np. własną domenę, większą pojemność, dodatkowe adresy mail itp. Wiele firm z czasem tak robi co w efekcie przekłada się na zarobki.

tworzenie stron internetowych2 – tanie strony internetowe do 1500 zł

Już za niewielką sumę jesteś w stanie zbudować profesjonalną stronę internetową z dużymi możliwościami.

Jak stworzyć stronę www i nie wydać fortuny?

Będziesz potrzebować trzy składowe: domenę, hosting i samą stronę.

Domena to adres w sieci internetowej, który kieruje do twojej strony. Odpowiednik fizycznego adresu tylko w świecie wirtualnym. Przykładem domeny jest np. westom.pl. Domena z roszczeniem .pl kosztuje od 15 zł za pierwszy rok (np. OVH, Aftermarket) a potem około 60 zł za przedłużenie.

Hosting to miejsce , gdzie trzymane są pliki strony internetowej. Hosting to taki dysk twardy komputera. Koszt hostingu za rok zaczyna się od 50 zł.

Największym kosztem będzie stworzenie samej strony internetowej. W tym przypadku powinieneś zmieścić się w kwocie do 1300 zł.

Strona internetowa będzie potrzebować:

  • CMS – czyli skryptu i systemu zarządzania  treścią.
  • Treściami i zdjęciami na stronę.
  • Grafika dla strony internetowej.

Na szczęście istnieje wiele darmowych i bardzo dobrych rozwiązań.

CMS to np. bardzo popularny i sprawdzony WordPress, czy też Drupal. Są to skrypty, które możesz używać zupełnie za darmo. Dodatkową zaletą tych rozwiązań jest cała masa darmowych dodatków do tych skryptów typu: SEO, zarzadzanie mailami, formularze itp.

WordPress jest na tyle popularny, że doczekał się milionowej spółczesności, która stale wymusza rozwijanie tego skryptu oraz wspiera usuwanie problemów.

 

Grafika do strony internetowej może być zupełnie darmowa (np. wbudowane darmowe szablony do WordPress), możesz kupić jeden z gotowych i łatwo edytowalnych szablonów graficznych (koszt do 250 zł) lub zlecić stworzenie takiego szablonu.

 

3 – dedykowane strony internetowe wykonane na zlecenie

Jeśli nie decydujesz się na gotowe rozwiązania typu WordPress możesz zlecić stworzenie strony internetowej od podstaw. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku będziesz potrzebować dewelopera i grafika, którzy wykonają dla ciebie pracę.

Koszt takiej strony zaczyna się od 3500 zł a sięgać może każdej kwoty. W zależności jak duża i jakie funkcje ma spełniać strona.

Deweloper to osoba, która napisze ci kod strony. Grafik to osoba, która zbuduje grafikę. Będziesz jeszcze potrzebować osobę, która napisze treści na stronę.

W przypadku stron tworzonych na zamówienie istotne może być również późniejsze utrzymanie strony lub jej modyfikacje, które mogą okazać się odpłatne.

Ile wydasz na budowę strony to twoja decyzja. Ważne, żeby przyszła strona była dopasowana do oczekiwań klientów, spełniała swoją rolę komunikacji i przekazywania informacji.

Z technicznego punktu wwiedzenia ważne, żeby była responsywna (wyświetlała się na wszystkich urządzeniach typu tablet, telefon komórkowy), szybka (nikt nie chce czekać na długie odświeżanie czy otwieranie tron www) i skoncentrowana na użytkownikach (UX – użyteczność stron internetowych).

Related posts