Fake news to inaczej wiadomości, zdjęcia i filmiki, które nie pokazują prawdy. Fake newsy mają na celu wprowadzenie w błąd oraz często wzbudzać negatywne emocje oraz kontrowersje.
Kiedyś przejęzyczenie, pomyłka dziś fake newsy stały się zmorą Internetu.
Rodzaje fake newsów
Fałszywe informacje można podzielić na kilka rodzajów. Po pierwsze wszystko zależy od samego przekazu.
Kłamstwo w fake newsie, czyli wszystkie wiadomości to wymyślone informacje, które całkowicie mijają z prawdą.
Fake news , gdzie prawda jest rozmyta, czyli wiadomości są przedstawiane w sposób selektywny, tak żeby osiągnąć zamierzony efekt. Część informacji może być ukryta, część podana w sposób kontrowersyjny.
Manipulacja, czyli fake news dotyczy widomości, wypowiedzi w taki sposób, żeby zmienić sens oryginalnej widomości.
Gdzie spotykamy fake newsy?
Media społecznościowe to królestwo fake newsów a Internet stał się siedliskiem, gdzie manipulacja jest na porządku dziennym.
Wszystko wynika z potrzeby ludzi na informację oraz sensację. Fakty często są nudne a fake news wprowadzają dozę ciekawości, co stanowi pożywkę do rozprzestrzenienia się informacji.
Serwisy typu wykop.pl, Facebook, Twitter, a za granicą Reddit to miejsca, w których fake newsy mieszają się z prawdziwymi informacjami. Niektóre internauci traktują oszukiwanie innych w sieci, jak rozrywkę i poświęcają dużo czasu na przygotowania.
Jak rozpoznać fake news?
Po pierwsze zweryfikuj informację w innym, wiarygodnym źródle a nawet kilku.
Po drugie sprawdź samo źródło, gdzie pierwszy raz napotkałeś na informację: czy wzbudza zaufanie, czy w przeszłości pojawiały się tam fake newsy.
W kolejnym kroku przypatrz się formie przekazywanej informacji. Czy np. artykuł napisany jest merytorycznie, bez niepotrzebnych emocji.
W jakim celu powstają fake newsy?
Najczęstsza przyczyną powstawania fake newsów jest chęć wzbudzenia sensacji. Zabawa emocjami i karmienie się popularnością jest polem do popisu dla wielu internautów.
Innym źródłem fake newsów da wiadomości tworzone specjalnie na potrzeby polityczne, ideologiczne i finansowe. Chodzi w nich zazwyczaj o deprecjonowanie przeciwników politycznych.
Fake newsy opanowały Interenet. Bądź przezorny i uważaj, co czytasz.