biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Co to jest przekierowanie i jak je wykorzystać w optymalizacji strony

Przekierowania stron internetowych

Przekierowania mają na celu wskazanie przeglądarce nowej lokalizacji strony internetowej.

W życiu codziennym, łatwo to zobrazować na przykładzie: Załóżmy, że mieliśmy swoją ulubioną włoską restaurację, która znajdowała się pod danym adresem przez wiele lat. Pewnego dnia ponownie się wybieramy do tej restauracji, ale jej już tam nie ma. Na drzwiach znajduje się kartka z informacją, że restauracja znajduje się pod nowym adresem.

Na takiej samej zasadzie działają przekierowania w sieci. Czasami po prostu trzeba coś zmienić, albo z jakiś przyczyn przenieść treści na inny adres. I tak mogliśmy mieć bloga pod adresem: http://www.mojblog.pl/starewpisy.html, ale postanowiliśmy coś zmienić, odświeżyć i posty zostały przeniesione na nową stronę: http://www.mojnowyblog.pl/noweposty.html

Przekierowanie ma na celu przeniesienie użytkownika od razu na nową stronę. Jeśli przekierowanie nie zostanie ustawione, to pojawi się błąd 404, że podana strona nie istnieje.

Kiedy warto zastosować przekierowania:

 • Zmienił się dostawca hostingu.
 • Na stronie zmienił się system zarządzania treścią.
 • Chcemy się pozbyć starych i nieaktualnych już treści.
 • Okazało się, że stare i nieaktywne adresy URL, na które nakierowano linki ciągle generują ruch sieciowy.
 • Chcemy zaimplementować kanoniczne przekierowania.
 • Zmienił się adres URL (z jakichkolwiek powodów).

Przekierowanie 301, 302 i 303:

 • Przekierowanie 301 (trwałe) – użytkownicy i roboty trafią na nowy adres. Przekierowana domena zostanie usunięta z indeksu wyszukiwarek, a wszystkie prowadzące do niej linki i PageRank przejdą na nową domenę. Pod względem SEO przekierowanie 301 przekazuje do 99% mocy ratingowej i jest zalecane przez specjalistów SEO.

 

Przekierowanie 301 z adresu bez www na adres z www

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.mojastrona.pl [NC] RewriteRule ^(.*)$ https://www.mojastrona.pl%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Przekierowanie 301 z adresu bez www na adres z www

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^mojastrona.pl [NC] RewriteRule ^(.*)$ https://mojastrona.pl%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

 • Przekierowanie 302 (tymczasowe) – użytkownicy nie zobaczą żadnej różnicy, ale roboty tak. Jest to informacja dla wyszukiwarki, że dana strona internetowa jest dostępna pod nowym adresem tylko tymczasowo i przekierowana domena nie zostanie usunięta z indeksu wyszukiwarek. Przekierowanie 302 nie przekazuje mocy ratingowej i nie zaleca się jego stosowania przy ujednolicaniu adresów czy próbie stałego przekierowania domeny na inną.

 

 • Przekierowanie 303 – jest przekierowaniem wykorzystywanym w formularzach POST. Używa się go, gdy przekierowanie występuje w odpowiedzi na wysłany formularz. Wyszukiwarka nie odmówi przekierowania i nie będzie wysyłała formularza ponownie.

Inżynierowie wyszukiwarek oraz specjaliści od pozycjonowania, zalecają stosowanie przekierowania 301. Podczas tego przekierowania, traci się od 1% do 10% mocy ratingowej. Strata jest jak najbardziej do zaakceptowania mając na uwadze, że jest to jedyny skuteczny i rozsądny sposób. Można zastosować przekierowanie 302 czy użyć kodu JavaScript, ale wtedy strata będzie jeszcze większa.

Przekierowania adresów URL

Jest bardzo dużo sposobów, by wdrożyć przekierowania:

 • Serwer Apache – dla tych serwerów przekierowania implementuje się w pliku .htaccess za pomocą dyrektyw Redirect oraz redirectMatch. Reguły nadpisywania (zaawansowane dyrektywy) mogą zostać wykorzystane przy uzyciu modułu Apache’a mod_rewrite.
 • Serwer IIS Microsoft – w tym przypadku używa się konsoli IIS. Mając dostęp do serwera IIS można również przygotować plik tekstowy z instrukcjami (wymagana jest wtyczka ISAPI np. ISAPI_Rewrite). Język skryptów ma podobne możliwość do modułu mod_rewrite na serwerze Apache.
 • Inne techniki – można je opracować bezpośrednio w językach programowania Perl, PHP czy JavaScript.
 • Znacznik meta refresh – znacznik ten osadza się na poziomie samej strony, a wygląda następująco:

<meta http-equiv=”refresh”

content=”3;url=http://www.mojastrona.com/nowemiejsce.htm” />

Cyfra 3 jest pierwszym parametrem w sekcji content. Oznacza liczbę sekund (w tym przykładzie 3), jaką serwer sieciowy powinien poczekać, zanim przekieruje użytkownika na stronę z nowym adresem URL.

Użytkownik może w tym czasie przeczytać informację o tym, że nastąpi przekierowanie na inną stronę. Ta technika często jest traktowana, niesłusznie, jako przekierowanie 302. Wyjątkiem będzie, jeśli czas ustawi się na 0 sekund. Użytkownik nie będzie wtedy poinformowany o przekierowaniu, ale wyszukiwarki potraktują to jako przekierowanie 301.

Najprościej jest od razu zastosować przekierowanie 301.

Tomasz Węsierski

Latest posts by Tomasz Węsierski (see all)