Otwarcie Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@westom.pl Zadzwoń +48 530 825 825
Otwarcie Pon - Sob 09:00-18:00
Email info@westom.pl Zadzwoń +48 530 825 825

Co to jest pozycjonowanie?


Każdy kto próbuje swoich sił w Internecie w jakiekolwiek dziedzinie, czy to w pisaniu bloga, czy prowadzeniu sklepu, oferowaniu usług – prędzej czy później będzie chciał wypromować swoje produkty. W tym momencie zaczyna docierać do nas ten cały szum techniczny, multum informacji, często sprzecznych. Wówczas najczęściej trafiamy na hasło: pozycjonowanie stron internetowych.
Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowaniem nazywamy wszystkie działania, które w efekcie mają na celu osiągnięcie jak najwyższych pozycji naturalnych (organicznych) w wyszukiwarkach internetowych (np. Google, Bing). W Polsce wszystkie karty rozdaje firma Google i na tej wyszukiwarce skupimy się w tym artykule.

Po pierwsze każdy musi odróżniać wyniki naturalne, linki sponsorowane i inne elementy, które nam się wyświetlają podczas wyszukiwania. Sporo osób myli jeszcze Ads Google, Google Maps i wyniki organiczne. Wszystko przez to, że firma Google zarabia wyłącznie na Ads, więc jest najbardziej zainteresowana, żeby internauci właśnie te wyniki widzieli jako pierwsze i tak je traktowali.
Zaczynamy – w wyszukiwarkę Google wpisujemy przykładowe hasło „fundacja” i otrzymujemy co następuje:
wyniki-wyszukiwania-google-westom

Kolejne elementy można tak opisać:

Google Adwords – to nic innego jak płatna reklama firmy Google. Linki sponsorowane, czy jak je kto nazwie. Zareklamować może się praktycznie każdy (jeśli nie narusza prawa i dobrych obyczajów). Wystarczy założyć kampanię reklamową, zasilić konto, ustawić stawkę za kliknięcie (Adwords pobiera należności w zależności od ilości kliknięć, nie za wyświetlanie) i reklama już się wyświetla. Internauci widzą reklamą i jeśli ich zachęci klikają przechodząc na docelową stronę. W ten sposób zyskujemy odwiedziny, które możemy przełożyć na swoje cele (zysk, popularność, przekazanie informacji itd.). W rzeczywistości Adwords to system licytacji za pozycję wyświetlanej reklamy. Kto da więcej, ten będzie wyświetlony wyżej i ma potencjalnie większe szanse na dotarcie do klientów.

Zalety – natychmiastowe działania, bardzo duża skuteczność pozyskania wyświetleń naszego serwisu internetowego.

Wady – może generować duże koszty, ponieważ miejsce wyświetleń wynika z ustawionej stawki za kliknięcie (konkurencja może podbijać kwotę, żeby wyświetlić swoją reklamę wyżej – w ten sposób wiele firm nakręca spiralę kosztów, licytując się o pozycję).

Wskazówka – można zoptymalizować kampanie i obniżyć znacząco stawkę, po pierwsze warto spytać konsultanta Google (nr telefonu po wpisaniu w wyszukiwarkę „Adwords”), doświadczeni specjaliści Adwords również wiedzą jak ustawić kampanię. Po drugie koszt prowadzenia kampanii można znacząco obniżyć przez dokładne celowanie w klienta, który nas interesuje. Pierwsze testowe kampanie mogą służyć do ustawienia takich elementów jak: godzina wyświetleń reklamy, region, słowa kluczowe, które generują sprzedaż a nie tylko wyświetlenia i kliknięcia reklamy itd.

Kampanię Adwords ustawiamy w tym miejscu: https://www.google.pl/adwords/)

Darmowy kupon na start można otrzymać tu: https://www.google.pl/adwords/coupons/
Wyniki naturalne: Google Maps oraz wyniki organiczne.

Kolejne elementy wyświetlania to właśnie pozycjonowanie. Zarówno Google Maps jak i wyniki naturalne z wyszukiwarki Google zależą od naszych długofalowych działań i nie można ich kupić z dnia na dzień. Internauci, którzy mają tego świadomość darzą większym zaufaniem tego rodzaju wyświetlenia.

Google Maps – to wyświetlania na mapie Google firm, najczęściej lokalnych. Zaistnienie w tej części wymaga stworzenie darmowej wizytówki w Google Firma (https://www.google.com/intl/pl/business/). Korzystnie na pozycje w wynikach map wpływają takie elementy jak: opinie, które otrzymujemy od internautów w naszej wizytówce, linki lokalne prowadzące do naszej firmy (odnośniki z firm/stron internetowych zlokalizowanych w rejonie i prowadzące do serwisu www).

Wyniki naturalne (zwane również jako organiczne) – wyświetlane pozycje uzależnione są od czynników zapisanych i przeliczanych przez algorytm Google analizujący strony internetowe i ich otoczenie. Jednym słowem – na wysokie pozycje w tej części trzeba sobie zasłużyć i w przypadku trudnych i konkurencyjnych fraz bardzo napracować.

W rzeczywistości wygląda to tak: robot Google (Googlebot) wędruje po Internecie, zbiera informacje o stronach www: treści, linki przychodzące i wszystko co jest przydatne do oceny a następnie algorytm przelicza wartość strony. Na tej podstawie tworzy się indeks wyników, które w rezultacie otrzymujemy.

Wyniki organiczne (naturalne) – to inaczej wyniki oparte o algorytm Google, który od lat stara się tak udoskonalić swoje metody, żeby te wyniki były jak najbardziej wartościowe z punktu widzenia osoby poszukującej informacji. Wyniki naturalne zależą od wielu czynników i bezpośrednio łączą się z pozycjonowaniem stron internetowych.
Jakie czynniki mają decydujący wpływ na wyniki naturalne:

1 – linki prowadzące do strony – Google zakłada, że im więcej interakcji z innymi stronami internetowymi, im więcej wspomina się o naszej witrynie, tym większą wartość prezentuje.

Najważniejszym elementem jest sama wartość linków, które zależą od serwisu, który do nas „linkuje”. Właśnie ten punkt jest najważniejszy w całym pozycjonowaniu. Zdobycie linków (naturalnie czy też samodzielnie) nie jest problemem. Zdobycie linków z wartościowych stron jest jednak wielką sztuką. Każdy może dodać odnośnik do swojego serwisu np. z darmowych blogów, ale ile osób potrafi zdobyć link ze strony rządowej?

W idealnym świecie tworzymy na tyle wartościową witrynę, z treściami, usługami, produktami tak interesującymi, że internauci sami popularyzują naszą stronę internetową. Linkują (dodają odnośniki) do nas i zdobywamy przebojem Internet. Nie jest to jednak takie proste, więc wielu z nas decyduje się na współpracę z firmami SEO (pozycjonującymi) lub samodzielnie zdobywają linki.

Wskazówka – żeby osiągnąć wysoką pozycje na dane hasło (np. „fundacja”) należy tworzyć i pozyskiwać odnośniki do strony właśnie z takiej frazy, to tzw. anchor, (przykład linkowania z frazy (anchor): darmowe pozycjonowanie ). Każdy doświadczony pozycjoner wie, że Google ocenia nie tylko jakość linku ale również weryfikowany jest rozkład linkowanych słów. Wątpliwe jest, żeby wszystkie prowadzące linki do danej witryny były tworzone o jedną frazę, więc takie działania zazwyczaj kończą się efektem przeciwnym do zamierzonego. Naturalne linki zazwyczaj generowane są o dziesiątki/setki rożnego rodzaju fraz oraz url prowadzących do strony. Np. „serwis www”, „strona autora artykułu”, „fundacja”, „polecam fundację” itp.

Z linkiem jest jak z winem – czym starszy i z lepszych produktów tym lepszy.

2 – strona www i jej optymalizacja pod wyszukiwarki oraz wszystko co się z tym wiąże:

Treści i zdjęcia na stronie, strona wizualna, użyteczność serwisu (UX), sam produkt/usługa/oferta – atrakcyjność oraz cena, jakość.

3 – inne czynniki, które są często decydujące o sukcesie w całym procesie:

Wiek domeny – czym starsze tym lepsze, pod warunkiem, że zachowana historia nie narusza zasad, które Google uznaje za złe (np. linki generowane automatami itp.)

Historia serwisu na przestrzeni czasu – popularność, treści, atrakcyjność,

Algorytm Google jest dość skomplikowany i chociaż nadal głównym rankującym elementem są linki prowadzące do strony internetowej, to Google wprowadza ciągle modyfikacje i ulepszenia swoich metod. Np. RankBrain – algorytm, który szacuje i ocenia strony docelowe po zapytaniach internautów (wpisywanych hasłach, ich długości, nawet popełnianych błędach).
Podsumowanie – pozycjonowanie w wynikach naturalnych:

Zalety: duże zaufanie internautów do wyników naturalnych. Po osiągnięciu wysokich pozycji w wynikach organicznych nie ma żadnych kosztów za kliknięcie (w odróżnieniu od Adwords). W przypadku bardzo popularnych fraz (np. praca, szkolenia itp.),m gdzie miliony użytkowników codziennie szukają informacji na ten temat pozycjonowanie jest bardzo przydatne. Pozwala znacząco ograniczyć koszty zdobywania wyświetleń.

Wady – proces długotrwały, wymagający cierpliwości, budowania relacji z innymi internautami/stronami www. Frazy komercyjne (generujące ruch) trudne do wypozycjonowania ze względu na dużą konkurencję.

Wskazówka – istnieje duże ryzyko otrzymania kary od Google za sztuczne linkowanie (kupowanie linków, linkowanie ze słabej jakości miejsc itp.). Dlatego wybór tanich i łatwych metod promowania w branży pozycjonowania stron www rzadko skutkuje trwałymi efektami. Nie radzę kupować linków ze słabej jakości miejsc (np. tysiące wychodzących linków z miejsca, które sprzedaje linki – tanie katalogi firm, sztucznie generowane zaplecza – strony internetowe stworzone wyłącznie do linkowania).
Warto wiedzieć:

Co to jest zaplecze pozycjonerskie: pozycjonerzy tworzą seriwsy www tylko po to, żeby linkować do stron swoich klientów. Takie działania są skuteczne ale mogą przynieść więcej strat niż korzyści w dłuższym czasu, jeśli stworzone zaplecze jest niskiej jakości.

Dobre zaplecze pozycjonerskie – niczym nie różni się od dobrze działającej strony www. Stanowi wartość samą w sobie – ma atrakcyjne treści, zdjęcia, informacje. Internauci chętnie odwiedzają taką stronę (statystyki). Wszystkie ważne elementy strony są na wysokim poziomie, włącznie z historią strony oraz linkami przychodzącymi do strony (wartościowe).

Słabej jakości zaplecza pozycjonerskie – słabej jakości strony, często z wygenerowaną automatami treściami (np. treści pobierane z innych miejsc i zmieniane programami do mieszania treści z synonimami. W niektórych przypadkach takie zaplecza mogą być również skuteczne. Zamknięte przed dostępem osób trzecich strony, zablokowane przed niektórymi serwisami sprawdzającymi linki przychodzące. Google nie potrafi jeszcze na 100% automatycznie rozpoznać wszystkie linkujące serwisy. Należy jednak mieć na uwadze, że odkrycie tego faktu (np. zgłoszenie przez konkurencję) może doprowadzić do kary w postaci usunięcia z wyników wyszukiwania.
Jak zbudować wartościowy serwis, który uda się wypozycjonować?

Domena

Zaczynamy każdy serwis od domeny. Poszukaj domenę, która ci najbardziej pasuje. Z punktu widzenia nie ma większego znaczenia czy będzie to domena .pl czy z innym rozszerzeniem, ale pamiętaj, że internauci kierują się zaufaniem i mogą nie klikać w dziwnie brzmiące, nie związane z tematem lub z dziwnymi, nieznanymi rozszerzeniami domeny. Idealnie jeśli będzie to domena najwyższego rzędu (dla Polski to .pl, międzynarodowe to .com, .org., .biz. .info), ale nic nie zaszkodzi, jeśli dla swojego lokalnego biznesu będziesz posiadaczem domeny regionalnej (np. .gda.pl, waw.pl itp.).

Zanim kupisz domenę zastanów się nad jej dotychczasową historią – jaki serwis był do tej pory prowadzony pod domeną? Jakie linki przychodzące prowadzą do serwisu? Domena mogła być przecież już używana a dotychczasowa zła historia może zablokować wszystkie twoje działania.

Historię domeny sprawdzisz w tym miejscu: https://web.archive.org/

Linki przychodzące do domeny możesz oszacować tu: https://ahrefs.com/

Jeśli nie masz dość wiedzy, czy też intuicja nie podpowiada ci co wybrać, to zapytaj kogoś lepiej zorientowanego, ale unikaj na tym etapie typowych firm pozycjonujących, które już na tym etapie mogą bardziej kierować się swoimi interesami niż dobrym wyborem dla ciebie.

Pytanie na forach tematycznych też nie jest dobrym pomysłem – niestety ale otrzymasz tyle sprzecznych informacji, że wybór może być jeszcze trudniejszy. Najlepiej skorzystać z rady kogoś znajomego, kto orientuje się w temacie ale nie jest zainteresowany zrobieniem na tobie biznesu.

Wartościowy i ciekawy serwis.

Zanim zaczniesz tworzyć serwis lub zdasz się na firmę zewnętrzną (np. zajmującą się tworzeniem stron www) poświęć półgodziny na zdobycie wiedzy – co to jest UX (użyteczność internetowa), co to jest CMS (system zarządzania treścią w serwisach), jak budować seriwsy/sklepy, żeby były przyjazne wyszukiwarkom (optymalizacja) itp. Jeśli zdasz się wyłącznie na twórcę serwisu to bardzo ryzykujesz.

Tworzeniem stron mogą zajmować się ludzie zupełne bez wprawy i kompetencji ponieważ to zajęcie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Darmowe skrypty (WordPress, Joomla itp.), darmowe grafiki (templatki), darmowe wtyczki (pozwalające na włączenie dodatkowych funkcji, np. wyświetlanie galerii zdjęć, publikowanie ogłoszeń itp.) – łatwa dostępność tych elementów spowodowała, że na rynku ważniejsze od samej technicznej wiedzy stała się umiejętność sprzedaży usługi. Dlatego prawdopodobnie trafisz w pierwszej kolejności na świetnych sprzedawców, którzy stworzą stronę idealnie taką jaką będziesz chciał, w jaką ty będziesz się wczytywać i najprawdopodobniej taką, której będziesz jedynym widzem.

Sprzedawca nie powie ci o tym, że boty (roboty) nie kierują się tymi czynnikami co internauci. Idealna wyważenie pomiędzy ciekawą stroną dla użytkownika, pasującą idealnie do matematycznych algorytmów rządzących siecią oraz skutecznością w swoim przekazie to mistrzostwo na najwyższym poziomie.
Absolutnie nienaruszalne zasady tworzenia dobrego serwisu www:

wartościowe i unikalne (nie powielane z innego miejsca) treści, ciekawe dla użytkowników, tworzące i wnoszące coś interesującego do całego Internetu,
zachowanie wysokiego poziomu użyteczności strony – tzn. budowanie serwisu www dla odwiedzających, który będzie odbierał stronę pozytywnie, będzie chciał pozostać w serwisie (poziom odrzuceń strony można sprawdzić w darmowych statystykach dostarczanych również przez Google – Analytics: https://www.google.com/analytics/). Serwis zgodny z UX jest funkcjonalny,
grafika dopasowana do tematyki, interesująca i użyteczna z punktu widzenia odwiedzających.

Skomplikowane i trudne do rozszyfrowania serwisy (np. trudne rejestracje, długi proces zakupu, płatności, źle umiejscowione elementy) są zazwyczaj szybko odrzucane.

Wiele osób popełnia błąd szukania nowych rozwiązań, siląc się na oryginalność. Musicie pamiętać, że Internet rządzi się przyzwyczajeniami i pewnych zasad nie należy zmieniać bo nikt nie chce uczyć się od nowa. Internauci oczekują jasnego przekazu i zachowania reguł, które znają. Idealny serwis, to taki który nawet przy pierwszych odwiedzinach dokładnie znamy – natychmiast wiemy czego dotyczy, potrafimy intuicyjnie znaleźć panel logowania, rejestracji, informacji o produkcie, usłudze a proces samego zakupu przez Internet będzie prosty i bezpieczny. Internauta powinien do każdej szukanej informacji dotrzeć w maksymalnie 3 krokach (kliknięciach) i nawet przez chwilę nie zastanawiać się gdzie to szukać. W przeciwnym razie powędruje do konkurencji.
Techniczne aspekty:

responsywność serwisu (dopasowanie do wszystkich urządzeń mobilnych (tu można przetestować czy serwis zachowuje te parametry: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/)
skrypt, na którym oparty jest serwis powinien być bez błędów, powinien zapewniać sprawne działanie serwisu, bezpieczeństwo (włamania, zawieszanie się itp.),
serwer, na którym umieścimy naszą stronę musi zapewnić szybkie i ciągłe wyświetlanie strony wszystkim internautom (wybierając dostawcę np. hostingu zwróć uwagę na pomoc, opinie na temat ciągłości działań), cena dla standardowej strony (np. lokalna firma) nie powinna przekraczać 49 zł za rok.

Optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe.

Jeśli dobrze budujemy stronę www to już na tym etapie twórca zadba o czynniki optymalizacyjne. Jest ich bardzo dużo i sprzyjają temu, żeby roboty wyszukiwarek zauważyły elementy na którym nam zależy.
Najważniejsze elementy optymalizacji stron www pod pozycjonowanie:

– treści powinny zachować następujące zasady:

unikalność (pisałem o tym wcześniej) oraz tematyka (zgodna z serwisem),
długość treści – wyczerpujące temat artykuły, niektórzy zakładają 300 zdań na dany temat, ale nie ma tu stałej reguły,
atrakcyjna strona wizualna artykułu (praca edytora) – Nagłówki, tytuły, wcięcia, podkreślenia – użyteczność, czytelność na pierwszym miejscu.

Typowo techniczne aspekty, ale bardzo ważne to:

– nasycenie słowem kluczowym (powtórzenia słowa kluczowego w treści – robot Google powinien widzieć daną frazę, np. jeśli pozycjonujemy stronę główną na frazę „fundacja” to optymalnie będzie jeśli w treści strony fraza ta pojawi się kilkakrotnie (nie za dużo, około 2-3% wszystkich słów na stronie, odmienione np. „fundacja”, „fundacji”, „fundacjami” itd.).

– przyjazne url, czyli czytelne odwiedzających (ludzie i roboty),

Przykład przyjaznego url wewnętrznego: https://westom.pl/pozycjonowanie

Jak wygląda nieczytelny url? Np. https://westom.pl/!most-*J

”fundacja”

– zdjęcia powinny opisane słowem kluczowym (np. zdjęcie fundacja.jpg) mieć ustawiony atrybut alt z danym słowem (). Idealnie będzie jeśli to nie będą zdjęcia kopiowane z Internetu, tylko Twoje własne. Na swoich zdjęciach umieść logo, adres www – cokolwiek co będzie kojarzyć zdjęcie z twoją stroną www. Google czyta treści ze zdjęć a oprócz tego w Internecie kwitnie proceder kradzieży zdjęć więc warto mieć chociaż namiastkę naznaczenia swojej własności.

– nazwy plików powinny również być przyjazne i zawierać frazy z tym związane, np. jeśli umieszczasz w serwisie pdf z cennikiem do ściągnięcia, to nadaj nazwę: cennik-fundacja.pdf

– rozdzielaj zdania myślnikiem (-) w nazwach plików, zdjęciach, url – nie używaj podkreślników (_), przecinków itp. Nie używaj polskich znaków w url i nazwach plików. Staraj się tak dobierać nazwy, żeby mimo tego były czytelne.

– ustaw czytelny tytuł (title w html) – 55-60 znaków, najlepiej oryginalny z frazą, na której nam zależy,

– opis (description w html) – krótki opis czego dotyczy strona – do 200 znaków, unikalny, nie kopiuj ze strony ani od konkurencji, użyj frazy na której ci zależy. Przeglądarka i tak wyświetli pierwsze 150 znaków (a na smartfonach jeszcze mniej).

– czytelne wewnętrzne linkowanie, oparte o struktury i dokładnie zaplanowane. Dobrym przykładem wewnętrznej struktury i linkowania jest np. Allegro – widać, że spece od użyteczności odrobili swoją lekcją. Słowa kluczowe idealnie dobrane do szukanych fraz, podziały na kategorie oraz proste dotarcie do każdej podstrony.

pozycjonowanie-westom
Częste błędy popełniane podczas pozycjonowania strony www:

– rozpoczęcie usługi pozycjonowania po zakończeniu tworzenia serwisu:

Pozycjonowanie i promocja powinny iść w parze i być wykonywane równocześnie. Po pierwsze optymalizacja techniczna serwisu powinna być wprowadzona na samym początku, po drugie linki i sygnały z Internetu (np. z mediów społecznościowych) trzymają się zasady – czym starsze i wartościowsze tym lepsze, więc odkładanie tego w czasie równocześnie wydłuża cały proces osiągania wysokich pozycji w wyszukiwarkach.

– błędna ocena rynku pod kątem siły konkurencji, mierzenie się z potentatami którzy działają od lat i mają ugruntowaną pozycję,

– zły dobór słów kluczowych (pomocne może być narzędzie doboru słów w Adwords)

– brak optymalizacji treści, zdjęć, w wynikach wyszukiwania Google pełno jest tego typu „kwiatków”
Rozpoczęliśmy pozycjonowanie i chcemy sprawdzić efekty?

Po pierwsze załóż statystyki dla swojej strony Analytics (https://www.google.com/analytics/) – sprawdzisz ile osób odwiedza twój serwis, na jakie frazy, z jakich miejsc i urządzeń. Możesz oszacować poziom odrzuceń serwisu, co pozwoli ocenić atrakcyjność i funkcjonalność strony internetowej. Statystyki dostarczają wszystkich niezbędnych danych do późniejszej oceny wykonanej pracy.

Pozycje pozycjonowanych fraz możesz sprawdzić narzędziami do tego stworzonymi (darmowe i płatne).
Pozycjonowanie można wykonać samodzielnie.

W Internecie istnieje cała masa poradników i jeśli masz czas, to możesz samodzielnie zadbać o pozycje swojego serwisu. Powinieneś już wiedzieć na czym polega pozycjonowanie strony internetowej.

Pamiętaj jednak o pewnych sprawach, o których warto wiedzieć oprócz optymalizacji i technicznych aspektów SEO

– pozycjonowanie wymaga cierpliwości, jest to proces długotrwały a na efekty trzeba czasami czekać bardzo długo (np. trudne frazy, duża konkurencja do pokonania itp.).

– miejsc jest tylko kilka a praktycznie tylko 3-4 pierwszych bo tylko do tego docierają internauci. Użytkownicy nie docierają do zakamarków Internetu, w zasadzie poza pierwszą 10 świat wyszukiwarek nie istnieje.

– nie da się na stałe zapewnić sobie wysokiej pozycji, nie ma trwałości nawet na łatwe frazy, zawsze może ktoś stworzyć lepszy serwis, konkurencja zdobyć silniejsze linki albo twoja strona może zostać oceniona jako spamująca lub o gorszej jakości w porównaniu do innych;

– nie uda się wypozycjonować stronę tylko w danym okresie, np. na lato, chwilowe efekty osiąga się wyłącznie przez Adwords lub inne formy reklamowe,

– nie ma żadnych tajemnych technik usługi pozycjonowania strony – wszystko jest jawne i łatwo dostępne, ale niektórzy pozycjonerzy używają zaawansowanego oprogramowania (np. tzw., harvestery do wyszukiwania miejsc, gdzie można dodać linki oraz oprogramowanie do wklejania linków, np. na fora, profile itp.). Wielu pozycjonerów korzysta z oprogramowanie ułatwiającego i przyspieszającego czynności. W sieci istnieje setki programów łamiących zabezpieczenia, automatyzujące pracę człowieka (wypełniające formularze, rejestrujące na portalach, symulujących zachowanie człowieka). Wszystkie te czynności w zasadzie można wykonać ręcznie i sporo osób skłania się do działań manualnych jako bezpieczniejszych i zapewniających pełną kontrolę nad pozycjonowaniem.

– istnieje wiele innych form docierania do klientów, np. content marketing,
Nietyczne i niedozwolone techniki pozycjonowania strony:

Na czym polega pozycjonowanie stronyTakimi można nazwać w zasadzie każde sztuczne budowanie popularności przez dodawanie linków ale pracownicy Google doskonale sobie zdają sprawę, że Internet jest manipulowany i w pewnym stopniu na to pozwalają. Skupiają się na tym, żeby wyniki były jakościowo jak najlepsze. Są jednak techniki szczególnie nielubiane i zasługujące na kary od Google.

To między innymi włamania na strony internetowe celem wklejania linków, oszukiwanie internautów poprzez podstawianie stron sugerujących inne cele i funkcje celem np. wyłudzeni danych dostępowych.

Prędzej czy później tego rodzaju techniki zostaną wyłapane. Trwałe i pewne wyniki można osiągnąć wyłącznie budując wartościowe i funkcjonalne serwisy, które bez nadużywania cierpliwości internautów możemy promować w całej sieci.