Marketing w wyszukiwarkach zwany SEM (ang. Search Engine Marketing), to wszystkie działania marketingowe odbywające się za pośrednictwem wyszukiwarki. Na marketing w wyszukiwarkach składają się dwa główne elementy:
 • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek SEO (ang. Search Engine Optimization).
 • Reklama płatna za kliknięcie PPC (ang. Pay Per Click).
Dodatkowo z SEM związane są poniższe terminy:
 • SERP (ang. Search Engine Result Page) – strona z wynikami wyszukiwania.
 • Google Ads– linki sponsorowane, które są dominującą formą reklamy PPC w Google.
 • Ruch organiczny – bezpłatny ruch wygenerowany przez wyszukiwarki.
 • Technika black hat – nieetyczna metoda SEO np. kupowanie linków.
 • Technika white hat – etyczna metoda SEO np. tworzenie wartościowej, przyciągającej użytkowników treści na stronach.
Głównym celem pozycjonowania jest zajęcie przez witrynę jak najwyższej pozycji w rankingu wyszukiwania. Im wyżej strona znajdzie się w rankingu, tym większa szansa, że więcej użytkowników na nią trafi. Większość internatów wpisując hasło/frazę w pole wyszukiwania i otrzymując listę wyników, skupia swoją uwagę tylko na pierwszej stronie wynikowej. Wysoka pozycja witryny jeszcze jednak o niczym nie świadczy. Jak już użytkownik wejdzie na stronę, liczy się pierwsze wrażenie. Na ogół kilka sekund wystarczy, by podjął decyzję – zostać i zapoznać się bliżej z treścią, czy opuścić stronę i poszukać informacji gdzie indziej. Dlatego, oprócz wysokiej pozycji w rankingu, liczy się również ogólna prezencja witryny (szata graficzna, nawigacja, architektura informacji) oraz wartościowa treść.
Przydatne wskazówki odnośnie SEO:
Pozycjonowanie zajmuje czas. Zanim strona zajmie wysoką pozycję w rankingu wyszukiwania może minąć kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Dlatego w SEO liczy się cierpliwość.
Jeśli strona z dnia na dzień uzyskała wysoką pozycję w rankingu wyszukiwania np. z pozycji 50 skoczyła na 3, to całkiem prawdopodobne, że zostały zastosowane nieetyczne metody SEO, np. linki zostały kupione. Jeśli takie działania wyjdą na jaw, witryna zostanie ukarana przez wyszukiwarkę – jej pozycja może spaść w rankingu lub strona może zostać czasowo zablokowana.
Nie ma nigdy gwarancji, że dane słowa kluczowe zapewnią witrynie wysoką pozycję w rankingu.
Łatwiej o wysoką pozycję w rankingu dla branży niszowej. Im większa konkurencja, tym trudniej jest się przebić.
Wyszukiwarka jest, jak dotąd, najlepszym kanałem docierania z informacją do użytkowników.

Podstawowe informacje o pozycjonowaniu

Jak działają wyszukiwarki?
Wyszukiwarki nieustannie przeszukują strony internetowe i dokładnie sprawdzają ich zawartość. Następnie indeksują strony i przypisują im określone wartości. Gdy użytkownik wpisuje zapytanie starają się tak dobrać wyniki, aby zapewnić jak największą trafność.
Pozycjonowanie można podzielić na dwie główne kategorie. Są to działania off-site oraz on-site:
 • Strategie off-site – dotyczą mediów społecznościowych, marketingu wirusowego i całej strategii linkowania.
 • Strategie on-site – dotyczą zawartości treści na stronie i słów kluczowych.
Strategia off-site i on-site
Strategia off-site to wszelkie działania poza serwisem. To działania w mediach społecznościowych oraz tworzenie wartościowych linków na innych witrynach. Im więcej wartościowych linków będzie prowadzić do danej witryny, tym większą pozycję otrzyma ona w rankingu wyszukiwania. Muszą to być jednak linki stworzone przez prawdziwych użytkowników na portalach społecznościowych, linki na innych witrynach utworzone w ramach współpracy, czy powstałe na skutek marketingu wirusowego.

W jaki sposób tworzyć wartościowe linki?

 • Współpracuj na zasadzie programów partnerskich.
 • Współpracuj z dostawcami, dystrybutorami i klientami.
 • Aktywnie udzielaj się w mediach społecznościowych.
 • Zacznij prowadzić bloga.
 • Korzystaj z marketingu wirusowego.
Strategia on-site to tworzenie serwisu przyjaznego użytkownikom i wyszukiwarkom. Witryna powinna być tak zaprojektowana, aby zarówno roboty indeksujące, jak i użytkownicy, na niej się nie zgubili. Liczy się dobra architektura informacji, logiczna nawigacja, odpowiednio dobrane słowa kluczowe oraz wartościowa i unikalna treść. W strategii on-site kluczową rolę odgrywają następujące elementy:
 • Adres URL – powinien zawierać słowa kluczowe, nazwę kategorii i podkategorii, być w miarę krótki i nie zawierać znaków specjalnych.
 • Meta keywords – znacznik powinien zawierać 5-10 słów kluczowych uporządkowanych w kolejności od najbardziej ważnego, do najmniej ważnego. Znaczniki powinny być zgodne z treścią zawartą na danej stronie.
 • Meta desciption – znacznik powinien krótko, ale konkretnie opisywać zawartość danej strony.
 • Tytuł dla każdej strony – powinien być unikalny, zawierać słowa kluczowe, nazwę serwisu oraz nazwę przeglądanej aktualnie strony.
 • Nagłówki – powinny zawierać słowa kluczowe i posiadać odpowiednią rangę, od H1 (najważniejszy) i kolejno H2, H3 itd.
 • Treść – powinna być unikalna i zawierać naturalnie wplecione słowa kluczowe. Zaleca się, aby hasła/frazy kluczowe nie stanowiły więcej niż 3-5% całości treści. Słowa kluczowe mogą występować w odmianie i pojawiać się także w formie swoich synonimów. Tekst dla użytkownika musi być czytelny – odpowiednia czcionka, rozmiar, kontrast, niezbyt długie akapity, tytuły, nagłówki, listy, wypunktowania, pogrubienia.
 • Grafika – stanowi idealne urozmaicenie dłuższych tekstów, sprawia, że użytkownikowi lepiej czyta się tekst.
 • Interaktywna ścieżka – informuje o strukturze serwisu oraz wspiera linkowanie wewnętrzne.
 • Mapa serwisu – zaleca się stworzenie mapy serwisu dla rozbudowanych witryn. Mapa serwisu umożliwia dotarcie do każdej strony z każdego miejsca w serwisie.

Ciemna strona SEO

Najczęstsze nieetyczne praktyki łamania zasad SEO:
 • Tworzenie niezbyt wartościowej treści, która zawiera głównie słowa i frazy kluczowe. Takie teksty nie mają większego sensu, nie wykazują żadnej wartości, są tylko zapchane kluczowymi hasłami.
 • Przedstawianie innych treści użytkownikom, a innym wyszukiwarkom.
 • Pisanie tekstu małą, nieczytelną dla użytkowników, czcionką. Taki tekst na ogół zawiera same słowa kluczowe i jest widoczny tylko dla wyszukiwarek.
 • Umieszczanie tekstu na stronie w kolorze tła – taki tekst również nie jest widoczny dla użytkowników, jest widoczny tylko dla wyszukiwarek i na ogół składa się z samych słów kluczowych.
 • Płacenie za linki – korzystanie z farm linków, które tworzą ogromne ilości linków prowadzących na daną stronę, za opłatą.
 • Tworzenie stron i treści widocznych tylko dla wyszukiwarek.

Pozycjonowanie – formy rozliczeń

Pozycjonowanie z roku na rok jest coraz trudniejsze. Coraz więcej nowych witryn powstaje, coraz więcej stron chce się pozycjonować. Jeśli tylko posiada się odpowiednią wiedzę i doświadczenie w SEO, można samemu podjąć się pozycjonowania swojej strony. Na ogół jednak korzysta się z usług firmy zewnętrznej.
W jaki zatem sposób można się rozliczać z firmą SEO? Można to zrobić na cztery główne sposoby, które przedstawiono poniżej, w kolejności od najbardziej, do najmniej popularnych:
 • Płatność za konkretne efekty – firmie pozycjonerskiej płaci się dopiero w przypadku osiągnięcia przez witrynę pożądanej pozycji. Oczywiście, najczęściej są to pozycje w pierwszej dziesiątce.
 • Ryczałt – firma pozycjonerska otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie, w zamian za pozycjonowanie pod względem ustalonych wcześniej słów kluczowych.
 • Płatność za wygenerowany ruch na witrynie – firma pozycjonerska otrzymuje:
wynagrodzenie, proporcjonalne do uzyskanej liczby nowych użytkowników z ruchu organicznego.
Płatność za osiągnięcie konkretnego wyniku – może to być na przykład sprzedaż na określonym poziomie.
Efektywność działań SEO

Jak weryfikować efektywność działań SEO?

Najlepiej jest to zrobić za pomocą narzędzia Google Analytics. Wyszukiwarka pozwala śledzić szczegółowe statystyki kampanii PPC, a po integracji konta z Google Analytics umożliwia monitoring tych działań. Dzięki Google Analytics można:
 • Definiować cele kampanii marketingowej.
 • Określać źródła ruchu na witrynie.
 • Przypisywać konkretną wartość użytkownikowi pozyskanemu na skutek działań SEO.
 • Określić koszt jednej konwersji.
Do you like Westom's articles? Follow on social!
Comments to: Co to jest marketing w wyszukiwarkach internetowych?

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  KURS SEO od PODSTAW z RABATEM

  kurs seo

  E-commerce

  Zarządzanie projektami (z języka angielskiego project management) to inaczej wszystkie czynności, które prowadzą do osiągniecia wyznaczonych celów w określonych ramach czasowych. W przypadku projektów SEO będzie to np. poprawienie widoczności w Google, osiągnięcie wysokich pozycji na najważniejsze frazy (np. top 1-3, czy tez 1-10), poprawa współczynnika konwersji, wdrożenie optymalizacji na sklep internetowy, skuteczne linkowanie do […]
  Prędzej czy później każdy z nas staje przed dylematem wyboru firmy, oprogramowania czy też narzędzi  w działaniach e-commerce. Poniżej przedstawiam subiektywny ranking, w którym oprócz jakości usług brałem pod uwagę cenę oraz pomoc. W zestawieniu znajdą Państwo: Lista firm, gdzie można zarejestrować domenę (krajowi i globalni) w rozsądnej cenie i bez dodatkowych kosztów przy przedłużeniu […]

  Worlwide

  KSIĄŻKA E-COMMERCE W PIGUŁCE 2021 ebook o ecommerce Wyselekcjonowanie I Najważniejsze | Praktyczne | Skuteczne | Ciekawie napisane WSZYSTKO CO ISTOTNE W JEDNEJ KSIĄŻCE O E-COMMERCE Hosting – Domena – Strona internetowa – CMS – WordPress – Joomla – Drupal – SSL – Let`s Encrypt – Platformy sklepowe – PrestaShop – Oscommerce – Shopware – […]
  Potrzebujesz pomocy przy kampaniach Google Ads? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Czym jest Google Ads? Google Ads (poprzednio Google Adwords) to system reklamowy, dzięki każdy posiadający wystarczające fundusze może  błyskawicznie wyświetlić swoją reklamę tekstową, graficzną lub wideo w wyszukiwarce Google, w poczcie Gmail, YouTube oraz u partnerów firmy Google. Zasada działania […]
  Potrzebujesz profesjonalnego pozycjonowania stron www? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) […]
  Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia sprzedaży online? Google Ads, Facebook, YouTube, SEO? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Co to jest reklama internetowa i jakie są formy? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię skuteczność różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę […]
  Zarządzanie projektami (z języka angielskiego project management) to inaczej wszystkie czynności, które prowadzą do osiągniecia wyznaczonych celów w określonych ramach czasowych. W przypadku projektów SEO będzie to np. poprawienie widoczności w Google, osiągnięcie wysokich pozycji na najważniejsze frazy (np. top 1-3, czy tez 1-10), poprawa współczynnika konwersji, wdrożenie optymalizacji na sklep internetowy, skuteczne linkowanie do […]
  Prędzej czy później każdy z nas staje przed dylematem wyboru firmy, oprogramowania czy też narzędzi  w działaniach e-commerce. Poniżej przedstawiam subiektywny ranking, w którym oprócz jakości usług brałem pod uwagę cenę oraz pomoc. W zestawieniu znajdą Państwo: Lista firm, gdzie można zarejestrować domenę (krajowi i globalni) w rozsądnej cenie i bez dodatkowych kosztów przy przedłużeniu […]
  Internet jest niestety miejscem, w którym jesteś narażony na oszustwo lub nieuczciwą konkurencję. Niestety, ale powszechny i prawie niczym nieograniczony dostęp do sieci gromadzi ludzi o różnych intencjach. Oprócz tego, niektóre niedobre i groźne praktyki mogą być wynikiem braku znajomości prawa. W Polsce normy związane z marketingiem internetowym reguluje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z […]

  Ostatnio chętnie czytane

  Czym jest dobry audyt sklepów internetowych? Potrzebujesz profesjonalnego audytu swojego sklepu? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Audyt sklepów internetowych to sprawdzenie wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych czynników mających realny wpływ na Twój biznes w Internecie. W trakcie audytu weryfikuje się  wszystkie elementy mające powiązanie z e-commerce, w tym SEO, SEA, UX, UI, […]
  Czy warto odbyć szkolenie z SEO (search engine optimization)?  Nauka  pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych to zajęcie dla osób o szerokiej wiedzy, potrafiącej łączyć wiele dziedzin (np. IT, content marketing, UX), cierpliwej i potrafiącej współpracować z klientami. Po kursie z zakresu SEO każdy powinien znać techniki zdobywania widoczności w Internecie, po przez działania optymalizacyjne na […]
  Potrzebujesz profesjonalnego pozycjonowania stron www? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Praktyczny poradnik jak wypozycjonować i zoptymalizować stronę www i osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie stron to inaczej wpływanie na wyszukiwarki internetowe np. Google, Bing, Yandex tak, żeby wyświetlić daną stronę w organicznych (bezpłatnych) […]
  Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia sprzedaży online? Google Ads, Facebook, YouTube, SEO? Poproś o bezpłatną wycenę – biuro@westom.pl lub zadzwoń 530825825 Co to jest reklama internetowa i jakie są formy? Z artykułu dowiesz się co to jest reklama internetowa, jakie są najważniejsze formy reklamy online oraz przedstawię skuteczność różnych form reklam w podziale na: reklamę płatną reklamę […]

  Kategorie

  Login

  marketing treści
  Welcome to Typer

  Brief and amiable onboarding is the first thing a new user sees in the theme.
  Join Typer
  Registration is closed.