biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem działań SEO

SEO – jak zacząć?

W dzisiejszych czasach SEO stanowi główną linię kampanii marketingowych. Widoczność w wynikach wyszukiwania, jest wsparciem dla firmy. Dobra pozycja w rankingu, jest pozytywnie kojarzona przez użytkowników Internetu. Liczy się pierwsza strona i to, co jest na samej górze. Mało kto przeklikowuje się na kolejną stronę wyników wyszukiwania. Wysoka pozycja w rankingu dla przeciętnego Kowalskiego kojarzona jest nie tylko z trafnością wyniku, ale przede wszystkim z dobrą marką, jakością i renomą.

Wyszukiwarki internetowe odpowiadają za największy ruch w sieci, to one go głównie generują.

Można powiedzieć, że są odbiciem lustrzanym użytkowników. Mówią wszystko o ich potrzebach, zainteresowaniach, o tym, co robią w wolnym czasie i co kupują. Dzięki poznaniu takich informacji, firmy mogą zwiększyć swoje obroty wykorzystując trafność wyszukiwań. Mogą kierować sprzedażą, szukać nowych klientów, mieć wpływ na promocję marki.

Jak w każdych działaniach marketingowych, tak i w dziedzinach pozycjonowania ważne jest, by na początek wyznaczyć sobie określone cele. Lepiej jest zastosować tak zwaną metodę małych kroków, niż narzucać sobie zbyt duże jednorazowe obciążenie. Zaplanujmy działanie SEO w etapach. Jeden duży cel rozbity na kilka mniejszych sprawi, że łatwiej będzie wszystko osiągnąć. Dobrym podejściem jest traktowanie pozycjonowania jako ciągłego procesu, a nie jak jednorazowego projektu.

Nic nie dzieje się od razu i także w SEO na efekty będzie trzeba poczekać. Osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie wymaga dużo pracy. Każda praca się opłaca, a dobrze wykonana zostanie odpowiednio wynagrodzona. Dlatego do SEO trzeba podejść z odpowiednim nastawieniem i przygotowaniem. Mądrze i cierpliwie trzeba podejść do wykorzystywanych technik. Inwestycja w wysoką jakość, sumienność i zaangażowanie sprawią, że witryna będzie łatwa do zaindeksowania i szybko zdobędziesz dobre linki.

Indywidualne podejście podczas planowania SEO

Nie ma uniwersalnego szablonu, którego można by było użyć podczas ustalania strategii SEO. Ale to i dobrze. Są jednak stałe czynniki, które należy brać pod uwagę podczas opracowywania własnej strategii SEO. A są to:

 • Co będzie promowane (produkt, usługa).
 • Rynek docelowy (można określić szeroką grupę odbiorców, jak np. kobiety lub znacznie węższą np. młode matki).
 • Witryna i jej struktura (architektura, nawigacja).
 • Aktualna treść witryny (teksty, obrazy, filmy itp.).
 • Stopień trudności modyfikowania treści i witryny.
 • Materiały redakcyjne oraz harmonogram tworzenia nowych treści (co, gdzie, kiedy).

Istnieją również różne kwestie biznesowe, które mogą mieć wpływ na SEO:

 • Cele marki – na przykład frazy wyszukiwania, słowa kluczowe, których wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania będzie ważna dla wizerunku marki.
 • Model biznesowy – przeznaczenie witryny : czy coś sprzedaje, czy może coś reklamuje, czy zbiera potencjalnych klientów, czy ma zgromadzić jak największą liczbę zarejestrowanych użytkowników.
 • Grupa docelowa – określenie grupy docelowej, ogólnie (płeć, wiek) lub szczegółowo (kobiet miedzy 15, a 20 rokiem życia, mieszkańcy Krakowa).
 • Poziom konkurencji – określenie, czy jest duża, a może wprowadzasz coś innowacyjnego i jesteś liderem na rynku.
 • Sposób myślenia użytkownika – w jaki sposób szukają internauci.
 • Tworzenie treści – tworzenie wysokiej jakości i unikalnej treści. Często kluczem do sukcesu jest regularne publikowanie wartościowej treści. Treść jest łatwo dostępna w wyszukiwarkach i można ją wzbogacić w odnośniki.

Ruch w sieci

W euroamerykańskim świecie XXI wiek to ukłon w stronę konsumpcjonizmu. Wyrazem tego jest przeogromny przerost podaży nad popytem. W dzisiejszych czasach konkurencja jest ogromna, szczególnie w internecie. Wzrost produkcji i powszechny dostęp do wszelkich towarów sprawił, że konsumenci mają wręcz nieograniczony wybór, a co za tym idzie coraz większe oczekiwania. Dlatego wszyscy producenci, dostawcy, pośrednicy czy firmy oferujące usługi muszą walczyć o każdego konsumenta i jego pieniądze. Dawno minęły czasy, gdy wystarczyło założyć stronę internetową i tylko czekać, aż użytkownicy sami się na niej zjawią.

W tym miejscu wkracza właśnie SEO. Czasem trzeba się trochę namęczyć, aby część ruchu w internecie zgarnąć dla swojego przedsiębiorstwa. Firma generuje na swojej stronie ruch w sposób naturalny, poprzez tradycyjne kanały komunikacyjne, na przykład zachęcając potencjalnych klientów do odwiedzenia swojej strony. Zadaniem specjalisty SEO jest natomiast przyciągniecie osób na Twoja stronę, które w inny sposób by na nią nie dotarły. Mało tego. Może nawet nie miały pojęcia o istnieniu Twojej strony.

Użytkownicy szukają w sieci dosłownie wszystkiego – produktów, usług, najnowszych wiadomości. W tym celu tworzą całą masę najróżniejszych zapytań. Od pojedynczego słowa, po skomplikowane i rozbudowane frazy. Już na etapie planowania SEO trzeba dokładnie przeanalizować, jakich słów kluczowych używają internauci.

Dla przypomnienia użytkownik chcąc znaleźć potrzebne dla siebie informacje wykorzystuje jedno z trzech rodzajów podstawowych zapytań:

 • Zapytanie nawigacyjne – szuka informacji o danej witrynie internetowej.
 • Zapytanie transakcyjne – chce nabyć jakiś przedmiot.
 • Zapytanie informacyjne – szuka informacji na temat konkretnego faktu.

W planowaniu SEO ważne jest zrozumienie, jak różne typy wyszukiwania powinny wpływać na treść i architekturę Twojej witryny.

Branding i widoczność

Wielu użytkowników Internetu ma niesłuszne przekonanie, że wysoka pozycja w rankingu wyszukiwania jest jednoznaczna z niepodważalnym autorytetem przedsiębiorstwa. Wydaje się oczywiste, że firma nie znalazłaby się tak wysoko, gdyby nie była najlepsza z najlepszych. Większość przeciętnych konsumentów wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, przekłada na renomę i jakość. Bardziej zaawansowani użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że tak nie jest. Specjalista SEO powinien w takim wypadku przyjrzeć się słowom kluczowym, jakimi posługuje się dana marka. Znając te informacje, będzie mógł je wykorzystać, by poprawić pozycję swoich słów kluczowych.

Brać pod uwagę należy również inne frazy, nie zawierające w treści nazwy marki, a odnoszące się do naszej działalności. Gdy użytkownicy zobaczą wysoką pozycję twojej firmy dla fraz podobnych dla znanej marki, wywoła to u nich dobre, pozytywne skojarzenia. Skojarzą Ciebie ze znaną marką, co będzie dla nich jednoznacznie oznaczać, że jesteś równie dobry jak konkurencja.

 

Wskaźnik rentowności

Pomiar korzyści wynikający ze zdobycia ruchu na Twojej stronie, jest kolejnym ważnym krokiem do sukcesu w SEO. Wskaźnik rentowności ROI stosuje się w celu zmierzenia efektywności przedsiębiorstwa. Metoda ta, najczęściej jest wykorzystywana do oceny opłacalności projektów w branży IT, marketingu i w projektach szkoleniowych. Dotyczy także procesu SEO.

Każde przedsiębiorstwo ma inne cele. Jedne skupiają się na generowaniu sprzedaży, zdobywaniu nowych klientów czy zapewnieniu sobie jak największych wpływów z reklam. Inne skupiają się na promocji określonego przekazu, zdobywaniu subskrybentów, czy tworzeniu nowych rodzajów treści. Dlatego SEO nie ma na celu stworzenia samego ruchu, ale takiego ruchu, z którego można uzyskać maksymalne korzyści.