biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Budowanie pozytywnych relacji w sieci

Budowanie relacji w internecie

W marketingu niezwykle ważne jest budowanie pozytywnych relacji z innymi. Zarówno tych bliskich nieograniczających się tylko do sieci, ale również tych powierzchownych odbywających się głównie przez media społecznościowe i polegających na obserwowaniu kogoś i wymianie komentarzy. Każdy rodzaj kontaktu się liczy, zależy nam przecież na zwiększaniu zasięgu, docieraniu z naszą treścią do coraz większej grupy odbiorców.

Jak już wiemy, niezwykle ważne jest budowanie jak najlepszych relacji z liderami opinii. Teraz omówimy jak przyspieszyć budowanie silnych więzi z autorytetami i jak wynieść z tej relacji jak najwięcej korzyści.

Jeśli posiadasz już profile na różnych portalach społecznościowych, to na pewno znasz wpływowe osoby z branży. A może znasz kogoś wartego uwagi poza siecią? Przypomnij sobie wszystkie ważne nazwiska. Im więcej ich będziesz miał, tym szybciej ruszysz dalej. Pierwszym etapem jest właśnie stworzenie listy wpływowych osób.

Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w mediach społecznościowych to może Ci być na początku trochę trudniej. Musisz włożyć więcej wysiłku by poznać osoby, z którymi warto nawiązać współpracę. Ale jeśli tylko trochę się zaangażujesz, to szybko Ci pójdzie. Po nitce do kłębka. Poznając jedną ważną osobę z branży szybko trafisz na kolejne. Firma sprzątająca może obserwować na Facebooku firmy sprzedające środki czyszczące, właściciel restauracji – kulinarnych celebrytów z telewizji itp.

Tworzenie listy nazwisk może być długotrwałym procesem. Trzeba codziennie poświęcić trochę czasu by dowiedzieć się więcej o osobach, które nas interesują. Obserwuj je na portalach społecznościowych, uczestnicz w dyskusjach pod postami, pytaj i szukaj. Sprawdź gdzie te osoby są najbardziej aktywne. Nawiąż bliższą relację i dopiero wtedy podejmuj próby współpracy.

Tworząc listę nazwisk nie ograniczaj się tylko do konkretnej tematyki. Szukaj powiązań z głównym motywem. Nie obawiaj się tworzyć obszernej listy. Wręcz przeciwnie. Wpisuj jak najwięcej nazwisk. Na przegląd i redukcję przyjdzie jeszcze czas. Zapisuj wszystko, co może mieć jakikolwiek związek z twoja branżą.

I najważniejsze. Nie szukaj tylko na portalach społecznościowych. Rób research wszędzie, gdzie się da. Jest mnóstwo możliwości. Przeszukuj blogi, kanały RSS, neslettery i podcasty. Dzięki temu poznasz wielu inspirujących ludzi i przy okazji czegoś się od nich nauczysz. Nie spiesz się jednak i nie narzucaj ze swoja osobą. Współprace nawiązuj tylko w przypadku nawiązania pozytywnej relacji.

Bliższy kontakt

Jak już bliżej poznasz interesującą Cię osobę możesz zacząć nawiązywać pierwszy kontakt. Komentując coś na Instagramie czy Twitterze używaj @. Bądź aktywny i wykaż się inicjatywą. Jeśli pojawi się nowy post u Twojego autorytetu to śmiało komentuj i udostępniaj go dla swoich obserwujących i znajomych. Pamiętaj, że treść komentarza jest bardzo ważna. Nie wpisuj krótkich niczego nie mówiących tekstów. Staraj się dodać coś wartościowego, co jeszcze sprowokuje do myślenia i dalszej dyskusji.

Pierwszy kontakt to jeszcze nie jest odpowiedni czas na wychodzenie z propozycją do autorytetu. Jeszcze nie proponuj drugiej stronie utworzenia linków do Twojej strony i nie proś o udostępnianie Twoich treści. Jeszcze przyjdzie na to czas i będziesz mógł bezpośrednio się w tym celu skontaktować.

Lepiej zrobić to później niż za wcześnie. Falstart może okazać się dla Ciebie porażką. Teraz jest czas na budowanie jak najlepszej relacji. Na razie więcej dawaj niż bierz. Poczekaj na to jak druga strona zrobi pierwszy krok w Twoim kierunki i poczuje się zobowiązana i wdzięczna za To, co dla niej robisz. Wtedy łatwiej Ci będzie o coś prosić.

Czas na odsiew

Z czasem, jak już obserwujesz wpływowe osoby możesz pomału dokonywać selekcji. Po jakimś okresie już wiesz z kim warto podejmować próbę współpracy, a z kim nie. W podjęciu decyzji może Ci pomóc analiza wielu danych, takich jak popularność blogów wpływowych osób, ich stron internetowych, jaki maja zasięg poza portalami społecznościowymi itp.

Analizy nie musisz przeprowadzać sam. Do tego też są stworzone przydatne narzędzia:

 • Klout (http://klout.com)
 • Kred (http://kred.com)
 • Open Site Explorer (http://www.opensiteexplorer.org/)
 • Majestic (http://www.majestic.com/)
 • Link ResearchTools PowerTrust (http://www.linkresearchtools.com/)
 • Followerwonk (http://followerwonk.com/)

Powyższe serwisy obliczają ilość subskrybentów RSS, znajomych, fanów, obserwujących, komentarzy, udostepnień oraz linków przychodzących. Każde z narzędzi przypisują określone znaczenie każdego parametru według własnego uznania. Dlatego czasami lepiej skorzystać więcej niż z jednego narzędzia.

Nie ma jednak co do końca sugerować się oceną dokonaną przez narzędzia. Może być na przykład sytuacja, kiedy ktoś ma bardzo mało obserwujących, ale za to doskonale funkcjonuje u niego marketing wirusowy. W takim przypadku mimo małej ilości śledzących użytkowników treści i tak rozprzestrzeniają się błyskawicznie. Jest to przykład dość skrajnej sytuacji, ale jednak możliwej. Nie wszyscy musza działać na wszystkich portalach społecznościowych. Mogą mieć konto tylko na jednym, a mieć większy wpływ niż Ci, którzy mają wszędzie swoje profile. Czasami tak jak w wielu innych dziedzinach nie liczy się ilość, tylko jakość.

Zacznij od tweetów

Zaczęcie rozmowy przez Twittera wydaje się najrozsądniejszym pomysłem. Nie musisz już na zawsze działać na Twitterze, ale jest to dobre miejsce na początek. Tym bardziej, jeśli znana osoba też jest tu aktywna. Pamiętaj, że na początku każdy by zignorował prywatną wiadomość od kogoś nieznanego, tym bardziej taka osoba.

Wpływowi ludzie są codziennie zalewani dziesiątkami czy setkami nowych wiadomości. Jeśli Cię w żaden sposób nie kojarzą raczej nie podejmą się próby przeczytania wiadomości. Dlatego nawiązywanie relacji zacznij od udzielania się na profilu znanej osoby. Obserwuj, lajków, komentuj. Tweetuj z ludźmi. Ktoś coś napisze, to postaraj się w inteligentny sposób coś odpowiedzieć. Prowokuj do dalszej dyskusji i odpowiadaj na pytania. Jeśli tylko możesz publicznie dziękuj za wszelkie polecenia.

Przez jakiś czas poobserwuj kanał na Tweeterze znanej osoby. Będziesz miał czas na bliższe poznanie i wyrobienie sobie własnej opinii. Czasami na pierwszy rzut oka pewna osoba wydaje się być idealna do współpracy, ale po bliższym poznaniu tak nie jest.

Lepsze efekty osiąga się, jeśli działa się z konta osobistego niż firmowego. To działa na podświadomość ludzi. Znacznie lepiej jest się komunikować z realną osobą niż z marką czy firmą. Pod znakiem firmowym nie wiadomo, kto tak naprawdę się kryje i to często zniechęca do bliższego kontaktu. Nie musisz sam prowadzić profilu. Możesz to zlecić specjalnej osobie, której zadaniem będzie prowadzenie Twoich profilów na portalach społecznościowych. Jeśli masz kilka kont to czasami trudno jest wygospodarować czas na aktywne działanie w mediach społecznościowych. Możesz stworzyć publiczną osobę, która będzie twarzą Twojej firmy. Jaka to będzie osoba to zależy od tego, czym się zajmujesz. W mediach społecznościowych liczy się dobra prezencja. W większości przypadków sprawdza się wizerunek ładnej i sympatycznej kobiety. Taka jest prawda, że to kobiety przyciągają większą uwagę w sieci. Jeśli Twoja firma zajmuje się czymś dedykowanym tylko kobietom, to z drugiej strony może się sprawdzić wizerunek przystojnego mężczyzny. Pamiętaj, że „rozkręcenie” się na Tweeterze wymaga czasu, może zająć tygodnie, a nawet miesiące. Podobnie sprawa wygląda dla Google+.

Kontakt mailowy

Pierwsze kontakty z nieznanymi nam jeszcze osobami bywają trudne. Trudno jest się przełamać i poprosić o coś, jeśli jeszcze się dobrze nie zna tej osoby. Nawet najbardziej doświadczone osoby mają z tym problem. Trzeba jednak mieć na uwadze nasz cel i przezwyciężać przeciwności. Z czasem będzie już łatwiej.

Na początek nawiąż bliską relację chociaż z jedną ważną osobą. To już będzie ogromny sukces. Póki co, wystarczy Ci jedno polecenie. Gdy już to osiągniesz możesz iść dalej i ubiegać się o zdobycie większej ilości kontaktów. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Jak nawiążesz pierwszą relacje i ktoś wspomni o Tobie to już będziesz zauważony przez większe grono odbiorców. Dalej będzie już tylko z górki.

Pamiętaj jeszcze, że przed rozpoczęciem wysyłania maili musisz wiedzieć, w jakich kręgach chcesz się obracać. Gdzie chcesz zobaczyć informacje o swoich treściach? Facebook? Instagram? Blog? Tweetter? Warto to porządnie przemyśleć już na początku. Zaoszczędzisz sporo cennego czasu, jeśli zawęzisz grupę odbiorców do tych najbardziej Cię interesujących.

Pinterest

Tablicę w Pinterest można wykorzystać w przypadku, kiedy już masz pewną pozycję na tym portalu i aktywnie na nim działasz. Twórz tablice grupowe. Będziesz zarządzał swoją tablicą i dodawał tylu obserwujących ilu chcesz. Tak samo inni użytkownicy mogą Ciebie zapraszać na swoją tablicę.

Pozyskując ważna osobistość przejmujesz jednocześnie część jej obserwujących. Tak samo poprawiasz relację, kiedy razem z autorytetem należycie do jednej grupy.

 

 

 

Kontakt telefoniczny i zdobywanie informacji kontaktowych

Możesz spróbować skontaktować się telefonicznie z interesująca Cię osobą, jeśli udało Ci się uzyskać jej numer. Miej pewność, że taka osoba wyrazi chęć na rozmowę przez telefon. W dzisiejszych czasach dużo osób preferuje jednak kontakt tylko poprzez sieć. Trudno stwierdzić, która forma kontaktu jest najlepsza. Wydawałoby się, że najlepsze jest spotkanie osobiste albo rozmowa telefoniczna. Nie zawsze jest możliwość poznania kogoś poza siecią i nie każdy też życzy sobie rozmawiać przez telefon. Z drugiej strony przez komunikatory i maila można nie nawiązać kontaktu. Niektórzy dostają ogromne ilości wiadomości dziennie. Nie są w stanie na wszystkie odpowiedzieć. Większość z nich po prostu ignorują.

Od wysłania przez nas wiadomości do nawiązania kontaktu z druga osoba jest długa droga. Po pierwsze może minąć sporo czasu zanim nasza wiadomość zostanie odczytana. Po drugie może zginąć z morzu innych wiadomości. Po trzecie, nawet jeśli zostanie przeczytana to nie wiadomo czy wyda się na tyle interesująca, by zachęcić daną osobę do kontaktu.

Zdobycie prywatnego numeru telefonu czy adresu email może zająć trochę czasu. Nie wszyscy udostępniają takie dane szerokiej publiczności. Zawsze w takiej sytuacji możesz wysłać prośbę przez portal społecznościowy o udostępnienie takich informacji. W tym przypadku również musisz się liczyć z tym, że wiadomość Twoja zginie wśród innych lub minie trochę czasu zanim zostanie odczytana.

Osobiste spotkania są cenne także z innych powodów. Jest to szansa na zdobycie wizytówki pożądanej osoby. Można także poszukać informacji o kontakcie na blogu czy stronie internetowej.

Tomasz Węsierski

Latest posts by Tomasz Węsierski (see all)

  Reklama w Internecie

  Marketing internetowy

  Kampanie Google Ads

  Kampanie Facebook Ads

  Choose the right theme

  Question Marks and deviou.

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean.

  Wise And Genius

  Question Marks and deviou.

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean.

  Unlock your creativities

  Question Marks and deviou.

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean.

  Fully Responsive

  Question Marks and deviou.

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean.

  Dedicated Support

  Question Marks and deviou.

  Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean.