biuro@westom.pl     tel. 530 825 825

Badanie przyrostu liczby linków zwrotnych

Trendy przyrostów linków

Badanie przyrostu liczby linków w czasie jest niezwykle istotne. Przyrost ten ma wpływ na ranking strony internetowej. Wyszukiwarki dokonują pomiarów wzorców. Analizują symptomy wzorców i spadków trafności oraz autorytetu według tymczasowych trendów. Wyszukiwarki nie koncentrują swoich wysiłków tylko na porównaniu ilości linków i stron na przestrzeni kilku dni.

Wzorce śledzą również w dłuższym okresie czasu. Skupiają się na następujących czynnikach:

  • Nowe treści – jak często na danej witrynie pojawiają się nowe strony.
  • Aktualność treści – czy i jak często treści na stronach są modyfikowane i uaktualniane.
  • Nowe linki – jak często publikowane są linki, które prowadzą na daną witrynę i czy częstotliwość utrzymuje się na tym samym poziomie, czy się zmienia.

Wszelkie nagłe zmiany mogą świadczyć o manipulacji i działaniach spamerskich. Dlatego tak ważne jest obserwowanie witryn w dłuższym okresie czasu.

Rzadko się zdarza, żeby dana strona z dnia na dzień zyskała nagle ogromną ilość linków. Zdarzają się oczywiście przypadki, że dochodzi do czegoś nadzwyczajnego, gdzie uwaga wielu internautów skupia się na konkretnej witrynie. Takie sytuacje przytrafiają się raczej większym serwisom, już i tak popularnym, które na przykład jako pierwsze publikują artykuł o jakimś niezwykłym wydarzeniu ze świata czy jako jedyne przeprowadziły wywiad ze znaną osobą itp. Żadna mała witryna raczej nie zdobędzie nagle popularności z dnia na dzień.

Wyszukiwarki to obserwują i jeśli zauważą nieprawidłowości to bardziej zgłębiają temat. Zdobycie zbyt dużej ilości nowych linków w krótkim czasie nieproporcjonalnie do tematyki, zasięgu i wcześniejszych trendów na pewno wzbudzi podejrzenie. W takiej sytuacji wyszukiwarka może dokładniej Zbadać źródła linków lub zlecić dokładniejsza analizę żywemu recenzentowi.